Mehriban Əliyeva Romada dahi Nizami Gəncəvinin abidəsinin açılış mərasimində iştirak edib
20.04.2012“Dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 870 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2011-ci il 23 dekabr tarixli Sərəncamına əsasən, şairin yubileyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər çərçivəsində Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi və Azərbaycanın İtaliyadakı səfirliyinin iştirakı ilə aprelin 20-də Roma şəhərindəki məşhur “Villa Borghese” parkında böyük söz ustadının abidəsinin açılışı olmuşdur.
Mərasimdə Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva iştirak etmişdir.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva və Roma Şəhər Meriyasının beynəlxalq şöbəsinin müdiri xanım Serena Forni abidənin üzərindəki ağ örtüyü götürdülər.
Abidənin önünə əklil qoyuldu.
Xanım Serena Forni tədbirdə çıxış edərək Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevaya bu mərasimdə iştirakına görə minnətdarlığını bildirmiş, Romada Nizami Gəncəvinin abidəsinin ucaldılmasını ölkələrimiz arasında dostluğun rəmzi kimi qiymətləndirmişdir.
Dahi Azərbaycan şairinin xatirəsinə Romada ucaldılan abidənin həm də ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın bir hissəsi kimi qiymətləndirən Serena Forni Mehriban xanım Əliyevanın səyləri sayəsində son vaxtlar Romada bir sıra tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırmışdır.
Serena Forni ötən il Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 20-ci ildönümü ilə bağlı Romada keçirilmiş tədbirin əhəmiyyətini də vurğulamışdır.
Nizami Gəncəvinin yaradıcılığını yüksək qiymətləndirən Neapol Şərqşünaslıq Universitetinin professoru Mineli Bernardini Azərbaycanın Gəncə şəhərində dünyaya göz açan dahi şairin əsərlərini bütün dövrlər üçün əvəzsiz xəzinə adlandırmışdır.
Professor bildirmişdir ki, dahi Nizaminin yaradıcılığı Azərbaycan xalqına xidmət etməklə yanaşı, digər xalqlar üçün də böyük əhəmiyyət daşıyır. “Nizamini İtaliyada da yaxşı tanıyırlar”, - deyən alim xalqımızın dahi oğlunun əsərlərinin italyan dilinə tərcümə edildiyini və sevildiyini, onun bütün yaradıcılığının bəşəri əhəmiyyət daşıdığını diqqətə çatdırmışdır.
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva mərasimdə çıxış etmişdir.
Abidənin ucaldılmasında əməyi olan insanlara minnətdarlığını bildirən Mehriban xanım Əliyeva bu günlərdə İtaliyada Azərbaycan Mədəniyyəti Günlərinin keçirildiyini xatırlatmış və qeyd etmişdir ki, dahi şairimizə möhtəşəm abidənin açılması bu hadisənin kulminasiya nöqtəsidir.
“Nizami Gəncəvi Azərbaycan mədəniyyətinin və tarixinin ən görkəmli şəxsiyyətlərindən biridir”, - deyən Mehriban xanım Əliyeva Nizami yaradıcılığının bütün dünyada sevildiyindən danışmış, UNESCO tərəfindən ədibin 850 illiyi münasibətilə 1991-ci ilin “Nizami Gəncəvi ili” elan edildiyini diqqətə çatdırmışdır. Bu gün şairin əlyazmaları dünyanın bir çox kitabxanalarında və arxivlərində saxlanılır.
Mehriban xanım Əliyeva Nizami yaradıcılığının yüksək sənətkarlıq, ədalət, xeyirxahlıq düşüncələri ilə seçildiyini vurğulamış, hələ orta əsrlərdə - Renessans dövründə bir çox Avropa ədiblərinin Nizaminin əsərlərinə müraciət etdiyini söyləmişdir.
Dahi Nizaminin qədim Azərbaycan şəhəri olan Gəncədəki məqbərəsinin mədəniyyət və tarixi abidə kimi dövlət tərəfindən qorunduğunu vurğulayan Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva demişdir:
- Mən əminəm ki, belə möhtəşəm parkda, Romanın qəlbində dahi şairə, filosofa, humanist insana bu abidənin açılması İtaliyada da onun yaradıcılığına, poeziyasına diqqət və marağı artıracaqdır. Eyni zamanda, bu hadisə ölkələrimiz arasında mədəniyyət və humanitar sahələrdə əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə şübhəsiz ki, öz töhfəsini verəcəkdir.
İtaliya ilə Azərbaycan bu gün demək olar ki, bütün sahələrdə tərəfdaşdır və bizim mədəniyyət sahəsində görüşlərimiz artıq ənənəvi xarakter daşıyır.
Ötən ilin dekabrında Romada ölkəmizin müstəqilliyinin bərpa olunmasının 20-ci ildönümünə həsr edilmiş Azərbaycan Gecəsi keçirilmişdir. Roma Opera Teatrında Azərbaycan musiqisi, muğam səslənirdi, Azərbaycanın qədim xalçaçılıq məktəbini əks etdirən sərgi təşkil olunmuşdur. Bu ilin sonunda Azərbaycanın müasir incəsənətini əks etdirən “Bakıya uçuş” adlı sərgi təşkil ediləcəkdir.
Bu ay İtaliyanın paytaxtında və digər şəhərlərində keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çox böyük maraq və diqqətlə qarşılanmışdır. Bu ilin payız aylarında Azərbaycanda İtaliya Mədəniyyəti Günləri keçiriləcəkdir. Mən sizi əmin etmək istərdim ki, İtaliyanın zəngin tarixi, mədəniyyəti, incəsənəti, musiqisi, rəssamlıq və memarlıq məktəbi ölkəmizdə çox yaxşı tanınır və sevilir.
“Mədəniyyət və incəsənət xalqları, insanları bir araya gətirmək, daha yaxşı anlamaq üçün ən gözəl vasitədir”, - deyən Mehriban xanım Əliyeva əminliklə bildirmişdir ki, gələcəkdə ölkələrimiz arasında daha çox görüşlər, birgə maraqlı layihələr olacaq və əməkdaşlığımız daha da möhkəmlənəcəkdir.
Dahi şairin Romadakı abidəsinin müəllifləri Xalq Rəssamı Salxab Məmmədov və Əməkdar Rəssam Əli İbadullayevdir. Layihə Roma şəhər meriyasının tarix və incəsənət komissiyası tərəfindən də təsdiqlənmişdir.

Мехрибан Алиева приняла участие в церемонии открытия памятника гениальному Низами Гянджеви в Риме
20.04.2012В соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 23 декабря 2011 года «О проведении 870-летнего юбилея гениального азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви», в рамках цикла мероприятий, посвященных юбилею поэта, 20 апреля при поддержке Фонда Гейдара Алиева и участии посольства Азербайджана в Италии в знаменитом парке Вилла Боргезе в Риме состоялось открытие памятника великому мастеру слова.
Первая леди Мехрибан Алиева и заведующая международным отделом городской мэрии Рима Серена Форни сняли белое покрывало с памятника.
К памятнику был возложен венок.
Выступая на мероприятии, Серена Форни выразила признательность первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой за участие в этой церемонии, расценила открытие в Риме памятника Низами Гянджеви как символ дружбы между двумя странами.
Расценив установление в Риме памятника гениальному азербайджанскому поэту также как часть сотрудничества между двумя странами, Серена Форни отметила, что в последнее время благодаря усилиям Мехрибан ханум Алиевой в Риме был проведен ряд мер.
Серена Форни также подчеркнула значение состоявшегося в прошлом году в Риме мероприятия, посвященного 20-й годовщине восстановления независимости Азербайджана.
Высоко оценив творчество Низами Гянджеви, профессор Неапольского университета востоковедения Минели Бернардини назвал произведения гениального поэта, родившегося в азербайджанском городе Гянджа, бесценной сокровищницей на все времена.
Профессор отметил, что творчество гениального Низами, принадлежа азербайджанскому народу, также представляет большое значение для других народов. «Низами хорошо знают и в Италии», - сказал ученый, отметив, что произведения гениального сына нашего народа переведены на итальянский язык и пользуются любовью, все его творчество имеет общечеловеческое значение.
На церемонии выступила первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева.
Выразив признательность людям, причастным к установке памятника, Мехрибан ханум Алиева напомнила, что в эти дни в Италии проводятся Дни азербайджанской культуры, и отметила, что открытие величественного памятника гениальному поэту стало кульминационной точкой этих событий.
«Низами Гянджеви является одной из самых выдающихся личностей культуры и истории Азербайджана», - сказала Мехрибан ханум Алиева, отметив, что творчество Низами пользуется любовью во всем мире. Она напомнила, что в связи с 850-летием поэта 1991 год был объявлен ЮНЕСКО Годом Низами Гянджеви. Сегодня рукописи поэта хранятся во многих библиотеках и архивах мира.
Мехрибан ханум Алиева подчеркнула, что творчество Низами отличается высоким мастерством, размышлениями о добре и справедливости. Она отметила, что еще в средние века – в эпоху Возрождения многие европейские поэты обращались к произведениям Низами.
Подчеркнув, что мавзолей гениального Низами в древнем азербайджанском городе Гянджа охраняется государством как памятник культуры и истории, первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева сказала:
-Я уверена, что открытие в таком знаменитом парке, в сердце Рима этого памятника гениальному поэту, философу и гуманисту повысит в Италии внимание и интерес к его творчеству и поэзии. В то же время это событие, несомненно, внесет вклад в укрепление связей между нашими странами в культурной и гуманитарной сферах.
Сегодня Италия и Азербайджан являются партнерами, можно сказать, во всех областях, и наши встречи в культурной сфере уже носят традиционный характер.
В декабре прошлого года в Риме состоялся Вечер Азербайджана, посвященный 20-й годовщине восстановления независимости нашей страны. В Римском театре оперы прозвучали азербайджанская музыка и мугам, была организована выставка, отражающая старинную школу ковроткачества Азербайджана. А в конце этого года будет организована выставка под названием «Полет в Баку», отражающая современное искусство Азербайджана. Проходящие в этом месяце в столице и других городах Италии Дни азербайджанской культуры были встречены с очень большим интересом и вниманием. А осенью этого года уже в Азербайджане будут проходить Дни итальянской культуры. Хотела бы заверить вас в том, что в нашей стране очень хорошо знают и любят богатую историю, культуру, искусство, музыку, школу живописи и архитектуры Италии.
«Культура и искусство являются прекрасным средством для общения и лучшего взаимопонимания между людьми», - сказала Мехрибан ханум Алиева, выразив уверенность, что в дальнейшем между двумя странами будет еще больше встреч и совместных интересных проектов, наше сотрудничество станет еще крепче.
Авторы памятника гениальному поэту в Риме – народный художник Салхаб Мамедов и заслуженный художник Али Ибадуллаев. Проект также утвержден комиссией по истории и искусству мэрии Рима.