Binə qəsəbəsində Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə yenidən qurulmuş uşaq bağçası istifadəyə verilib
09.05.2008Mayın 9-da Bakının Əzizbəyov rayonunun Binə qəsəbəsində Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə yenidən qurulmuş uşaq bağçası istifadəyə verilmişdir.
Mərasimə toplaşanlar Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyevanı böyük səmimiyyətlə qarşıladılar.
1970-ci ildə tikilmiş, lakin sonralar yararsız vəziyyətə düşmüş binanın təmirinə bir il bundan əvvəl baslanmışdı. 300 uşaq üçün nəzərdə tutulmuş bağçada məktəbəqədər hazırlıq qrupları da fəaliyyət göstərəcəkdir. Geniş və işıqlı məşğələ otaqları intellektual inkişafa kömək edən müxtəlif əyani vəsait, kitab və plakatlarla, yataq otaqları, mətbəx və yeməkxana müasir avadanlıqla təmin olunmuşdur.
Balacalar bağçanın musiqi zalında Heydər Əliyev Fondunun xüsusi olaraq hazırladığı uşaq musiqilərindən, nağıllardan ibarət disklərə qulaq asa biləcəklər. Burada böyük ekranlı televizor, musiqi mərkəzi, piano və digər avadanlıq var.
Bağçanın hovuzu, eləcə də sağlamlığa xidmət edən bütün idman qurğuları ilə təmin olunmuş idman salonu da vardır. Binada yeni istilik, yanğın təhlükəsizliyi sistemləri də quraşdırılmışdır. Bütün ərazini əhatə edən videosistem nəzarəti balacaların təhlükəsizliyini təmin edəcəkdir. Həyətdə müasir əyləncə kompleksi yaradılmış, attraksion və yelləncəklər quraşdırılmışdır. Uşaq avto-nəqliyyat meydançasında balacalar avtomobil idarə etməklə yanaşı, yol-hərəkət qaydalarını da öyrənə biləcəklər.
Ulu öndər Heydər Əliyevin uşaqlara qayğısını, Prezident İlham Əliyev və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın uşaqlarla görüşlərini əks etdirən fotoşəkillər, “Bağçamızın dünəni və bu günü” adlı güşə diqqəti cəlb edir.
Prezident İlham Əliyev və Mehriban xanım Əliyeva bağçanın rəmzi açılışını bildirən lenti kəsdilər.
Uşaq bağçasının otaqları, idman zalı, yemək otağı, musiqi zalı ilə tanış olan dövlətimizin başçısı və xanımı sonra bağçanın həyətində uşaqlarla səmimi söhbət etdilər.

Kindergarten in Bina settlement, which has been reconstructed due to support of Heydar Aliyev Foundation, was opened
09.05.2008Kindergarten in Bina settlement of Azizbeyov district, Baku, which has been reconstructed due to support of Heydar Aliyev Foundation, was opened on May 9.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva were sincerely met in the ceremony.
Repair of the building that was constructed in 1970 and then rendered unsuitable started a year ago. Pre-school training courses will be available at the school designed for 300 children. Large and light rooms have been supplied with visual aids, books and posters promoting the intellectual development, bedrooms, kitchen and diner with modern appliances.
In the musical hall, equipped with TV set, music player, piano and other devices, children will listen to CDs consisted of child melodies and stories specially developed by Heydar Aliyev Foundation.
The kindergarten includes a pool and gym equipped with all sports facilities serving useful for health, as well new heat and fire emergency systems. Security of children will be assured by a video system covering all the territory. A modern entertainment complex has been created in the yard, side-show and carousels installed. In the child motor-transport ground children will drive motor and learn traffic rules.
Corner ‘Past and present of our kindergarten’ and photographs reflecting care of great leader Heydar Aliyev to children, meetings President Ilham Aliyev and President of Heydar Aliyev Foundation Mrs Mehriban Aliyeva held with children are very interesting.
President Ilham Aliyev and his spouse cut the red ribbon symbolizing official opening of the kindergarten.
The President and his spouse toured the facilities here including musical hall, canteen, gym, talked to children in the yard.