Prezident İlham Əliyev və ailə üzvləri Bakıda Uşaq Bərpa Mərkəzinin yenidənqurmadan sonra açılışında iştirak ediblər
29.12.2016Dekabrın 29-da Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Bakının Nərimanov rayonunda Uşaq Bərpa Mərkəzinin yenidənqurmadan sonra açılışı olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri tədbirdə iştirak ediblər.
Uşaq Bərpa Mərkəzi 2003-cü ildən fəaliyyət göstərir. Mərkəzdə yenidənqurma işlərinə 2015-ci ildən başlanıb.
Stasionar və ambulator bölmələrdən ibarət 42 çarpayılıq mərkəzdə 3 şöbə - informasiya-məsləhət və tədris, tibbi-sosial reabilitasiya və funksional diaqnostika şöbələri fəaliyyət göstərir. Mərkəzin yaradılmasında məqsəd tibbi, sosial, tədris-peşə reabilitasiya tədbirlərinin aparılması yolu ilə sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların sosial stasunun bərpa edilməsini və onların cəmiyyətə inteqrasiyasını təmin etməkdir. Bu cür uşaqların tibbi, psixoloji, tədris-peşə diaqnostikasını, onların reabilitasiya potensialını təyin etmək, tibbi, sosial, tədris-peşə reabilitasiyasını həyata keçirmək, həmçinin onların şəxsiyətinin korreksiyası məqsədi ilə kompleks psixoloji, pedaqoji tədbirlərin həyata keçirilməsi mərkəzin əsas vəzifə və funksiyalarına daxildir.
Mərkəz ən müasir cihaz və avadanlıqla təchiz edilib. Burada müasir tibb və diaqnostik cihazlar, reabilitasiya avadanlığı quraşdırılıb. Bu cihaz və avadanlıqdan təcrübəli mütəxəssislər öz fəaliyyətlərində geniş istifadə edəcək, sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlara ən yüksək səviyyədə tibbi və bərpa xidməti göstərəcəklər.
Mərkəzin həyətində geniş yaşıllaşdırma işləri görülüb, uşaqlarım təmiz havada gəzinti və istirahəti üçün bütün şərait yaradılıb.
Mərkəzə qəbul tibbi-sosial ekspertiza komissiyaları, müalicə-profilaktika müəssisələri, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin göndərişləri əsasında həyata keçirilir. Xəstələrin reabilitasiyası stasionar və ambulator olaraq aparılır. Uşaq Bərpa Mərkəzində 95 nəfər işçi fəaliyyət göstərir.

Президент Ильхам Алиев и члены его семьи приняли участие в открытии после реконструкции Детского реабилитационного центра в Баку
29.12.201629 декабря в Наримановском районе Баку состоялось открытие после реконструкции Детского реабилитационного центра Министерства труда и социальной защиты населения.
В мероприятии приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, его супруга Мехрибан Алиева и члены семьи.
Детский реабилитационный центр функционирует с 2003 года. В 2015 году здесь были начаты работы по реконструкции.
В центре на 42 койки, состоящем из стационарного и амбулаторного отделений, функционируют 3 отдела – информационно-консультационный и учебный, отделы медико-социальной реабилитации и функциональной диагностики. Цель создания центра заключается в обеспечении путем проведения мер медицинской, социальной, учебно-профессиональной реабилитации восстановления социального статуса детей с ограниченными возможностями и их интеграции в общество. К основным задачам и функциям центра относятся осуществление комплексных психологических, педагогических мер с целью медицинской, психологической, учебно-профессиональной диагностики таких детей, определения их реабилитационного потенциала, осуществления медицинской, социальной, учебно-профессиональной реабилитации, а также коррекции их личности.
Центр оснащен самыми современными приборами и оборудованием. Здесь установлены современные медицинские и диагностические приборы, реабилитационное оборудование. Опытные специалисты будут широко использовать в своей работе эти приборы и оборудование, оказывать детям с ограниченными возможностями здоровья медицинские и реабилитационные услуги на самом высоком уровне.
Во дворе центра проделана широкомасштабная работа по озеленению, созданы все условия для прогулок и отдыха детей на свежем воздухе.
Прием в центр осуществляется на основе направлений комиссий по медико-социальной экспертизе, лечебно-профилактических учреждений, Министерства труда и социальной защиты населения. Реабилитация больных проводится стационарно и амбулаторно. В Детском реабилитационном центре работают 95 человек.