Zirə qəsəbəsində Müalicə-Diaqnostika Mərkəzi açılıb
Qəsəbə sakinləri və səhiyyə ocağının kollektivi mərasimdə iştirak etmək üçün buraya gələn Prezident İlham Əliyevi və xanımı Mehriban Əliyevanı hərarətlə qarşıladılar.
Prezident İlham Əliyev və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva Müalicə-Diaqnostika Mərkəzinin açılışını bildirən lenti kəsdilər.
Prezident İlham Əliyev və xanımı səhiyyə ocağı ilə yaxından tanış oldular.
Səhiyyə naziri Oqtay Şirəliyev məlumat verdi ki, 30 il əvvəl tikilmiş bina Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə tamamilə yenidən qurularaq, müasir avadanlıqla təchiz edilmiş kompleksə çevrilmişdir. İkimərtəbəli binanın birinci mərtəbəsində uşaqlar və böyüklər üçün nəzərdə tutulan və gündə 50 nəfərə xidmət göstərə bilən poliklinika yerləşir.
Avropadan gətirilən ən müasir avadanlıqla təchiz edilmiş mərkəzdə bütün müvafiq müalicə kabinetləri, terapiya və doğum söbələri, laboratoriya fəaliyyət göstərir. Mərkəzin ərazisində təcili tibbi yardım stansiyası da yaradılmışdır.
Binanın foyesində ümummilli lider Heydər Əliyevin, Prezident İlham Əliyevin və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanımın tibb sahəsinə göstərdiyi diqqəti əks etdirən fotostend vardır.
Burada yaradılmış şəraiti yüksək qiymətləndirən dövlətimizin başçısı tibb işçiləri ilə görüşüb söhbət etdi.
TİBB İŞÇİSİ: Belə gözəl tibb mərkəzini bizə bəxş etdiyinizə görə bütün qəsəbə sakinləri adından böyük minnətdarlıqla təşəkkür edirik.
İLHAM ƏLİYEV: Sağ olun. Siz yaxşı bilirsiniz, 20-30 il idi bu bina tikilməyə başlamış, amma sonra yarımçıq qalmışdı. İndi deputatınızın təşəbbüsü ilə bu bina yenidən tikilib və deyə bilərəm ki, ən yüksək səviyyədədir. Dünyada hansı avadanlıq varsa, burada da var. İndi əsas odur ki, yaxşı tibbi xidmət göstərilsin və burada Zirə sakinləri yaxşı xidmətlə təmin olunsunlar. Bu, həm qəsəbə üçün böyük hadisədir, həm də bütövlükdə, Azərbaycanda bu sahədə gedən uğurlu işlərin təzahürüdür. Hər bir məntəqədə, hər bir kənddə belə gözəl tibb ocaqları olmalıdır. Çünki insanların sağlamlığı ən başlıca məqsəddir, vəzifədir. Həkimlərin də sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üçün işlər görülür. Bilirəm ki, buna daha da böyük ehtiyac var. Yəni bu da olacaq. İldən-ilə həm maaşlar artırılacaq, həm də lazım olan bütün avadanlıq alınacaqdır. Maaşları dörd dəfə artırmışıq, amma hələ də artırmaq lazımdır. Razılaşarsız mənimlə? Dörd dəfə artırmaq, əlbəttə ki, böyük işdir. Amma hələ ki, bizim istədiyimiz səviyyədə deyil, amma bu da olacaqdır. Ölkəmiz indi elə inkişaf edir ki, bütün məsələlər öz həllini tapacaqdır.
Sizə də mən uğurlar arzulayıram, bu gözəl xəstəxanada işləmək, əlbəttə ki, şərəfdir. Həm xəstələr üçün, həm də həkimlər üçün burada şərait var. Çünki biz həm xəstələr, həm də həkimlər haqqında düşünməliyik. İş şəraiti də hər bir insan üçün çox vacib məsələdir.
TİBB İŞÇİSİ: Bunların hamısı Mehriban xanımın təşəbbüsü ilə, Sizin də köməyinizlə əldə olunubdur. Allah bizə qismət elədi bu günü gördük, çox sağ olun.
İLHAM ƏLİYEV: Üç il əvvəl bunların heç biri yox idi. Mənim yadımdadır, o vaxt biz buraya gəlmişdik. Bina yarımçıq vəziyyətdə idi, bunların heç biri yox idi.
İndi Zirə olub Avropanın ən qabaqcıl şəhəri, hə? Elədir? Belə də olmalıdır. Hər bir yerdə, Azərbaycanın hər bir nöqtəsində belə gözəllik olmalıdır. Sağ olun.

В поселке Зиря был открыт лечебно-диагностический центр
Жители поселка и коллектив учреждения здравоохранения тепло встретили Президента Ильхама Алиева и его супругу Мехрибан Алиеву, прибывших для участия в церемонии.
Президент Ильхам Алиев и президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум Алиева разрезали ленту в знак открытия лечебно-диагностического центра.
Президент Ильхам Алиев и его супруга ознакомились с центром.
Министр здравоохранения Огтай Ширалиев сообщил, что здание, построенное 30 лет назад, было полностью реконструировано по инициативе Фонда Гейдара Алиева. Комплекс оснащен современным медицинским оборудованием производства ведущих европейских компаний.
На первом этаже двухэтажного здания располагается поликлиника для детей и взрослых, способная обслуживать 50 человек в день. В центре функционируют лечебные кабинеты, терапевтическое и родильное отделения, лаборатория. В нем также создана станция скорой медицинской помощи.
В фойе здания установлен фотостенд, рассказывающий о том, с каким огромным вниманием общенациональный лидер Гейдар Алиев относился к здравоохранению, а также мерах, принимаемых Президентом Ильхамом Алиевым и президентом Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум, по развитию этой сферы.
Президент Ильхам Алиев высоко оценил созданные условия. Он встретился и побеседовал с медицинским персоналом центра.
МЕДИЦИНСКИЙ РАБОТНИК: От имени всех жителей поселка выражаем Вам огромную благодарность за то, что Вы подарили нам этот прекрасный медицинский центр.
ИЛЬХАМ АЛИЕВ: Спасибо. Вам хорошо известно, что это здание начали строить 20-30 лет назад, но затем строительство было приостановлено. Сейчас по инициативе вашего депутата это здание отстроено заново и, могу сказать, на самом высоком уровне. Здесь установлено самое современное оборудование. Теперь главное заключается в том, чтобы оказывать квалифицированное медицинское обслуживание, чтобы жители поселка Зиря были обеспечены здесь квалифицированными услугами. Это большое событие для поселка и в то же время свидетельство успешной работы, проводимой в Азербайджане в данной сфере. В каждом населенном пункте, каждом селе должны быть такие прекрасные медицинские учреждения, так как здоровье людей – это самая главная цель, задача. Принимаются меры и для улучшения социального положения врачей. Я знаю, что в этом есть огромная потребность, и это будет сделано. Ежегодно будет повышаться заработная плата, мы также будем закупать все необходимое оборудование. Мы четыре раза повышали заработную плату, но ее все еще нужно повышать. Вы согласны со мной? Повышать четыре раза – это, конечно же, большая работа. Но она все еще находится не на том уровне, на каком нам хотелось бы. Однако будет и это. Сейчас наша страна развивается так, что все вопросы будут решены.
А вам я желаю успехов. Работать в такой прекрасной больнице – это, конечно же, большая честь. Здесь есть условия как для больных, так и для врачей, так как мы должны думать и о больных, и о врачах. Условия работы – это также очень важный вопрос для каждого человека.
МЕДИЦИНСКИЙ РАБОТНИК: Все это достигнуто по инициативе Мехрибан ханум и при Вашем содействии. С помощью Аллаха нам довелось увидеть и этот день, большое спасибо.
ИЛЬХАМ АЛИЕВ: Три года назад ничего этого не было. Я помню, когда мы приезжали сюда, строительство здания не было завершено, всего этого не было.
Сейчас поселок Зиря стал самым передовым городом Европы, да? Так? Так и должно быть. Повсюду, в каждом уголке Азербайджана должна быть такая красота. Спасибо.