“Pakistan Observer” qəzetində Mehriban Əliyevanın fəaliyyətindən bəhs edən məqalə dərc olunub
Pakistanın nüfuzlu ingilisdilli “Pakistan Observer” qəzetinin 13 avqust tarixli nömrəsində Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban Əliyevanın fəaliyyətindən bəhs edən geniş məqalə dərc olunmuşdur.
Tanınmış jurnalist Ehasanullah Xanın müəllifi olduğu bu məqalədə Mehriban xanım Əliyevanın Azərbaycanın məşhur ziyalı ailəsinə mənsub olduğu qeyd edilmişdir. Yazıda Azərbaycanın birinci xanımının 1995-ci ildən Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondunun və 2004-cü ildən Heydər Əliyev Fondunun prezidenti kimi xeyriyyəçilik fəaliyyətindən bəhs olunmuşdur.
Müəllif Mehriban xanımın uşaqlara və ahıllara göstərdiyi xüsusi qayğıdan, onlar üçün tikdirdiyi və təmir etdirdiyi çoxsaylı məktəb, səhiyyə ocaqları, musiqi liseyləri və uşaq evlərindən söz açmış, talassemiya və diabetdən əziyyət çəkən uşaqlara xüsusi qayğı göstərildiyini oxucuların diqqətinə çatdırmışdır.
Pakistanlı jurnalist 2005-ci ildə zəlzələ nəticəsində Müzəffərabad şəhərində dağılmış məktəbin yerində Mehriban xanımın təşəbbüsü ilə yeni qızlar məktəbinin tikilməsindən də yazmış, bu addımı Azərbaycan ilə Pakistan arasında dostluq münasibətlərinin təzahürü kimi qiymətləndirmişdir.
E.Xan Heydər Əliyev Fondunun dünya mədəniyyətinə və Azərbaycanın milli mədəni irsinin dirçəlməsinə, habelə muğamın Azərbaycanda inkişafına yönəlmiş fəaliyyətini də xüsusi vurğulamışdır. Məqalədə Mehriban xanım Əliyevanın Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti olması, bu vəzifədə onun gördüyü işlər və bütövlükdə Azərbaycan idmanının inkişafı istiqamətində atdığı addımlar barədə də ətraflı məlumat verilmişdir.
Qəzetdə xüsusi qeyd olunmuşdur ki, çoxşaxəli fəaliyyətinə görə Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva bir sıra beynəlxalq mükafat və ordenlərlə təltif edilmişdir.

В газете «Pakistan Observer» опубликована обширная статья о деятельности Mехрибан Aлиевой
13.08.2011В номере влиятельной пакистанской англоязычной газеты «PakistanObserver» за 13 августа опубликована обширная статья о деятельности первой леди Азербайджана, президента Фонда Гейдара Алиева, посла доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, депутата Милли Меджлиса Мехрибан ханум Алиевой.
В статье известного журналиста Эхасануллаха Хана отмечается, что Мехрибан ханум Алиева принадлежит к известной в Азербайджане интеллигентной семье. В материале рассказывается о благотворительной деятельности первой леди Азербайджана как президента Фонда друзей азербайджанской культуры с 1995 года и президента Фонда Гейдара Алиева с 2004 года.
Автор рассказывает об особой заботе, которую Мехрибан ханум проявляет о детях и пожилых, о строящихся и ремонтируемых для них многочисленных школах, учреждениях здравоохранения, музыкальных лицеях и детских домах, о большом внимании к детям, страдающим талассемией и диабетом.
Журналист пишет и о том, что на месте школы в пакистанском городе Музаффарабад, разрушенной в результате землетрясения в 2005 году, по инициативе Мехрибан ханум построена новая школа для девочек, и расценивает это как проявление дружественных отношений между Азербайджаном и Пакистаном.
Э.Хан особо подчеркивает деятельность Фонда Гейдара Алиева, в области мировой культуры, возрождения национального культурного наследия Азербайджана, в том числе развития мугама. В статье дается подробная информация о том, что Мехрибан ханум Алиева является президентом Федерации гимнастики Азербайджана, о работе, проделанной ею на этой должности, шагах, направленных на развитие азербайджанского спорта в целом.
В газете особо подчеркивается, что за многостороннюю деятельность президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум Алиева удостоена ряда международных наград и орденов.