Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Tərtər, Bərdə və Ağdam rayonlarında olublar
01.05.2016Mayın 1-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Ermənistan silahlı qüvvələri ilə təmas xəttində yerləşən Tərtər, Ağdam və Bərdə rayonlarında olublar.
Dövlətimizin başçısı əvvəlcə Tərtər rayonundakı “N” saylı hərbi hissəyə gəlib.
Sonra Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva aprelin 27-dən 28-nə keçən gecə işğalçı Ermənistan ordusu tərəfindən iriçaplı silahlar və artilleriya qurğularından açılmış atəş nəticəsində zərər çəkmiş Tərtər şəhərinin Fikrət Əmirov küçəsində dağılmış evlərə baxıblar.
Ermənilərin törətdiyi vəhşiliklər nəticəsində Tərtərin yaşayış məntəqələrində 256 evə, 4 məktəbə, 2 həkim məntəqəsinə, 1 uşaq bağçasına ziyan dəyib, 32 ev tamamilə dağıdılıb.
Sakinlərlə söhbət zamanı Prezident İlham Əliyev dəymiş ziyanın tezliklə aradan qaldırılacağını bildirib.
Sonra dövlətimizin başçısı və xanımı cəbhə xəttinin 200 metrliyində yerləşən Tərtər rayonunun Qapanlı kəndinə gəliblər. Onlar artilleriya zərbəsi nəticəsində evi dağılmış kənd sakini Abbas Abbasovun həyətində olublar. Düşmənin açdığı atəş nəticəsində bu kənddə 55 evə ziyan dəyib. Onlardan 14-ü tamamilə dağıdılıb.
Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva daha sonra Ağdam rayonunun qoşunların təmas xəttində yerləşən Mahrızlı kəndinə gəliblər.
Dövlətimizin başçısı və xanımı Ermənistan ordusunun vəhşilikləri nəticəsində kənddə yaranmış vəziyyətlə tanış olublar.
Həmin gün Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Bərdə şəhərindəki Müalicə-Diaqnostika Mərkəzinə də baş çəkiblər.
Düşmənin dinc əhalini hədəfə alması nəticəsində Ağdamın Çəmənli və Qaradağlı kəndlərinin yaralanmış 3 sakini burada müalicə olunur.
Dövlətimizin başçısı və xanımı onların vəziyyəti ilə maraqlanıblar, tezliklə sağalmalarını arzulayıblar.

Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева побывали в Тертерском, Бардинском и Агдамском районах
01.05.20161 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева побывали в Тертерском, Агдамском и Бардинском районах, расположенных на линии соприкосновения с вооруженными силами Армении.
Вначале глава государства прибыл в Н-скую воинскую часть в Тертерском районе.
После этого Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева осмотрели разрушенные дома на улице Фикрета Амирова в городе Тертер, пострадавшем в результате обстрела захватнической армянской армией из крупнокалиберного оружия и артиллерийских установок.
В результате злодеяний армян в населенных пунктах Тертера пострадали 256 домов, 4 школы, 2 врачебных пункта, 1 детский сад, 32 дома разрушены полностью.
В беседе с жителями Президент Ильхам Алиев отметил, что нанесенный ущерб в скором времени будет устранен.
Затем глава государства и его супруга прибыли в село Гапанлы Тертерского района, расположенное в 200 метрах от линии фронта. Они побывали во дворе жителя села Аббаса Аббасова, дом которого был разрушен в результате артиллерийского обстрела. В результате открытого врагом артиллерийского огня в этом селе пострадали 55 домов. 14 из них полностью разрушены.
Затем Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева прибыли в село Махрызлы Агдамского района, расположенное на линии соприкосновения войск.
Глава государства и его супруга ознакомились с ситуацией, сложившейся в селе в результате учиненных армянской армией злодеяний.
В тот же день Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева побывали также в Лечебно-диагностическом центре в Барде.
Здесь находятся на лечении трое жителей агдамских сел Чеменли и Гарадаглы, раненые в результате обстрела врагом мирного населения.
Глава государства и его супруга поинтересовались их состоянием, пожелали им скорейшего выздоровления.