Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva “Azərspace-1” peykinin orbitə buraxılma prosesini izləyiblər
08.02.2013Fevralın 8-də Azərbaycanın ilk telekommunikasiya peyki - “Azərspace-1” uğurla orbitə buraxılıb. Bu münasibətlə Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva “Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyətində (ASC) təşkil olunan mərasimə qatılıblar.
Dövlət başçısı “Azərkosmos” ASC-nin yeni inzibati binasının açılışını etdi.
Bina ilə tanışlıqdan sonra Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva “Azərspace-1” peykinin orbitə buraxılması prosesini izlədilər. Bakı vaxtilə saat 01.36-da Azərbaycan Respublikasının ilk peyki - “Azərspace-1” Cənubi Amerikada, Fransanın inzibati idarəçiliyində olan Fransız Qvianasındakı Kuru kosmodromundan - Qviana Kosmik Mərkəzindən üzərində üçrəngli Azərbaycan bayrağı olan “Ariane-5″ daşıyıcı raketi ilə orbitə buraxıldı.
“Azərspace-1” peyki kosmodromdan qalxdıqdan 33 dəqiqə sonra raketin gövdəsindən ayrıldı. Fəzaya buraxıldıqdan 34 dəqiqə 56 saniyə sonra Azərbaycanın ilk peyki orbitdə yerini tutdu.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Respublikasının ilk peyki - “Azərspace-1”in uğurla orbitə buraxılması münasibətilə xalqımızı təbrik etdi.

Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева наблюдали за процессом пуска на орбиту спутника «Azerspace-1»
08.02.20138 февраля был запущен успешно на орбиту первый телекоммуникационный спутник Азербайджана «Azerspace-1». Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии, организованной по этому случаю в Открытом акционерном обществе «Azerkosmos».
Глава государства также открыл новое административное здание ОАО «Azerkosmos».
Затем Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева наблюдали за процессом запуска на орбиту спутника Azerspace-1. Первый спутник Азербайджанской Республики - Azerspace-1 был запущен на орбиту в 01.36 по бакинскому времени с Гвианского космического центра - космодрома Куру в Южной Америке, во Французской Гвиане, находящейся под административным управлением Франции, ракетой-носителем Ariane-5, на которой был изображен трехцветный флаг Азербайджана.
Спустя 33 минуты после старта с космодрома спутник Azerspace-1 отделился от ракеты-носителя. А через 34 минуты 56 секунд после выхода в космическое пространство первый спутник Азербайджана занял свое место на орбите.
Президент Ильхам Алиев поздравил наш народ с успешным запуском на орбиту первого спутника Азербайджанской Республики - Azerspace-1.