Zirə qəsəbəsində Müalicə-Diaqnostika Mərkəzi açılıb
Qəsəbə sakinləri və səhiyyə ocağının kollektivi mərasimdə iştirak etmək üçün buraya gələn Prezident İlham Əliyevi və xanımı Mehriban Əliyevanı hərarətlə qarşıladılar.
Prezident İlham Əliyev və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva Müalicə-Diaqnostika Mərkəzinin açılışını bildirən lenti kəsdilər.
Prezident İlham Əliyev və xanımı səhiyyə ocağı ilə yaxından tanış oldular.
Səhiyyə naziri Oqtay Şirəliyev məlumat verdi ki, 30 il əvvəl tikilmiş bina Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə tamamilə yenidən qurularaq, müasir avadanlıqla təchiz edilmiş kompleksə çevrilmişdir. İkimərtəbəli binanın birinci mərtəbəsində uşaqlar və böyüklər üçün nəzərdə tutulan və gündə 50 nəfərə xidmət göstərə bilən poliklinika yerləşir.
Avropadan gətirilən ən müasir avadanlıqla təchiz edilmiş mərkəzdə bütün müvafiq müalicə kabinetləri, terapiya və doğum söbələri, laboratoriya fəaliyyət göstərir. Mərkəzin ərazisində təcili tibbi yardım stansiyası da yaradılmışdır.
Binanın foyesində ümummilli lider Heydər Əliyevin, Prezident İlham Əliyevin və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanımın tibb sahəsinə göstərdiyi diqqəti əks etdirən fotostend vardır.
Burada yaradılmış şəraiti yüksək qiymətləndirən dövlətimizin başçısı tibb işçiləri ilə görüşüb söhbət etdi.
TİBB İŞÇİSİ: Belə gözəl tibb mərkəzini bizə bəxş etdiyinizə görə bütün qəsəbə sakinləri adından böyük minnətdarlıqla təşəkkür edirik.
İLHAM ƏLİYEV: Sağ olun. Siz yaxşı bilirsiniz, 20-30 il idi bu bina tikilməyə başlamış, amma sonra yarımçıq qalmışdı. İndi deputatınızın təşəbbüsü ilə bu bina yenidən tikilib və deyə bilərəm ki, ən yüksək səviyyədədir. Dünyada hansı avadanlıq varsa, burada da var. İndi əsas odur ki, yaxşı tibbi xidmət göstərilsin və burada Zirə sakinləri yaxşı xidmətlə təmin olunsunlar. Bu, həm qəsəbə üçün böyük hadisədir, həm də bütövlükdə, Azərbaycanda bu sahədə gedən uğurlu işlərin təzahürüdür. Hər bir məntəqədə, hər bir kənddə belə gözəl tibb ocaqları olmalıdır. Çünki insanların sağlamlığı ən başlıca məqsəddir, vəzifədir. Həkimlərin də sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üçün işlər görülür. Bilirəm ki, buna daha da böyük ehtiyac var. Yəni bu da olacaq. İldən-ilə həm maaşlar artırılacaq, həm də lazım olan bütün avadanlıq alınacaqdır. Maaşları dörd dəfə artırmışıq, amma hələ də artırmaq lazımdır. Razılaşarsız mənimlə? Dörd dəfə artırmaq, əlbəttə ki, böyük işdir. Amma hələ ki, bizim istədiyimiz səviyyədə deyil, amma bu da olacaqdır. Ölkəmiz indi elə inkişaf edir ki, bütün məsələlər öz həllini tapacaqdır.
Sizə də mən uğurlar arzulayıram, bu gözəl xəstəxanada işləmək, əlbəttə ki, şərəfdir. Həm xəstələr üçün, həm də həkimlər üçün burada şərait var. Çünki biz həm xəstələr, həm də həkimlər haqqında düşünməliyik. İş şəraiti də hər bir insan üçün çox vacib məsələdir.
TİBB İŞÇİSİ: Bunların hamısı Mehriban xanımın təşəbbüsü ilə, Sizin də köməyinizlə əldə olunubdur. Allah bizə qismət elədi bu günü gördük, çox sağ olun.
İLHAM ƏLİYEV: Üç il əvvəl bunların heç biri yox idi. Mənim yadımdadır, o vaxt biz buraya gəlmişdik. Bina yarımçıq vəziyyətdə idi, bunların heç biri yox idi.
İndi Zirə olub Avropanın ən qabaqcıl şəhəri, hə? Elədir? Belə də olmalıdır. Hər bir yerdə, Azərbaycanın hər bir nöqtəsində belə gözəllik olmalıdır. Sağ olun.

Medical-Diagnostics Center was launched in Zira settlement
President of Azerbaijan Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva were sincerely met by residents of the settlement and staff of the center.
President Ilham Aliyev and President of Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva cut the ribbon symbolizing launch of the Medical-Diagnostics Center.
They were familiarized with the center.
Minister of Health Care Ogtay Shiraliyev informed the building, which was constructed 30 years ago, has fully been reconstructed on the initiative of Heydar Aliyev Foundation and has become a complex supplied with modern equipment. The first floor of the 2-storey building includes a polyclinic for children and adults and available per 50 people daily.
The center, which has been equipped with the very modern appliances brought from Europe, has all corresponding treatment rooms, therapy and maternity sections, laboratory. The first aid station is available in the center’s yard.
In the lobby there is a photo stand reflecting care of great leader Heydar Aliyev, President Ilham Aliyev and President of Heydar Aliyev Foundation Mrs Mehriban Aliyeva to healthcare.
The President of Azerbaijan highly appreciated facilities created and talked to medical employees.
MEDICAL EMPLOYEE: On behalf of all residents of the settlement I express You our deep gratitude for such a beautiful medical center.
ILHAM ALIYEV: Thank you. You know well, construction of this building started 20-30 years ago but left incomplete. Now, on the initiative of your deputy this building has been reconstructed and I can say is in the highest level. Every equipment existing in the world is available here. The most important now is to render good medical service and assure residents of Zira with good service. It is big event for the settlement, at the same time it is the sign of successful works ongoing in this sector in Azerbaijan. Such nice medical centers must be in every point, every village. Because health of people is the major duty. Works are done to improve social state of doctors too. I know, there is huge need for it too. I mean, it will be solved. Both wages will be lifted and necessary equipment purchased yearly. We have lifted wages four times, but it must be lifted still. Would you agree with me? It is of course big job to lift 4 times. But it is not level we want but it will be assured. Our country is developing so that all issues will be solved.
I wish you success. It is honor to work in this beautiful hospital. There are conditions here for both patients and doctors. Because we must think of both doctors and patients. Working condition is very important for every person.
MEDICAL EMPLOYEE: All this have been achieved at the initiative of Mrs Mehriban Aliyeva and due to Your support. Thank You so much.
ILHAM ALIYEV: None of these existed 3 years ago. I remember, we had come here then. The building was incomplete, none of these existed.
Now, Zira has become the most advanced city of Azerbaijan, is not it? It must be so. Every place of Azerbaijan must be such beautiful. Thank you.