2016-cı il sentyabrın 19-da Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva Fransada səfərdə olub.
Sentyabrın 19-da Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə Parisdə Eyfel qülləsinin yanındakı Jofr meydanında “Azərbaycan şəhərciyi”nin rəsmi açılışı olub.
Mərasimə, həmçinin Fransanın tanınmış ictimai-siyasi xadimləri qatılıblar.
“Azərbaycan şəhərciyi”nin açıldığı Parisin 7-ci rayonunun meri Raşida Dati, Fransada Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının prezidenti Jan Fransua Mansel, Fransada yaşayan tanınmış amerikalı fotoqraf Peter Lippmann mərasimdə çıxış ediblər.
Mehriban Əliyeva Fransada Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb.
Sonra Mehriban Əliyevanın adından tədbir iştirakçılarının şərəfinə ziyafət verilib. Tədbirdə çıxış edən Mehriban Əliyeva Parisdə yenidən görüşməyə şad olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Fransa paytaxtında Azərbaycan şəhərciyinin açılışı Azərbaycan ilə Fransa arasında dostluq əlaqələrinin daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcək.

On September 19, 2016, Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva was on a visit to France.
Official opening of the Village d’Azerbaijan in Paris
On September 19, official opening of Village d’Azerbaijan took place on the Joffre Square, near the Eiffel Tower in Paris, with the organizational support of the Heydar Aliyev Foundation.
Public and political figures of France too attended the ceremony.
Rashida Datı, mayor of the 7th Arrondissement of Paris, where Village d’Azerbaijan was opened, President of the Association of Friends of Azerbaijan in France Jean-Francois Mansell, and well-known photographer living in France Peter Lippmann delivered a speech at the ceremony.
Mehriban Aliyeva wrote her heartfelt words in the Guests Book of the Association of Friends of Azerbaijan in France.
Then a banquet was arranged on behalf of Mehriban Aliyeva in honour of the attendees of the event. Addressing the event, Mehriban Aliyeva said she was delighted in meeting them in Paris again. She noted that opening of a village of Azerbaijan in the French capital will contribute to strengthening the relations between Azerbaijan and France further.