Fransanın Kann şəhərində Azərbaycan mədəniyyəti günlərinin rəsmi açılışı
Bu axşam sizləri Azərbaycan mədəniyyət günlərinin açılışında ürəkdən salamlayıram. Dörd gün ərzində Fransanın ən gözəl şəhərlərindən biri olan Kannda Azərbaycanın mədəniyyət günləri keçiriləcək və həm şəhərin sakinləri, həm yüzlərlə turist ölkəmizin mədəniyyəti, incəsənəti, musiqisi, qədim sənəti, Azərbaycanın keçmişi və bu günü ilə tanış olacaqdır.
Mən bu fürsətə görə, ilk növbədə, Kann şəhərinin meri cənab Broşana dərin minnətdarlığımı çatdırıram. Cənab mer, hazırlıq mərhələsinin ilk anlarından biz sizin diqqət və dəstəyinizi hiss etmişik və ümidvaram ki, bu gün təməli qoyulan əməkdaşlıq gələcəkdə də davam edəcəkdir.
Hörmətli qonaqlar, ölkələrimiz arasında əlaqələr bir sıra mühüm sahələri əhatə edir. Amma mən bu gün daha çox humanitar sahədən danışmaq istərdim. Fransa universitetlərində Azərbaycan dili, ədəbiyyatı və tarixi tədris olunur, yüzlərlə azərbaycanlı tələbə Fransa ali məktəblərində təhsil alır. Azərbaycanda, paytaxtımızda ilk fransız liseyinin binası inşa olunur. Ötən ildən Parisdə Azərbaycanın Mədəniyyət Mərkəzi fəaliyyətə başlayıb. Bu mərkəzdə ölkəmizi tanıdan müxtəlif tədbirlər, konsertlər, sərgilər təşkil olunur. Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Fransanın müxtəlif regionlarında və şəhərlərində Azərbaycan mədəniyyət günləri keçirilir. Artıq 16 şəhərdə belə günlər keçirilmişdir. Biz, həmçinin Strasburq Kafedral kilsəsinin, Versal Sarayının, Fransanın müxtəlif regionlarında tarixi abidələrin bərpasında da iştirak edirik.
Əziz dostlar, bu siyahını davam etdirmək mümkündür. Mən sadəcə onu demək istəyirəm ki, mədəniyyət heç bir sərhəd tanımır, mədəniyyət insanları və xalqları biri-birini daha dərindən tanıması, daha doğru anlaması üçün universal və əvəzsiz bir vasitədir. Hər bir xalqın ən böyük varlığı onun mədəni irsi, keçmişi, kökləri və ənənələridir. Biz azərbaycanlılar öz qədim və zəngin tariximiz və mədəniyyətimizlə fəxr edirik, dünyada Azərbaycanı əsrlər boyu mədəniyyətlərin və sivilizasiyaların qovuşduğu sülhsevər, qədim və bərəkətli bir torpaq kimi tanıtmaq istəyirik.
Hörmətli dostlar, bizim çalışıb burada yaratdığımız Azərbaycan mühiti ümidvaram ki, sizin qəlbinizdə xoş duyğular oyadacaq ölkəmizi daha yaxından tanımaq üçün Azərbaycana gələcəksiniz.
Bir daha bu axşam bizimlə birlikdə olduğunuza görə sizə dərin minnətdarlığımı bildirirəm, xoş axşam arzulayıram.

Официальное открытие дней азербайджанской культуры во французском городе Канны
В этот вечер от всего сердца приветствую вас на открытии дней азербайджанской культуры. В течение четырех дней в одном из красивейших городов Франции – Каннах будут проходить дни азербайджанской культуры и, как жители города, так и сотни туристов, ознакомятся с культурой, искусством, музыкой, древними ремеслами, прошлым и настоящим Азербайджана.
В первую очередь, за такую возможность я выражаю признательность мэру города Канны господину Брошану. Господин мэр, с первых же мгновений подготовительного этапа мы ощутили ваше внимание и поддержку, и я уверена, что сотрудничество, основа которого была заложена сегодня, продолжится и в будущем.
Уважаемые гости, связи между нашими странами охватывают ряд значимых сфер. Но сегодня я хотела бы подробнее поговорить о гуманитарной сфере. В университетах Франции преподаются азербайджанский язык, литература и история, сотни студентов из Азербайджана обучаются во французских вузах. В Азербайджане, в нашей столице возводится здание первого французского лицея. В прошлом году в Париже начал функционировать Азербайджанский культурный центр. В этом центре организуются различные мероприятия, концерты и выставки, дающие представление о нашей стране. При поддержке Фонда Гейдара Алиева в различных регионах и городах Франции проводятся дни азербайджанской культуры. Уже в 16 городах были проведены такие дни. Мы также принимаем участие в реставрации Кафедрального собора в Страсбурге, Версальского дворца и других исторических памятников в различных регионах Франции.
Дорогие друзья, этот список еще можно продолжить. Я же лишь хочу сказать, что культура не признает никаких границ, культура – это универсальное и незаменимое средство, позволяющее людям и народам глубже познавать и правильнее понимать друг друга. Главным достоянием любого народа является его культурное наследие, прошлое, корни и традиции. Мы, азербайджанцы, гордимся своей древней и богатой историей и культурой, хотим популяризовать Азербайджан во всем мире, как миролюбивую, древнюю и плодородную землю, где веками сливались воедино культуры и цивилизации.
Уважаемые друзья, надеюсь, созданная здесь нашими трудами азербайджанская атмосфера, пробудит в ваших сердцах прекрасные чувства, и для более близкого ознакомления с нашей страной вы посетите Азербайджан.