Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva 2013-cü il mayın 12-14-də Avstriyada səfərdə olublar.
Mayın 12-də Vyananın Şvexat Beynəlxalq Aeroportunda Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyevanı Avstriyanın yüksək vəzifəli dövlət və hökumət nümayəndələri qarşıladılar.
Vyanada Üzeyir Hacıbəylinin abidəsini ziyarət
Mayın 12-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Vyanadakı Dunay parkında dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin abidəsini ziyarət ediblər.
Dunay parkında dünya mədəniyyətinin tanınmış simalarının abidələri ucaldılıb. Üzeyir Hacıbəylinin abidəsi 2006-cı ilin mayında açılıb.
Mayın 13-də Avstriya Respublikasında rəsmi səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəsmi qarşılanma mərasimi olub.
Hofburq sarayında Avstriya Respublikasının Prezidenti Haynts Fişer və xanımı Margit Fişer Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevi və xanımı Mehriban Əliyevanı qarşıladılar.
Avstriyanın dövlət və hökumət nümayəndələri Prezident İlham Əliyevə, Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvləri Prezident Haynts Fişerə təqdim olundu.
Prezidentlər və xanımları rəsmi foto çəkdirdilər.
Vyanada İmperiya Xəzinəsi, İspan Atçılıq Məktəbi və Müqəddəs Mixael Kilsəsi ilə tanışlıq
Mayın 13-də Mehriban Əliyeva Vyanada Hofburq saray kompleksində yerləşən İmperiya Xəzinəsi, Hofburq saray kompleksinin tərkibində yerləşən İspan Atçılıq Məktəbi və Vyananın mərkəzində yerləşən Müqəddəs Mixael Kilsəsi ilə tanış olub.
Prezident İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə rəsmi lanç
Mayın 13-də Vyanada Avstriya Respublikasının Prezidenti Haynts Fişer və xanımı Margit Fişer tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və xanımı Mehriban Əliyevanın şərəfinə rəsmi lanç verilib.
Vyanada Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin açılışı
Mayın 13-də Vyanada Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin açılışı olub.
Prezident İlham Əliyev və Avstriya parlamentinin vitse-spikeri Frids Noyqebauer mərasimdə çıxış etdilər.
Prezident İlham Əliyev Vyanadakı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin fəxri qonaqlar kitabına ürək sözlərini yazdı.

President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva were on a visit to Austria, May 12-14, 2013.
On May 12, President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva were welcomed at Vienna’s Schvechat International Airport by high-level state and government officials of Austria.
Visiting the monument to Uzeir Hajibeyli in Vienna
President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva visited the monument to composer of genius of Azerbaijan Uzeir Hajibeyli in the Danube Park in Vienna, May 12.
Monuments to well-known people of the world culture have been erected in the Danube Park. The monument to Uzeir Hajibeyli was erected in 2006.
Official welcoming ceremony
An official welcoming ceremony took place for President of Azerbaijan Ilham Aliyev, who is on an official visit to the Republic of Austria, May 13.
President of the Austrian Republic Heinz Fischer and his spouse Margit Fisher met President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva at the Hofburg Palace.
State and government officials of Austria were introduced to the President of Azerbaijan and members of the Azerbaijani delegation were introduced to the President of Austria.
Presidents and their spouses were photographed.
Acquaintance with the Imperial Treasury, Spanish Horse-riding School and Saint Michael’s Church
Mehriban Aliyeva acquainted herself with the Imperial Treasury located at the Hofburg Palace complex, visited the Spanish Horse-ridingSchool within the Hofburg Palace complex and the Saint Michael’s Church in the centre of Vienna, May 13.
An official lunch in honour of President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva
An official lunch was given in honour of President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva on behalf of President of Austria Heinz Fischer and his spouse Margit Fischer in Vienna, May 13.
Inauguration of the Centre of Azerbaijani Culture in Vienna
The Centre of Azerbaijani Culture was opened in Vienna, May 13.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva attended the ceremony.
President Ilham Aliyev and Vice-speaker of the Austrian Parliament Fritz Neugebauer delivered a speech at the ceremony.
President Ilham Aliyev wrote his heartfelt words in the Guest Book of the Centre of Azerbaijani Culture in Vienna.