Binə qəsəbəsində Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə yenidən qurulmuş uşaq bağçası istifadəyə verilib
09.05.2008Mayın 9-da Bakının Əzizbəyov rayonunun Binə qəsəbəsində Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə yenidən qurulmuş uşaq bağçası istifadəyə verilmişdir.
Mərasimə toplaşanlar Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyevanı böyük səmimiyyətlə qarşıladılar.
1970-ci ildə tikilmiş, lakin sonralar yararsız vəziyyətə düşmüş binanın təmirinə bir il bundan əvvəl baslanmışdı. 300 uşaq üçün nəzərdə tutulmuş bağçada məktəbəqədər hazırlıq qrupları da fəaliyyət göstərəcəkdir. Geniş və işıqlı məşğələ otaqları intellektual inkişafa kömək edən müxtəlif əyani vəsait, kitab və plakatlarla, yataq otaqları, mətbəx və yeməkxana müasir avadanlıqla təmin olunmuşdur.
Balacalar bağçanın musiqi zalında Heydər Əliyev Fondunun xüsusi olaraq hazırladığı uşaq musiqilərindən, nağıllardan ibarət disklərə qulaq asa biləcəklər. Burada böyük ekranlı televizor, musiqi mərkəzi, piano və digər avadanlıq var.
Bağçanın hovuzu, eləcə də sağlamlığa xidmət edən bütün idman qurğuları ilə təmin olunmuş idman salonu da vardır. Binada yeni istilik, yanğın təhlükəsizliyi sistemləri də quraşdırılmışdır. Bütün ərazini əhatə edən videosistem nəzarəti balacaların təhlükəsizliyini təmin edəcəkdir. Həyətdə müasir əyləncə kompleksi yaradılmış, attraksion və yelləncəklər quraşdırılmışdır. Uşaq avto-nəqliyyat meydançasında balacalar avtomobil idarə etməklə yanaşı, yol-hərəkət qaydalarını da öyrənə biləcəklər.
Ulu öndər Heydər Əliyevin uşaqlara qayğısını, Prezident İlham Əliyev və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın uşaqlarla görüşlərini əks etdirən fotoşəkillər, “Bağçamızın dünəni və bu günü” adlı güşə diqqəti cəlb edir.
Prezident İlham Əliyev və Mehriban xanım Əliyeva bağçanın rəmzi açılışını bildirən lenti kəsdilər.
Uşaq bağçasının otaqları, idman zalı, yemək otağı, musiqi zalı ilə tanış olan dövlətimizin başçısı və xanımı sonra bağçanın həyətində uşaqlarla səmimi söhbət etdilər.

В поселке Бина введен в эксплуатацию детский сад, реконструированный при поддержке Фонда Гейдара Алиева
09.05.20089 мая в поселке Бина Азизбековского района Баку введен в эксплуатацию детский сад, реконструированный при поддержке Фонда Гейдара Алиева.
Собравшиеся на церемонию с большим радушием встретили Президента Азербайджана Ильхама Алиева и его супругу Мехрибан Алиеву.
Ремонт здания, построенного в 1970 году, однако впоследствии пришедшего в непригодное состояние, начался год назад. В детском саду, рассчитанном на 300 детей, будут функционировать и дошкольные подготовительные группы. Просторные и светлые комнаты для занятий обеспечены различными наглядными пособиями, книгами и плакатами, способствующими интеллектуальному развитию детей, спальни, кухня и столовая оснащены современным оборудованием.
В музыкальном зале детского сада малыши смогут послушать специально подготовленные Фондом Гейдара Алиева диски с записями детской музыки и сказок. Здесь установлены телевизор с большим экраном, музыкальный центр, есть пианино и другое оборудование.
В детском саду имеются также бассейн, спортзал, оснащенный необходимым инвентарем для укрепления здоровья детей. В здании также сооружены новые системы отопления и пожарной безопасности. Система видеоконтроля, охватывающая всю территорию детского учреждения, обеспечит безопасность малышей. Во дворе создан современный развлекательный комплекс, сооружены аттракционы и качели. На детской автоплощадке малыши смогут поводить автомобили, одновременно обучаясь правилам дорожного движения.
Привлекают внимание фотоснимки, отражающие заботу великого лидера Гейдара Алиева о детях, встречи Президента Ильхама Алиева и президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум Алиевой с детьми, уголок «Прошлое и настоящее нашего детсада».
Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан ханум Алиева разрезали ленту в знак открытия детского сада.
Ознакомившись с комнатами, спортзалом, столовой, музыкальным залом, Президент Ильхам Алиев и его супруга тепло побеседовали с детьми во дворе детского сада.