19.03.2009Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyeva martın 19-da YUNESKO-nun baş direktoru Koişiro Matsuura ilə görüşmüşdür.
Koişiro Matsuuranı yenidən Azərbaycanda görməkdən məmnunluğunu söyləyən Mehriban Əliyeva “Muğam aləmi” Beynəlxalq festivalında iştirak etmək üçün ölkəmizə gəldiyinə görə ona təşəkkür etdi, son dövrdə Azərbaycan ilə YUNESKO arasında əməkdaşlığın daha da inkişaf etdiyini bildirdi.
Ölkəmizə növbəti dəfə səfər etməsindən şad olduğunu bildirən YUNESKO-nun baş direktoru Azərbaycanda Beynəlxalq muğam festivalının keçirilməsini yüksək qiymətləndirdi.
Görüşün sonunda Heydər Əliyev Fondu və BMT-nin Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (YUNESKO) arasında qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə strateji hədəflərə nail olmaq məqsədi ilə Əməkdaşlıq sazişi imzalandı.
Sazişi Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və YUNESKO-nun baş direktor Koişiro Matsuura imzaladılar.
Sənəddə hər iki tərəf YUNESKO-nun qeyri-maddi Mədəni irsin qorunmasına dair 2003-cü il tarixli Konvensiyasının həyata keçirilməsinə öz töhfəsini vermək, bu sahədə imkan və təcrübələrdən istifadə etməklə sıx əməkdaşlığı davam etdirmək niyyətini bir daha bildirmişdir.
Heydər Əliyev Fondu və YUNESKO xoşməramlılıq prinsiplərini rəhbər tutaraq, inkişaf edən ölkələrdə şəraitin yaxşılaşdırılması, peşəkar inkişafa xüsusi diqqət yetirməklə, qeyri-maddi mədəni irsin qorunması sahəsində birgə tədbirlərin keçirilməsi barədə razılığa gəlmişlər.
İmzalanma mərasimindən sonra Koişiro Matsuura Mehriban xanım Əliyevaya YUNESKO-nun xatirə gümüş medalını təqdim etdi.

Meeting with Koichiro Matsuura, Director General of UNESCO
19.03.2009On March 19, Azerbaijan`s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO and ISESCO Goodwill Ambassador, MP Mrs. Mehriban Aliyeva met with Director-General of UNESCO Koichiro Matsuura.
Mehriban Aliyeva said she is pleased to once again welcome Koichiro Matsuura in Azerbaijan. The Heydar Aliyev Foundation’s President thanked the UNESCO Director-General for accepting her invitation to attend “The World of Mugham” International Festival. Mrs. Aliyeva also touched upon the Azerbaijan-UNESCO cooperation, saying it had seen a considerable progress lately.
Koichiro Matsuura said he is pleased to be visiting Azerbaijan again. He praised the holding of the international mugham festival in Baku.
The meeting ended with the signing of a Cooperation Agreement on Safeguarding of Intangible Cultural Heritage between the Heydar Aliyev Foundation and UNESCO.
The document was signed by President of the Heydar Aliyev Foundation Mrs. Mehriban Aliyeva and UNESCO Director-General Koichiro Matsuura.
In the agreement, both parties reiterated their intention to contribute - in a spirit of close cooperation and mutual assistance - to implementing the 2003 UNESCO Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage.
Governed by goodwill principles and paying attention to improvement of circumstances and professional development in developing countries they also agreed to organize joint events for protection of intangible cultural heritage.