MDB ölkələri Yəhudi İcmaları Federasiyasının prezidenti Lev Levayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin üzvləri ilə görüş
Aprelin 11-də MDB ölkələri Yəhudi İcmaları Federasiyasının prezidenti Lev Levayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin üzvləri Heydər Əliyev Fondunda olublar.
Nümayəndə heyətinin üzvlərinə ümummilli liderimizin şəxsi arxivindən götürülmüş və onun fəaliyyətinin ayrı-ayrı dövrlərini əhatə edən fotoşəkillər barədə ətraflı məlumat verilib.
Qonaqlar Heydər Əliyevin həyatının ən müxtəlif məqamlarını əks etdirən və Azərbaycan tarixinin bütöv bir dövrü barədə geniş təsəvvür yaradan çoxsaylı fotoşəkillərə, dünyanın tanınmış siyasi xadimlərinin ona bəxş etdikləri hədiyyələrə, ulu öndərimiz haqqında kitablara, onun müxtəlif ölkələrin liderləri, elm, mədəniyyət və incəsənət xadimləri ilə çəkilmiş şəkillərinə böyük maraqla baxıblar.
Sonra Fondun prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyeva ilə görüş olub. MDB ölkələrində yaşayan yəhudiləri birləşdirən təşkilatların təmsilçilərini ölkəmizdə və ulu öndərin adını daşıyan Fondda görməkdən məmnunluq ifadə olunub. Fond haqqında qısa məlumat verilib, Fondun əsas məqsədinin dahi şəxsiyyət, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin zəngin elmi-nəzəri, siyasi irsini öyrənib gələcək nəsillərə çatdırmaqdan ibarət olsa da, təhsil, səhiyyə, mədəniyyət, sosial layihələrin həyata keçirilməsinə də xüsusi diqqət yetirildiyi, ölkəmizin hərtərəfli inkişafına öz töhfəsini verdiyi bildirilib. Ötən il Fondun təşəbbüsü və layihəsi ilə 132 məktəb tikilib istifadəyə verilib, bu il isə daha 100 məktəbin inşası nəzərdə tutulur. Fond uşaq evləri və internat məktəblərində böyüyən, eləcə də talassemiyalı və diabetli uşaqlara ardıcıl qayğı və köməyi də özünün prioritet vəzifələrindən sayır, bu istiqamətdə xüsusi proqramlar hazırlayıb həyata keçirir. Nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlarla, dünyanın müxtəlif ölkələrinin ictimai, qeyri-hökumət təşkilatları ilə əməkdaşlığa da çox böyük əhəmiyyət verildiyi və onların sırasında yəhudi təşkilatlarının da olduğu diqqətə çatdırılıb.
Yəhudi təşkilatlarının təmsilçiləri Fondun və onun prezidentinin konkret insanların və ölkənin sosial problemlərinin həlli sahəsində çox böyük layihələr həyata keçirməsi barədə məlumatlı olduqlarını vurğulayıblar. Onlar Bakıda olarkən Azərbaycan xalqının zəngin mədəniyyəti, klassik və müasir musiqi sənəti ilə əyani tanışlıqdan məmnun qaldıqlarını bildiriblər, Mehriban xanımın həm də UNESCO-nun xoşməramlı səfiri, Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun və Gimnastika Federasiyasının prezidenti kimi səmərəli fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər.
Respublikamızda yəhudilərin azad, sərbəst yaşamaları üçün hər cür şərait olduğunu vurğulayan qonaqlar Azərbaycan Prezidenti ilə görüşün onlarda dərin təəssürat doğurduğunu, tarixən tolerantlığı ilə seçilən Azərbaycanın həqiqətlərinin yayılmasına yardımçı olacaqlarını söyləyiblər.
Nümayəndə heyəti adından Mehriban Əliyevaya xatirə hədiyyəsi təqdim edilib.
Mehriban Əliyeva nümayəndə heyətinin üzvlərinə Fondun layihəsi olan kitab, albom, audio-video disklərdən ibarət hədiyyələr bağışlayıb.

Meeting with members of a delegation led by President of the CIS Countries Jewish Communities Federation Lev Levayev
Members of a delegation led by President of the CIS Countries Jewish Communities Federation Lev Levayev visited the Heydar Aliyev Foundation, April 11.
The delegation members were in detail informed of photographs taken from the personal archive of the national leader, covering separate eras of his activity.
The visitors were familiarized with numerous documents reflecting the very different moments of phenomenal person Heydar Aliyev and creating a wide idea of an entire era of Azerbaijani history, gifts presented by famous politicians of the world, books about the great leader, views said about the founding father of the state of Azerbaijan by outstanding figures of politics, science, culture and art worldwide, and saw with great interest the pictures taken during meetings with leaders of different countries.
Then a meeting took place with President of the Foundation, UNESCO Goodwill Ambassador, MP Mehriban Aliyeva. Mrs Aliyeva expressed pleasure of seeing representatives of organizations coordinating Jews living in CIS countries in our country and the Foundation named after the great leader. Giving brief information about the Foundation, she said the major target of the Foundation was to study the rich scientific-theoretical and political heritage of genius person, founding father of the independent state of Azerbaijan Heydar Aliyev and deliver to future generations, paying, at the same time, great attention to education, health, culture, implementation of social projects, making contribution to multilateral development of the country. Last year, 132 schools were built and commissioned by the initiative of the Foundation, and construction of 100 more is expected this year. Assistance to children being educated at children homes and boarding schools, as well those suffering from thalassemia and diabetes is a key task for the Foundation, and special programs are implemented in this direction. Great importance is attached to cooperation with leading international organizations, public and non-governmental entities of different countries worldwide, among which there are Jewish organizations.
Representatives of the Jewish organizations noted they are aware of the large projects implemented by the Foundation and its president in the field of solving social problems of concrete people, and of the country. They expressed delight in familiarizing themselves with the rich culture, classic and contemporary music of the Azerbaijani people during their visit to Baku, highly valuing the activity of Mrs Aliyeva as a goodwill ambassador of UNESCO, president of the Association of Friends of the Azerbaijani Culture and the Gymnastics Federation.
Visitors, saying there are all conditions for Jews to freely live in our republic, underlined that they were deeply impressed by the meeting with the Azerbaijani President, and that they will help in promoting the realities of Azerbaijan, which has always been distinguished for its tolerance.
Mehriban Aliyeva was presented a souvenir on behalf of the delegation.
Mehriban Aliyeva presented books, albums, audio and video CDs developed by the Foundation to the members of the delegation.