İordaniya Kraliçası Raniya ilə görüş
06.05.2008İordaniya Kralı əlahəzrət II Abdullahın xanımı Raniya mayın 6-da Heydər Əliyev Fondunda olmuşdur.
Azərbaycan Prezidentinin xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı
Mehriban Əliyeva hörmətli qonağı səmimiyyətlə qarşıladı.
Mehriban Əliyeva kraliçaya Azərbaycan xalqının ümummilli liderinin şəxsi arxivindən götürülmüş və onun fəaliyyətinin ayrı-ayrı dövrlərini əhatə edən eksponatlar barədə ətraflı məlumat verdi.
Kraliça Raniya fenomen şəxsiyyət Heydər Əliyevin həyatının ən müxtəlif məqamlarını əks etdirən və Azərbaycan tarixinin bütöv bir dövrü barədə geniş təsəvvür yaradan çoxlu sənədlərlə, dünyanın tanınmış siyasi xadimlərinin bəxş etdikləri hədiyyələrlə, ulu öndərimiz haqqında kitablarla, dünyanın nüfuzlu elm, mədəniyyət və incəsənət xadimlərinin Azərbaycan dövlətinin qurucusu haqqında fikirləri ilə tanış oldu, müxtəlif ölkələrin liderləri ilə görüşlərdə çəkilmiş şəkillərə maraqla baxdı.
Qonaq Fondla tanışlıqdan sonra Xatirə kitabına ürək sözlərini yazdı.
Mehriban xanım və kraliça Raniya Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətindən bəhs edən filmə baxdılar.
Sonra birinci xanımların görüşü oldu.
Mehriban Əliyeva ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq yaradılmış Fondun məqsədləri barədə məlumat verdi. Bildirildi ki, Fondun əsas məqsədləri ulu öndərin zəngin irsini öyrənmək və təbliğ etmək, onun Azərbaycanın tərəqqisinə yönəlmiş genişmiqyaslı fəaliyyəti barədə gələcək nəsilləri məlumatlandırmaq, Azərbaycan mədəniyyəti və tarixinin geniş təbliği ilə əlaqədar aparılan işlərə kömək göstərməkdir. Bununla yanaşı, Fond təhsil, səhiyyə, mədəniyyət və digər sahələrlə bağlı genişmiqyaslı layihələr hazırlayıb həyata keçirir. Uşaq evləri və internat məktəblərinin yenidən qurulması, maddi-texniki bazasının yaxşılaşdırılması, valideyn himayəsindən məhrum olan uşaqlara hərtərəfli qayğı göstərilməsi, diabet və talassemiyadan əziyyət çəkən insanlara kömək, yeni məktəblərin tikintisi, əlil uşaqlara informasiya texnologiyaları ilə işləmək vərdişlərinin aşılanması, zəngin mədəniyyətimizin öyrənilməsi, təbliği sahəsində görülmüş işlərdən danışan Mehriban xanım hazırda Talassemiya mərkəzinin tikildiyini də bildirdi.
Səmimi görüşə və ətraflı məlumata görə təşəkkür edən kraliça Raniya Heydər Əliyev Fondunun və onun prezidentinin xeyirxah işlərini yüksək qiymətləndirdi.

Встреча с королевой Иордании Ранией
06.05.20086 мая супруга Короля Иордании Его величества Абдаллы II Рания побывала в Фонде Гейдара Алиева.
Уважаемую гостью радушно встретила супруга Президента Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева, посол доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, депутат Милли Меджлиса Мехрибан Алиева.
Мехрибан Алиева подробно проинформировала королеву об экспонатах, взятых из личного архива общенационального лидера азербайджанского народа и охватывающих отдельные периоды его деятельности.
Королева Рания ознакомилась с многочисленными документами, отражающими различные моменты жизни феноменальной личности и создающими широкое представление о целом периоде истории Азербайджана, подарками, преподнесенными известными политическими деятелями мира, книгами о великом лидере, высказываниями влиятельных деятелей науки, культуры и искусства мира о созидателе азербайджанского государства, с интересом посмотрела снимки, запечатлевшие встречи Гейдара Алиева с лидерами различных стран.
После ознакомления с Фондом гостья оставила запись в Книге почетных гостей.
Мехрибан ханум и королева Рания посмотрели фильм о деятельности Фонда Гейдара Алиева.
Потом состоялась встреча первых леди.
Мехрибан Алиева рассказала о целях Фонда, созданного в знак уважения к памяти общенационального лидера Гейдара Алиева. Было отмечено, что основные цели Фонда заключаются в изучении и пропаганде богатого наследия великого лидера, информировании грядущих поколений о его широкомасштабной деятельности, направленной на прогресс Азербайджана, оказании содействия работе по пропаганде азербайджанской культуры и истории. Фонд также реализует широкомасштабные проекты в сфере образования, здравоохранения, культуры и др. Мехрибан ханум рассказала о деятельности Фонда в области реконструкции детских домов и школ-интернатов, улучшения их материально-технической базы, о всесторонней заботе о детях, лишенных родительского попечения, оказании помощи людям, страдающим от диабета и талассемии, строительстве новых школ, приобщении детей-инвалидов к информационным технологиям, изучении и пропаганде богатой азербайджанской культуры, сообщила о строительстве в стране Центра талассемии.
Выразив признательность за радушную встречу и подробную информацию, королева Рания высоко оценила благородные дела Фонда Гейдара Алиева и его президента.