Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Binə qəsəbəsinin Əli İsazadə küçəsində yenidənqurmadan sonra görülən işlərlə tanış olublar
26.12.2016Dekabrın 26-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Bakı şəhəri Binə qəsəbəsinin Əli İsazadə küçəsində yenidənqurmadan sonra görülən işlərlə tanış olublar.
Əhali arasında “Südçülük sovxozu”na gedən yol kimi tanınan bu küçə uzun müddət təmir olunmadığı üçün onun hərəkət hissəsi yararsız vəziyyətə düşmüşdü. Uzunluğu 4,5 kilometr olan küçənin həm də ensiz olması nəqliyyat vasitələrinin xüsusən də payız-qış mövsümündə hərəkəti üçün xeyli çətinliklər yaradırdı.
Əli İsazadə küçəsinin yenidən qurulması layihəsi çərçivəsində yol yatağının eni 20-22 metrə qədər genişləndirilib. Piyadaların rahat və təhlükəsiz hərəkəti üçün yol boyunca səkilər tikilib. Sutkanın qaranlıq saatlarında hərəkətin normal təşkili üçün yol boyu müasir işıqlandırma sistemi qurulub. Bundan başqa, layihə çərçivəsində səth sularının yolun hərəkət hissəsindən normal kənarlaşdırılması üçün zəruri olan bəzi yerlərdə yeni yağış-kanalizasiya sistemi yaradılıb. Yenidənqurma çərçivəsində kommunikasiya xətləri kənara köçürülüb, zəruri yerlərdə yol yatağının yararsız qruntu qazılaraq çıxarılıb, bunun əvəzinə karbonat materialı tökülərək kipləşdirilib və yeni asfalt-beton örtüyünün döşənməsi işləri aparılıb. Küçə boyunca zəruri yerlərdə 17 yol nişanı quraşdırılıb, yol-cizgi və göstərici xətlər çəkilib.
Yenidən qurulan bu küçə Heydər Əliyev prospekti - Hava Limanı - Mərdəkan avtomagistralındakı mövcud yol qovşağından istifadə etməklə Binə, Mərdəkan, Bilgəh, Qala, Pirallahı qəsəbələrinə və şəhərin mərkəzinə doğru əhalinin rahat gediş və gəlişini təmin etməyə imkan yaradacaq.

Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева ознакомились с проведенной работой на улице Али Исазаде поселка Бина города Баку после реконструкции
26.12.201626 декабря Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева ознакомились с состоянием улицы Али Исазаде в поселке Бина города Баку после проведенной реконструкции.
Эта улица, известная среди жителей как дорога, ведущая в «Молочный совхоз», долгое время не ремонтировалась, поэтому ее проезжая часть пришла в непригодное состояние. К тому же улица длиной 4,5 километра была узкой, что создавало большие трудности для движения транспортных средств, в особенности, в осенне-зимний сезон.
В рамках проекта реконструкции улицы Али Исазаде дорожное полотно было расширено до 20-22 метров. Для удобного и безопасного передвижения пешеходов вдоль дороги проложены тротуары. Для нормальной организации движения в темное время суток вдоль дороги сооружена современная система освещения. Кроме того, в рамках проекта для нормального отвода поверхностных вод с проезжей части дороги в необходимых местах создана новая дождевая канализационная система. В рамках реконструкции были перенесены коммуникационные линии, там, где необходимо, извлечен непригодный грунт дорожного полотна, вместо которого залит и уплотнен карбонатный материал, проделаны работы по строительству нового асфальтобетонного покрытия. Вдоль улицы в необходимых местах установлены 17 дорожных знаков, нанесена дорожная разметка.
Реконструированная улица позволит обеспечить удобное передвижение населения в поселки Бина, Мардакян, Бильгя, Гала, Пираллахи и центр города с использованием дорожной развязки на автомагистрали проспект Гейдара Алиева-Аэропорт-Мардакян.