19.03.2009Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyeva martın 19-da YUNESKO-nun baş direktoru Koişiro Matsuura ilə görüşmüşdür.
Koişiro Matsuuranı yenidən Azərbaycanda görməkdən məmnunluğunu söyləyən Mehriban Əliyeva “Muğam aləmi” Beynəlxalq festivalında iştirak etmək üçün ölkəmizə gəldiyinə görə ona təşəkkür etdi, son dövrdə Azərbaycan ilə YUNESKO arasında əməkdaşlığın daha da inkişaf etdiyini bildirdi.
Ölkəmizə növbəti dəfə səfər etməsindən şad olduğunu bildirən YUNESKO-nun baş direktoru Azərbaycanda Beynəlxalq muğam festivalının keçirilməsini yüksək qiymətləndirdi.
Görüşün sonunda Heydər Əliyev Fondu və BMT-nin Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (YUNESKO) arasında qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə strateji hədəflərə nail olmaq məqsədi ilə Əməkdaşlıq sazişi imzalandı.
Sazişi Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və YUNESKO-nun baş direktor Koişiro Matsuura imzaladılar.
Sənəddə hər iki tərəf YUNESKO-nun qeyri-maddi Mədəni irsin qorunmasına dair 2003-cü il tarixli Konvensiyasının həyata keçirilməsinə öz töhfəsini vermək, bu sahədə imkan və təcrübələrdən istifadə etməklə sıx əməkdaşlığı davam etdirmək niyyətini bir daha bildirmişdir.
Heydər Əliyev Fondu və YUNESKO xoşməramlılıq prinsiplərini rəhbər tutaraq, inkişaf edən ölkələrdə şəraitin yaxşılaşdırılması, peşəkar inkişafa xüsusi diqqət yetirməklə, qeyri-maddi mədəni irsin qorunması sahəsində birgə tədbirlərin keçirilməsi barədə razılığa gəlmişlər.
İmzalanma mərasimindən sonra Koişiro Matsuura Mehriban xanım Əliyevaya YUNESKO-nun xatirə gümüş medalını təqdim etdi.

Встреча с генеральным директором ЮНЕСКО Коиширо Мацуурой
19.03.200919 марта первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева, посол доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, депутат Милли Меджлиса Мехрибан ханум Алиева встретилась с генеральным директором ЮНЕСКО Коиширо Мацуурой.
Мехрибан Алиева отметила, что рада вновь видеть Коиширо Мацууру в Азербайджане, поблагодарила его за визит в страну для участия в Международном фестивале «Мир мугама». Она подчеркнула, что в последнее время сотрудничество между Азербайджаном и ЮНЕСКО получило еще большее развитие.
Генеральный директор ЮНЕСКО сказал, что рад очередному визиту в Азербайджан, высоко оценил проведение здесь Международного фестиваля мугама.
По окончании встречи между Фондом Гейдара Алиева и Организацией Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) было подписано Соглашение о сотрудничестве, направленном на достижение стратегических целей в области охраны нематериального культурного наследия.
Соглашение подписали президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и генеральный директор ЮНЕСКО Коиширо Мацуура.
В документе обе стороны еще раз выразили намерение вносить вклад в реализацию принятой в 2003 году Конвенции ЮНЕСКО об охране нематериального культурного наследия, продолжать тесное сотрудничество с использованием возможностей и опыта в этой сфере.
Руководствуясь принципами доброй воли, Фонд Гейдара Алиева и ЮНЕСКО пришли к договоренности об осуществлении совместных мер в области улучшения условий в развивающихся странах, охраны нематериального культурного наследия, уделяя при этом особое внимание профессиональному развитию.
После церемонии подписания Коиширо Мацуура вручил Мехрибан ханум Алиевой серебряную памятную медаль ЮНЕСКО.