“Pakistan Observer” qəzetində Mehriban Əliyevanın fəaliyyətindən bəhs edən məqalə dərc olunub
13.08.2011Pakistanın nüfuzlu ingilisdilli “Pakistan Observer” qəzetinin 13 avqust tarixli nömrəsində Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyevanın fəaliyyətindən bəhs edən geniş məqalə dərc olunmuşdur.
Tanınmış jurnalist Ehasanullah Xanın müəllifi olduğu bu məqalədə Mehriban xanım Əliyevanın Azərbaycanın məşhur ziyalı ailəsinə mənsub olduğu qeyd edilmişdir. Yazıda Azərbaycanın birinci xanımının 1995-ci ildən Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun və 2004-cü ildən Heydər Əliyev Fondunun prezidenti kimi xeyriyyəçilik fəaliyyətindən bəhs olunmuşdur.
Müəllif Mehriban xanımın uşaqlara və ahıllara göstərdiyi xüsusi qayğıdan, onlar üçün tikdirdiyi və təmir etdirdiyi çoxsaylı məktəb, səhiyyə ocaqları, musiqi liseyləri və uşaq evlərindən söz açmış, talassemiya və diabetdən əziyyət çəkən uşaqlara xüsusi qayğı göstərildiyini oxucuların diqqətinə çatdırmışdır.
Pakistanlı jurnalist 2005-ci ildə zəlzələ nəticəsində Müzəffərabad şəhərində dağılmış məktəbin yerində Mehriban xanımın təşəbbüsü ilə yeni qızlar məktəbinin tikilməsindən də yazmış, bu addımı Azərbaycan ilə Pakistan arasında dostluq münasibətlərinin təzahürü kimi qiymətləndirmişdir.
E.Xan Heydər Əliyev Fondunun dünya mədəniyyətinə və Azərbaycanın milli mədəni irsinin dirçəlməsinə, habelə muğamın Azərbaycanda inkişafına yönəlmiş fəaliyyətini də xüsusi vurğulamışdır. Məqalədə Mehriban xanım Əliyevanın Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti olması, bu vəzifədə onun gördüyü işlər və bütövlükdə Azərbaycan idmanının inkişafı istiqamətində atdığı addımlar barədə də ətraflı məlumat verilmişdir.
Qəzetdə xüsusi qeyd olunmuşdur ki, çoxşaxəli fəaliyyətinə görə Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva bir sıra beynəlxalq mükafat və ordenlərlə təltif edilmişdir.

Newspaper “Pakistan Observer” has published an article about Mehriban Aliyeva`s activity
An influential English-language Pakistani newspaper “Pakistan Observer” has published an article about President of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO and ISESCO Goodwill Ambassador, MP Mrs. Mehriban Aliyeva`s activity. The article says:
“A leader woman, the woman who has her own clear position, a civic stand and makes great contribution to the political life of the country as a Member of Parliament, President of Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO - First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva- was born in the well-known Azerbaijan family.
A qualified physician, Mehriban Aliyeva is actively engaged in different spheres of life. Since 1995, through her charitable foundation “Friends of Azerbaijan Culture”, she has enlightened the world about the countries` cultural wealth, while working to ensure its conservation at national and regional levels through such manifestations as festivals, exhibitions, cultural events and concerts.
The Heydar Aliyev Foundation, named in commemoration of the National Leader of Azerbaijan, was established on 10th of May, 2004. Mrs. Mehriban Aliyeva, the spouse of the President of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev became a President of the Foundation.”
Author Ehasanullah Khan highlights Aliyeva`s attention to children and elderly asylums, construction of hundreds of new schools, hospitals, clinics, musical lyceums, renovation of orphanages in different spots of Azerbaijan, Thalassemia Centre.
The article says Mehriban Aliyeva took the initiative in building the new school for girls in Muzaffarabad city destroyed by the earthquake in 2005 in Pakistan.
“This school being the first educational institution built by the Foundation abroad was not only a part of the “Support to Education” project but also a manifestation of the brotherly relations existing between Azerbaijan and Pakistan.”
The article also notes Mehriban Aliyeva`s contribution to the development of mugham, work done by her being president of Azerbaijan Gymnastics Federation.
“Mrs. Aliyeva has also received a number of prizes and awards from prestigious international organizations for her large-scaled activity.”