Krans Montana Forumu çərçivəsində “Gələcəyin yeni liderləri” mövzusunda xüsusi iclas keçirilib
30.06.2012İyunun 30-da Bakıda Krans Montana Forumu çərçivəsində “Gələcəyin yeni liderləri” mövzusunda xüsusi iclas keçirilib.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, fondun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyeva tədbirdə iştirak ediblər.
Krans Montana Forumunun elmi şurasının professoru Daniel Varnerin moderatorluğu ilə keçən tədbirdə “Dəyişən dünyada gələcək liderlərin rolu”, “Qloballaşmanın ətraf mühitə təsiri” mövzularında məruzələr edilib, səmərəli müzakirələr aparılıb.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyeva iclasda çıxış edərək dedi:
- Zati-aliləri, hörmətli qonaqlar, xanımlar və cənablar!
Mən sizi gözəl şəhərimiz Bakıda salamlamaq istərdim. Ümidvaram ki, burada vaxtınız çox maraqlı keçir.
Mən çox vacib bir mövzu - Azərbaycanın və ümumiyyətlə, dünyanın bütün gənclərinin ətraf mühitin qorunması sahəsində rolu haqqında danışmaq istərdim. Mən gələcəyin liderlərinin davamlı inkişafı təmin edən rolları haqqında danışmaq istərdim.
Bilirsiniz ki, dünyada davamlı inkişaf ətraf mühitin qorunması məsələsini aktuallaşdırmışdır. Bunun təmin edilməsi üçün çoxlu tədbirlərin keçirilməsi olduqca önəmlidir. Bugünkü ekoloji problemlər həm millətləri ayırır, həm də onların bütün maraqlarının təmin edilməsinə imkan vermir. Ona görə də hər bir ölkənin təbii ehtiyatlarının düzgün idarə olunması çox önəmli məsələdir. Bu, iqlim dəyişikliyi nöqteyi-nəzərindən də çox önəmli bir məsələdir. Bu məsələlər bizim həyatımıza həm müsbət, həm də mənfi təsir göstərə bilər. Ona görə də bu dəyişiklikləri düzgün idarə etməyi bacarmalıyıq. Dəyişikliklər prosesinin ətraf mühitdə baş verməsi xüsusilə gənc nəslin bu sahədə rolunu daha da önəmli edir.
Azərbaycanda ətraf mühitin qorunması sahəsində çox gözəl proqramlar və kampaniyalar başlanmışdır. Biz bu kampaniyalara gəncləri və bütün insanları dəvət edirik. Bu iş əlbəttə ki, dialoq, liderlik və təhsil prinsipləri əsasında bütün millətə xidmət etmək üçün həyata keçirilir. Bu, eyni zamanda, ətraf mühitin qorunması və davamlı inkişafın təmin olunması üçün çox önəmli məsələdir. Bütün dünyada bu istiqamətdə əməkdaşlığı təmin etmək, tədbirlər görmək üçün regional və beynəlxalq əlaqələr önəmlidir.
Bildiyiniz kimi, on bir iqlim qurşağından doqquzu Azərbaycan Respublikasındadır. Bu da Azərbaycanın təbiətini çox zəngin edir. Azərbaycanın zəngin təbiətinin qorunması üçün qarşımızda çox önəmli vəzifələr durur. Bunlar ətraf mühitin qorunması, suyun, təbiətin çirklənməməsi, qorunub saxlanılmasıdır. Azərbaycanda bizi narahat edən bütün həmin məsələləri həll etmək üçün gənclər bu prosesə fəal cəlb olunur.
Mən bir həftə əvvəl Cenevrədə keçirdiyim görüşlərdə bütün bu məsələləri qaldırmışdım. Bu məsələlərin Azərbaycanda və Qafqaz regionunda çox önəmli olduğunu bildirmişdim.
Ekologiya ilə bağlı məsələlər bizim üçün çox önəmlidir. Ona görə də düşünürəm ki, bu məsələləri hələ sinif otaqlarından tədris etməyə başlamaq lazımdır. Zənnimcə, bununla uşaqlar artıq erkən yaşlarından yaşadıqları ölkələrdə təbiətin qorunması haqqında məlumatlar almış olacaqlar. Mənə elə gəlir ki, ekoloji çağırışlara cavab verilməsi üçün bu, çox böyük əhəmiyyət daşıyacaqdır.
Təmiz ətraf mühit təmiz və saf cəmiyyətdən başlayır. Ona görə də mən hesab edirəm ki, insanlara belə fikirləri aşılamaq lazımdır. Ətraf mühitə zərər verməyən texnologiyadan istifadə olunmalı, enerji resurslarına qənaət edilməli və s. Bu məsələlərin həlli planetimizin gələcəyini təmin edəcəkdir. Bu məsələlərin həlli bizim yaşayış tərzimizdən də çox asılıdır. Ona görə də biz bütün imkanlardan istifadə edərək, hərəkətlərimizə görə məsuliyyət daşımalıyıq.
Sovet dövründə uzun illər neft və qaz hasilatı nəticəsində həm dənizdə, həm də quruda çoxlu çirklənmə baş vermişdir. Bu da bizə, müstəqil ölkəmizə bir problem kimi qalmışdır. Müstəqil Azərbaycan üçün həmin məsələləri həll etmək başlıca vəzifələrdən biridir. Biz bütün bunları nəzərə alaraq fəaliyyətə başlamışıq.
Bu məsələlərin həlli üçün bütün güclərin səfərbər olunması çox vacib idi. Müstəqilliyini yenicə bərpa etmiş ölkə üçün bu məsələlərin həlli Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarını işğal etməsi ilə daha çətinləşmişdi. Bu, Cənubi Qafqaz regionunda da çox böyük çətinliklər yaratmışdı. Bilirsiniz ki, həmin ərazilərdə çox zəngin ekosistem, flora və fauna vardır. Biz Azərbaycanda 2010-cu ili “Ekologiya ili” elan etdik. O vaxt həmin kampaniya çərçivəsində yüz minlərlə ağac əkilmişdir. Bu kampaniya gənclər arasında təşviq olunurdu.
Bildiyiniz kimi, Azərbaycan əhalisi dünyada ən gənc əhalilərdən biridir. Ona görə də biz çalışırıq ki, bütün bu məsələləri gənclərimizə aşılayaq. Bu səpkidə müxtəlif tədbirlər keçirilir, sərgilər təşkil olunur. Bütün bunlar vasitəsilə biz ölkəmizdə və dünyada ətraf mühitlə bağlı problemlər barədə gənclərimizə məlumat veririk.
Xanımlar və cənablar, dünyada ətraf mühitin qorunması, davamlı inkişafın təmin olunması üçün Minilliyin İnkişaf Məqsədləri qəbul edilmişdir. Əsas məqsəd insanlara bu sahədə qərar qəbul etmək imkanları vermək, onları bu prosesə cəlb etməkdir. Düşünürəm ki, “yaşıl iqtisadiyyat”ın təmin olunması ilə bağlı bütün ölkələrin üzərinə öhdəliklər düşür. Əgər bu öhdəliklər yerinə yetirilsə, davamlı iqtisadi inkişaf da reallığa çevriləcəkdir. Əminəm ki, gənclərın fəal iştirakı ilə davamlı iqtisadi inkişaf, ətraf mühitin davamlı qorunması prosesi təmin olunacaqdır.
Bundan başqa, hesab edirəm ki, səmərəli tədbirlər planının həyata keçirilməsi üçün səmərəli təhsil lazımdır. Buna görə də biz öyrənməyə və öyrətməyə hazırıq. Sizi də bu təşəbbüslərə qoşulmağa çağırırıq.
Ümidvaram ki, doğrudan da Bakıda olmaqdan böyük həzz alırsınız və Bakı haqqında sizdə yalnız xoş xatirələr qalacaqdır.
Diqqətinizə görə sağ olun, təşəkkür edirəm.
Məşhur amerikalı jurnalist, 1985-2010-cu illərdə “CNN” telekanalında yayımlanan “Larry King Live” tok-şousunun aparıcısı Larri Kinq Azərbaycanda gedən inkişaf proseslərinin onda çox dərin təəssürat yaratdığını bildirdi. Mövzunun əhəmiyyəti haqqında danışan L.Kinq gələcək nəsillərin sağlamlığı üçün ətraf mühitlə bağlı problemlərə diqqət yetirilməsinin zəruriliyini vurğuladı, bu məsələdə gənclərin, gələcəyin yeni liderlərinin mühüm rol oynaya biləcəklərini diqqətə çatdırdı. Larri Kinq çıxışında dedi: “Əgər biz təbiəti qorusaq, ətraf mühitin çirklənməsinə yol verməsək, insanların, öz ailəmizin, hətta doğulmayan uşaqlarımızın belə sağlamlığının qayğısına qalmış olarıq”.
Əlcəzairin Sahibkarlar Konfederasiyasının prezidenti Bualem M’Rakaş təhlükəsiz gələcəyin təmin edilməsində gənc liderlərin rolu haqqında danışdı, bu baxımdan tədbirin əhəmiyyətini qeyd etdi. Ekoloji problemlərin doğurduğu ciddi fəsadların qarşısının alınması üçün qüvvələrin səfərbər edilməsinin zəruriliyini vurğulayan B.M’Rakaş Azərbaycanda gənclərə göstərilən qayğının yüksək səviyyədə olduğunu diqqətə çatdırdı.
Avropa Parlamentinin üzvü Nirj Deva Leyla xanım Əliyevanın çıxışında ətraf mühitlə bağlı nikbin fikirlər səsləndirməsinin onu sevindirdiyini bildirdi. O, Leyla xanım Əliyevanın ətraf mühitlə bağlı təşəbbüslərini, bu istiqamətdə həyata keçirdiyi layihələri yüksək qiymətləndirdi.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının siyasi təhlil və informasiya təminatı şöbəsinin müdiri Elnur Aslanov dəyişən dünyada gələcək liderlərin çox vacib rol oynayacaqlarını diqqətə çatdırdı. Gənclər siyasətinin Azərbaycan dövlətinin prioritetlərindən biri olduğunu vurğulayan şöbə müdiri “2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq, 15 mindən çox azərbaycanlı tələbənin təhsil almaq üçün xarici ölkələrə göndərilməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirdi.
Malinin Milli Gənclər Şurasının prezidenti Siriman Traore, Şri-Lankanın “Eswaran Brothers Exports Ltd” təşkilatının sədr müavini Subramaniam Eassuwaren çıxışlarında dəyişən dünyada bir çox sahələrdə olduğu kimi, ekoloji sahədə də mövcud problemlərin həlli istiqamətində gənc liderlərin üzərinə düşən vacib roldan danışdı, gələcək nəsillərin sağlam ətraf mühitdə yaşamaları üçün onların da üzərinə məsuliyyətin düşdüyünü vurğuladı.
Natiqlər Krans Montana Forumu çərçivəsində təşkil edilmiş bu iclasda müzakirə olunan aktual məsələlərin əhəmiyyətini vurğuladı, gənclərə önəmli çağırışların edildiyi bu kimi vacib tədbirlərin tez-tez keçirilməsinin əhəmiyyətini qeyd etdilər.
Sonra suallar cavablandırıldı.
İDEA ətraf mühit kampaniyasının fəaliyyəti, həyata keçirdiyi layihələrlə bağlı suala cavabında Leyla xanım Əliyeva bildirdi ki, bu kampaniya regionda ətraf mühit məsələləri ilə məşğul olan ən böyük təşkilatdır. Gənclərlə əməkdaşlığa xüsusi önəm verən kampaniyanın ətraf mühitin qorunması ilə bağlı yaradıcı yanaşması vardır.
İDEA kampaniyasının həyata keçirdiyi çoxsaylı layihələr haqqında danışan Leyla xanım Əliyeva təşkilatın fəaliyyətinə daha çox gəncin cəlb olunması ilə bağlı xeyli iş görüldüyünü və bu istiqamətdə uğurlu nəticələr əldə edildiyini diqqətə çatdırdı.

A special meeting on the subject of “New leaders of the future” was held within the Crans Montana Forum
30.06.2012A special meeting on the subject of “New leaders of the future” was held within the Crans Montana Forum in Baku, June 30.
First Lady of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, Vice-president of the Foundation Leyla Aliyeva participated in the event.
Speeches were delivered on the subjects of “The role of future leaders in a changing world”, “Influence of globalization on the environment” and discussions held at this event held through the agency of professor of the Scientific Council of the Crans Montana Forum Daniel Varner,
Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation addressed the meeting and said:
- Your Excellency, dear guests, ladies and gentlemen!
I would like to welcome you to our nice city of Baku. I’m hopeful you have been enjoying your stay here.
I would like to talk about a very important subject – the role of Azerbaijani and, in general, world youths in protection of the environment. I would like to talk about the roles of leaders of the future ensuring sustainable development.
As you know, a sustainable development in the world has made protection of the environment a pressing issue. Taking many actions is extremely important in order to solve this issue. Today’s environmental problems both separate nations and prevent from ensuring all their interests. Therefore, proper management of every country’s natural resources is of paramount importance. This is an important issue also in terms of climate changes. These problems may affect our lives both positively and negatively. This is why we should be able to correctly manage these changes. Changes in the environment make the role of the young generation especially important.
Very good programs and campaigns have been launched in Azerbaijan for the protection of the environment. We invite youths and all people to take part in these campaigns. This job, of course, is being carried out serve the whole nation based on the principles of dialogue, leadership and education. This is, at the same time, a very important issue for the protection of the environment and ensuring sustainable development. Regional and international relations are essential in order to ensure cooperation in the whole world in this direction.
As you know, the Republic of Azerbaijan has nine of eleven existing climate conditions. And this make the nature of Azerbaijan very rich. There are very important tasks ahead of us in order to protect the rich environment of Azerbaijan. These include protection of the environment, prevention of contamination of water and soil, and preservation thereof. In order to solve all the issues we are concerned of, we have ensured active involvemet of youth in this process.
In my meetings in Geneva a week ago, I had raised all these issues. I had told that these issues were very important both in Azerbaijan and in the whole Caucasian region.
Issues concerning the environment are very important for us. Therefore, we should start teaching these issues from classrooms. To my mind, thereby children would be provided with information concerning the protection of environment in the country they live in. I think this will be of great importance in terms of answering ecological calls.
A clean environment starts with clean and pure society. Therefore, I think such thoughts should be implanted in people. Technological processes not damaging the environment should be used, energy resources saved etc. Solution of these issues would ensure the future of our planet. Solution of these issues is also very much dependent on our lifestyle. Therefore, we should be responsible for our acts, using all existing possibilities.
As a result of long lasting production of oil and gas during the Soviet time, contamination has occurred both at sea and also on land. And this was left to our independent country as a problem. Solving these problems is one of the primary tasks for an independent Azerbaijan. Taking all these into account, we have started our action.
Mobilisation of all the youth was very important for the solution of these issues. Solution of these issues for a country, which has just regained its state independence, has been made more complicated with occupation of Azerbaijani lands by Armenia. This has created great difficulties in the region of the Southern Caucasus too. As you know, these territories have very rich ecosystem, flora and fauna. We declared 2010 “The Year of Ecology” in Azerbaijan. Within this campaign we have planted hundreds of thousands of trees. This campaign was agitated among the youth.
As you know, the Azerbaijani population is one of the youngest population in the world. Therefore, we try to implant all these issues in our young people. Various events are held and exhibitions organized to this end. Through all these, we inform our youth of the issues existing both in our country and in the world.
Ladies and gentlemen, the Millennium’s Development Targets have been adopted to protect the world environment and ensure sustainable development. The primary objective was to give people the opportunity to make decisions in this sphere, and attract them to this process. I think all countries have an obligation in connection with ensuring the “green economy”. If these obligations are met, sustainable economic development will also become the reality. I’m confident sustainable economic development and the process of sustainable protection of environment will be ensured with active participation of youth.
Moreover, I think efficient education is needed to implement efficient actions plan. Therefore, we are ready both to learn and to teach. We invite you to join these initiatives.
I’m hopeful you will indeed enjoy your stay in Baku and will have only good memories about Baku.
Famous American journalist Larry King, the host of the “Larry King Live” talk-show, which had been aired on CNN News Channel from 1985 to 2010, said the development process he saw in Azerbaijan has greatly impressed on him. Talking of the essence of the subject, he emphasized the importance of addressing issues associated with the health conditions of the future generations, and brought to attention that youth, new leaders of the future, may play an essential role in solving this issue. Larry King said in his speech: “If we protect the environment, do not let the environment get contaminated, then we would have taken care of people, our own world, even our babies not born yet.”
President of the Entrepreneurs Confederation of Algeria Bualem M’Rakash talked of the role of young leaders in ensuring the safe future, and underlined the importance of the event from this point of view. Emphasizing the necessity of mobilizing forces in order to remove serious after-effects generated by ecological problems, B.M.Rakash brought to attention that care and attention shown to youth in Azerbaijan is at a high level.
Member of the European Parliament Nirj Deva said she was pleased to hear Mrs. Leyla Aliyeva sound optimistic thoughts in her speech about the environment. She highly assessed the initiative by Mrs. Leyla Aliyeva in connection with the environment, and projects she implemented in this direction.
Head of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan for political analysis and provision of information Elnur Aslanov said future leaders will play a very important role in a changing world. Emphasizing that youth policy was one of the priority issues of the state of Azerbaijan, the head of the department said over 15 thousand Azerbaijani students will be sent to foreign countries for education in accordance with the “A State Program on Education of Azerbaijani Youths in Foreign Countries in 2007 - 2015”.
President of the National Youth Council of Mali Siriman Traore and deputy chairman of the “Eswaran Brothers Exports Ltd” organization of Sri Lanka Sunramaniam Eassuwaren talked in their speeches of the important role of young leaders in solution of existing problems in the environmental sphere and in a number of other spheres, and underlined that they are also responsible for future generations’ living in a healthy environment.
Speakers emphasized the importance of pressing issues discussed in this meeting organized within the Crans Montana Forum and noted the essence of holding this kind of events frequently, where youth are made very important calls.
Then questions were answered.
In a response to the question concerning the activity of the IDEA environment campaign and projects implemented, Mrs. Leyla Aliyeva said this campaign is the biggest organization in the region dealing with environmental issues. Giving special importance to cooperation with youth, this campaign has a creative approach to protection of the environment.
Talking of numerous projects implemented by the IDEA campaign, Mrs. Leyla Aliyeva underlined that a lot of works have been done towards involving more young people in the organization’s activity and that successful results have been made in this direction.