“Mehriban Əliyeva. Azərbaycanın birinci xanımının fəaliyyəti mətbuat səhifələrində” elektron nəşrinin təqdimatı olub
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İşlər İdarəsinin Prezident Kitabxanasında ölkəmizin ictimai-siyasi həyatının mühüm sahələrini özündə əks etdirən müxtəlif layihələrin reallaşdırılması ənənə halını alıb.
İyunun 9-da növbəti layihənin – “Mehriban Əliyeva. Azərbaycanın birinci xanımının fəaliyyəti mətbuat səhifələrində” adlı elektron nəşrin təqdimat mərasimi keçirilib.
Elektron nəşrə 1995-ci ildə Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun rəhbəri kimi işə başladığı dövrdən bu günə qədər Mehriban Əliyevanın çoxşaxəli fəaliyyətinə dair Azərbaycan dilində AZƏRTAC-ın, Prezident Kitabxanasının abunə olunduğu 100-ə yaxın qəzet və jurnalın, digər kütləvi informasiya vasitələrinin seçilmiş materialları daxil edilib.
Elektron nəşr altı əsas bölmədən - “Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondu”, “Azərbaycan Gimnastika Federasiyası”, “Azərbaycanın birinci xanımı”, “Heydər Əliyev Fondu”, “Xoşməramlı səfir”, “Millət vəkili” bölmələrindən ibarətdir. İstifadəni asanlaşdırmaq üçün hər fəsildəki materiallar mənbəyi göstərilməklə illər üzrə xronoloji ardıcıllıqla verilib.
Ana səhifədə Mehriban Əliyevanın qısa bioqrafiyası, ona həm ölkəmizdə, həm də xarici dövlətlər və mötəbər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən verilən mükafatların, orden və medalların, fəxri adların və təltiflərin xronologiyası təqdim olunur.
Birinci bölmədə əks olunan materiallarda Azərbaycan mədəniyyətinin böyük hamisi kimi Mehriban Əliyevanın muğam sənətinə qayğısı, bu qeyri-maddi irsimizin xarici ölkələrdə təbliği, bir sıra beynəlxalq musiqi festivallarının keçirilməsi ilə bağlı təşəbbüsləri, “Eurovision” musiqi yarışmasında ölkəmizin yüksək səviyyədə iştirakına verdiyi dəstək və digər xidmətlərinə dair materiallar toplanıb.
İkinci bölmədə Mehriban Əliyevanın Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti kimi idmanın bu spesifik növünün inkişafına göstərdiyi qayğı, Bakıda keçirilən I Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri kimi böyük təşkilatçılıq fəaliyyəti, Azərbaycanın idman ölkəsi kimi tanınması sahəsində gərgin əməyi barədə mətbuat səhifələrində dərc olunmuş materialların tam mətnləri öz əksini tapıb.
Mehriban Əliyevanın fəaliyyəti nəinki ölkəmizdə, həmçinin beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən də çox yüksək səviyyədə təqdir olunur və qiymətləndirilir. Xeyirxahlıq, humanizm, sosial ədalət prinsiplərinə sadiqlik, yüksək mədəni dəyərlərə söykənən çoxşaxəli fəaliyyət Mehriban Əliyevanın birinci xanım kimi portretinin əsas cizgiləridir. Birinci xanım statusunda onun 2003-cü ildən başlayan fəaliyyətinə dair bütün materiallar - görüşləri, müsahibələri, çıxışları, səfərləri, eləcə də onun haqqında olan müəllif yazıları elektron nəşrin üçüncü bölməsində toplanıb.
Mehriban Əliyevanın Heydər Əliyev Fondunun prezidenti kimi ölkəmizin sosial-iqtisadi və mədəni inkişafı istiqamətində gördüyü işlər dördüncü bölmədə öz əksini tapıb. Fəaliyyət sahəsinin genişliyi nəzərə alınaraq, resursda toplanmış materiallar iki bölmədə təqdim olunur. Birinci bölmədə Fondun prezidenti kimi Mehriban Əliyevanın bilavasitə fəaliyyətinə dair materiallar, ikinci bölmədə isə Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın, eləcə də digər rəhbər işçilərinin iştirakı ilə keçirilən tədbirlərə dair materiallar toplanıb.
Beşinci bölmədə Mehriban Əliyevanın UNESCO-nun və ISESCO-nun xoşməramlı səfiri kimi fəaliyyəti ayrı-ayrılıqda təqdim olunur. 2004-cü ildən UNESCO-nun, 2006-cı ildən ISESCO-nun xoşməramlı səfiri olan Mehriban Əliyeva milli mənəvi dəyərlərin və mədəni irsin qorunub saxlanılması, ölkə və dünya əhəmiyyətli tarixi abidələrin bərpası, yeni mədəniyyət obyektlərinin inşası, Azərbaycan mədəniyyətinin dünya ictimaiyyətinə tanıdılması istiqamətində gördüyü işlərə dair materiallar, müəllif yazıları öz əksini tapıb.
Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyevanın bu sahədəki fəaliyyətinə dair materiallar altıncı bölmədə toplanıb. Bu bölmədə, həmçinin onun Azərbaycanın Avropa ölkələrinin parlamentləri ilə əməkdaşlığının genişləndirilməsi istiqamətindəki fəaliyyətinə dair mətbuat səhifələrində dərc olunmuş materiallar da istifadəçilərə təqdim edilir.
Artıq 2000-dən çox materialın tam mətnini əhatə edən bu elektron nəşr mütəmadi olaraq yenilənir və www.mehribanaliyeva.preslib.az linki vasitəsilə istifadəçilərə təqdim olunur.

Presentation of the electronic edition “Mehriban Aliyeva. The Activity of Azerbaijan’s First Lady in the Press” takes place
Implementing different projects at the Presidential Library of the Azerbaijani President’s Administrative Office, covering significant areas of the country’s public and political life, has become a tradition.
On June 9, presentation of another project - the electronic edition “Mehriban Aliyeva. The Activity of Azerbaijan’s First Lady in the Press” – took place.
The electronic edition includes materials in the Azerbaijani language, selected from AzerTAG, up to 100 newspapers and magazines the Presidential Library has been a subscriber of, and other mass media, covering the multilateral activity of Mehriban Aliyeva, starting from the time when she embarked on an activity as the head of the Friends of the Azerbaijani Culture Foundation in 1995 to date.
The electronic edition is comprised of six sections – “The Friends of the Azerbaijani Culture Foundation”, “The Gymnastics Federation of Azerbaijan”, “The First Lady of Azerbaijan”, “The Heydar Aliyev Foundation”, “A Goodwill Ambassador” and “A Member of the Parliament”. In order to make the edition’s use easy, materials in each section have been given in a chronological order by years, showing the their source.
On the main page, Mehriban Aliyeva’s brief biography, and the chronology of the awards, orders and medals, honorary titles and rewards she has been awarded, both domestically and also by foreign states and respectable international organizations, are given.
In the first section, materials related to the care shown by Mehriban Aliyeva, as a great guardian of the Azerbaijani culture, towards the art of mugham, promotion of Azerbaijan’s intangible heritage abroad, her initiatives associated with holding a series of international music festivals, support provided to our country’s high-level participation in the Eurovision music contest, and other merits have been collected.
In the second section, full texts of the materials, printed in the mass media, about the care shown by Mehriban Aliyeva, as the president of the Gymnastics Federation of Azerbaijan, towards developing this specific type of sport, her great organizing ability as the chairperson of the Organizing Committee of the 1st European Games held in Baku, and her intensive works to introduce Azerbaijan as a sports country are given.
Mehriban Aliyeva’s activity has been studied on a high level both in our country, and also by the international community, and appreciated. Relying on benevolence, humanism, loyalty to social justice principles and high cultural values, this multilateral activity depicts the main traits of Mehriban Aliyeva’s portrait as the first lady. All materials related to her activity in the status of a first lady, starting in 2003 – her meetings, interviews, speeches, visits, as well as various articles about her – have been collected in the third section of the electronic edition.
Works carried out by Mehriban Aliyeva as the president of the Heydar Aliyev Foundation towards our country’s social, economic and cultural development have been given in the fourth section. Considering the comprehensiveness of the area of activity, materials collected have been given in two sub-sections. In the first sub-section, materials directly related to Mehriban Aliyeva’s activity as the Foundation’s president, and in the second subsection, materials related to the events held with the participation of the Foundation’s vice-president Leyla Aliyeva, as well as other lead employees are given.
In the fifth section, Mehriban Aliyeva’s activity as UNESCO and ISESCO goodwill ambassadors are given separately. Materials and various author’s articles related to the activities of Mehriban Aliyeva - a UNESCO goodwill ambassador in 2004 and a ISESCO goodwill ambassador in 2006 - towards preserving national moral values and cultural heritage, restoration of historical monuments of both country and world importance, construction of new cultural objects, and introducing the Azerbaijani culture to the world community, have been collected here.
Materials printed in mass media, related to the activities of Mehriban Aliyeva, as a member of the Parliament, have been collected in the sixth section. In this section have also been provided materials related to her activities towards broadening Azerbaijan’s cooperation with the parliaments of European countries.
Containing the full texts of over 2000 materials, this electronic edition is regularly renewed and provided to users through the link www.mehribanaliyeva.preslib.az.