Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti,Milli Məclisin Azərbaycan-Fransa parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun sədri Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi altında deputatlardan ibarət nümayəndə heyəti 2013-cü il mayın 20-23-də Fransada səfərdə olub.
Versal sarayının və muzeyinin direktoru Katrin Peqar ilə görüş
Mayın 20-də Mehriban Əliyeva Parisdəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində Versal sarayının və muzeyinin direktoru xanım Katrin Peqar ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Versal sarayı arasında gələcəkdə mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi ilə bağlı məsələlər müzakirə edildi. Yaxın gələcəkdə Azərbaycanın Versalda mədəniyyət baxımından təqdimatı, Bakıda isə Versal muzeyinə aid eksponatlardan ibarət sərginin keçirilməsi barədə razılıq əldə edildi.
Fransa Milli Assambleyasının sədri Klod Bartolone ilə görüş
Mayın 21-də Mehriban Əliyeva Fransa Milli Assambleyasının sədri Klod Bartolone ilə görüşüb.
Klod Bartolone Mehriban Əliyeva ilə görüşdən məmnun olduğunu, bu səfərin parlamentlərarası əlaqələrin möhkəmləndirilməsində vacib rol oynayacağını bildirdi. Siyasi, iqtisadi, mədəni və digər sahələrdə Azərbaycan-Fransa əlaqələrinin yüksək səviyyəsindən məmnunluğunu ifadə edən Klod Bartolone Bakıda Fransız liseyinin tikilməsində Mehriban Əliyevanın xidmətlərini vurğuladı.
Mehriban Əliyeva ikitərəfli münasibətlərimizin yüksək səviyyədə olduğunu, əlaqələrimizin bütün sahələrdə inkişaf etdiyini bildirdi, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq-Qarabağ münaqişəsi və onun nəticələri barədə danışdı.
Fransada ölkəmizlə bağlı mədəniyyət tədbirlərinin keçirildiyini xatırladan Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun bu layihələri davam etdirdiyini bildirdi.
Fransa Milli Assambleyasının Fransa-Azərbaycan dostluq qrupunun sədri Tierri Marianni ilə görüş
Mayın 21-də Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Fransa Milli Assambleyanın Fransa-Azərbaycan dostluq qrupunun sədri Tierri Marianni ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimizin qanunverici orqanları arasında əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinin, o cümlədən işçi qruplarının fəaliyyətinin gücləndirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olundu, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinin zəruriliyi vurğulandı.
Həmin gün Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində Azərbaycan tərəfindən Fransa heyətinin şərəfinə şam yeməyi verildi.
Fransa Milli Assambleyasının xarici əlaqələr komissiyasının sədri Elizabet Qiqu ilə görüş
Mayın 22-də Mehriban Əliyeva Fransa Milli Assambleyasının xarici əlaqələr komissiyasının sədri xanım Elizabet Qiqu ilə görüşüb.
Ölkələrimiz arasında əlaqələrin bütün sahələrdə inkişafından məmnunluğunu ifadə edən Elizabet Qiqu Azərbaycanda gedən sürətli inkişaf proseslərinin maraqla qarşılandığını, Azərbaycanın Avropa təsisatları ilə əlaqələrinin inkişaf etdiyini vurğuladı.
Mehriban Əliyeva ölkəmizin xarici siyasətində Avropaya inteqrasiyanın mühüm yer tutduğunu, Avropa İttifaqı ilə əlaqələrin inkişaf etdiyini diqqətə çəkdi, ölkəmizin bu təşkilatın “Şərq tərəfdaşlığı” proqramında fəal iştirak etdiyini bildirdi.
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi barədə məlumat verən Mehriban Əliyeva münaqişənin beynəlxalq hüquq normaları və ölkəmizin ərazi bütövlüyü çərçivəsində həllinin vacibliyini vurğuladı.
Fransa Milli Assambleyasının Avropa məsələləri komissiyasının sədri Daniel Orua ilə görüş
Mayın 23-də Mehriban Əliyeva Fransa Milli Assambleyanın Avropa məsələləri komissiyasının sədri xanım Daniel Orua ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında münasibətlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Mehriban Əliyevanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin şərəfinə işçi nahar
Mayın 23-də Fransa Senatının Fransa-Qafqaz dostluq qrupunun sədri Ambruaz Düpon tərəfindən Mehriban Əliyevanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin şərəfinə işçi nahar verilib.
Fransa Senatının sədri Jan-Piyer Bel ilə görüş
Mayın 23-də Mehriban Əliyeva Fransa Senatının sədri Jan-Piyer Bel ilə görüşüb.
Jan-Piyer Bel Mehriban Əliyevanın Fransa-Azərbaycan münasibətlərinin inkişafındakı müstəsna rolunu qeyd etdi. Onu Fransanın həqiqi dostu adlandıran Jan-Piyer Bel Fransa mədəniyyətinin Azərbaycandakı təbliğinə görə Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirdi.
Mehriban Əliyeva Fransanın Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həllinə yönələn səylərini yüksək qiymətləndirdi.
Parlamentlərarası əlaqələrin bundan sonra da inkişaf edəcəyinə əminliyini vurğulayan Mehriban Əliyeva Fransa Senatında ölkəmizin dostlarının sayının artacağına inandığını qeyd etdi.
Fransanın Frankafoniya məsələləri üzrə naziri Yamina Benqiqi ilə görüş
Mayın 23-də Mehriban Əliyeva Fransanın Frankafoniya məsələləri üzrə naziri, Fransa prezidentinin Frankafoniya üzrə xüsusi təmsilçisi xanım Yamina Benqiqi ilə görüşüb.
Yamina Benqiqi Fransa hakimiyyətinin Mehriban Əliyevanı ölkənin dostu kimi tanıdığını, onun Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada və Fransada tanıdılması istiqamətində həyata keçirdiyi tədbirləri alqışladığını bildirdi.
Mehriban Əliyeva Fransanın Azərbaycan üçün önəmli tərəfdaş olduğunu, ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi və mədəni əlaqələrin inkişaf etdiyini vurğuladı, Azərbaycanın Fransada tanıdılması istiqamətində Heydər Əliyev Fondu tərəfindən reallaşdırılan layihələrin bundan sonra da davam etdiriləcəyini bildirdi, Bakıda fransız liseyinin tikilməsi ilə bağlı layihənin uğurla başa çatdırılacağına əminliyini ifadə etdi.

20-23 мая 2013 года делегация, состоящая из депутатов во главе с первой леди Азербайджана, президентом Фонда Гейдара Алиева, руководителем рабочей группы по азербайджано-французским межпарламентским связям Милли Меджлиса Мехрибан Алиевой находилась с визитом во Франции.
Встреча с директором Версальского дворца и музея Катрин Пегар
20 мая Мехрибан Алиева встретилась в Азербайджанском культурном центре в Париже с директором Версальского дворца и музея Катрин Пегар.
На встрече были обсуждены вопросы расширения сотрудничества между Азербайджаном и Версальским дворцом в области культуры в будущем. Была достигнута договоренность о проведении в ближайшем будущем в Версале презентации азербайджанской культуры, а также выставки экспонатов Версальского музея в Баку.
Встреча с председателем Национальной ассамблеи Франции Клодом Бартолоне
21 мая Мехрибан Алиева провела встречу с председателем Национальной ассамблеи Франции Клодом Бартолоне
Клод Бартолоне выразил удовлетворение встречей с Мехрибан Алиевой, заявил, что этот визит сыграет важную роль в укреплении межпарламентских связей. Выразив удовлетворение высоким уровнем азербайджано-французских связей в политической, экономической, культурной и других областях, Клод Бартолоне подчеркнул заслуги Мехрибан Алиевой в строительстве в Баку французского лицея.
Мехрибан Алиева отметила, что двусторонние отношения находятся на высоком уровне, наши связи развиваются во всех областях. Она рассказала об армяно-азербайджанском, нагорно-карабахском конфликте и его последствиях.
Напомнив, что во Франции проводятся культурные мероприятия, связанные с Азербайджаном, Мехрибан Алиева отметила, что Фонд Гейдара Алиева продолжает осуществлять подобные проекты.
Встреча с председателемфранцузско-азербайджанской группы дружбы Национальной ассамблеи Франции Тьерри Марианни
21 мая делегация, возглавляемая Мехрибан Алиевой, провела встречу с председателем французско-азербайджанской группы дружбы Национальной ассамблеи Франции Тьерри Марианни.
На встрече была отмечена важность развития связей между законодательными органами наших стран, в том числе значимость укрепления деятельности рабочих групп, была подчеркнута необходимость расширения сотрудничества в рамках международных организаций.
В тот же день в Азербайджанском культурном центре  азербайджанской стороной был устроен ужин в честь французской делегации.
Встреча с председателем комиссии по внешним связям Национальной ассамблеи Франции Элизабет Гигу
22 мая Мехрибан Алиева встретилась с председателем комиссии по внешним связям Национальной ассамблеи Франции Элизабет Гигу.
Элизабет Гигу выразила удовлетворение развитием связей между нашими странами во всех сферах, подчеркнула, что процессы стремительного развития в Азербайджане вызывают интерес, отметила расширение связей Азербайджана с европейскими институтами.
Мехрибан Алиева подчеркнула, что интеграция в Европу занимает важное место во внешней политике Азербайджана, отметила развитие связей с Европейским Союзом, активное участие нашей страны в программе этой организации «Восточное партнерство».
Информируя об армяно-азербайджанском, нагорно-карабахском конфликте, Мехрибан Алиева подчеркнула важность его урегулирования в рамках норм международного права и территориальной целостности нашей страны.
Встреча с председателем комиссии по европейским вопросам Национальной ассамблеи Франции Даниэль Оруа
23 мая Мехрибан Алиева встретилась с председателем комиссии по европейским вопросам Национальной ассамблеи Франции Даниэль Оруа.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями об отношениях между Азербайджаном и Европейским Союзом.
Рабочий обед в честь делегации, возглавляемой Мехрибан Алиевой
23 мая председатель группы дружбы Франция-Кавказ Сената Франции Амбруаз Дюпон дал рабочий обед в честь делегации, возглавляемой Мехрибан Алиевой.
Встреча с председателем Сената Франции Жан-Пьером Белем
23 мая Мехрибан Алиева встретилась с председателем Сената Франции Жан-Пьером Белем.
Жан-Пьер Бель особо отметил исключительную роль первой леди Азербайджана в развитии французско-азербайджанских отношений, назвал ее настоящим другом Франции и выразил признательность за пропаганду французской культуры в Азербайджане.
Мехрибан Алиева высоко оценила усилия Франции по урегулированию армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта в рамках территориальной целостности Азербайджана.
Она также выразила уверенность в дальнейшем развитии межпарламентских связей и увеличении числа друзей нашей страны в Сенате Франции.
Встреча с министром по делам франкофонии Франции Яминой Бенгиги
23 мая Мехрибан Алиева встретилась с министром по делам франкофонии Франции, специальным представителем Президента Франции по франкофонии Яминой Бенгиги.
Ямина Бенгиги отметила, что руководство Франции знает первую леди Азербайджана как хорошего друга страны и приветствует осуществляемые ею мероприятия по популяризации азербайджанской культуры в мире и во Франции.
Мехрибан Алиева подчеркнула, что Франция является для Азербайджана важным партнером, отметила развитие политических, экономических и культурных связей между нашими странами. Она сообщила, что реализуемые Фондом Гейдара Алиева проекты по популяризации Азербайджана во Франции будут продолжаться и впредь, выразила уверенность в успешном завершении проекта строительства в Баку французского лицея.
По завершении от имени Ямины Бенгиги был дан ужин в честь первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой.