Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva “Azərspace-1” peykinin orbitə buraxılma prosesini izləyiblər
08.02.2013Fevralın 8-də Azərbaycanın ilk telekommunikasiya peyki - “Azərspace-1” uğurla orbitə buraxılıb. Bu münasibətlə Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva “Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyətində (ASC) təşkil olunan mərasimə qatılıblar.
Dövlət başçısı “Azərkosmos” ASC-nin yeni inzibati binasının açılışını etdi.
Bina ilə tanışlıqdan sonra Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva “Azərspace-1” peykinin orbitə buraxılması prosesini izlədilər. Bakı vaxtilə saat 01.36-da Azərbaycan Respublikasının ilk peyki - “Azərspace-1” Cənubi Amerikada, Fransanın inzibati idarəçiliyində olan Fransız Qvianasındakı Kuru kosmodromundan - Qviana Kosmik Mərkəzindən üzərində üçrəngli Azərbaycan bayrağı olan “Ariane-5″ daşıyıcı raketi ilə orbitə buraxıldı.
“Azərspace-1” peyki kosmodromdan qalxdıqdan 33 dəqiqə sonra raketin gövdəsindən ayrıldı. Fəzaya buraxıldıqdan 34 dəqiqə 56 saniyə sonra Azərbaycanın ilk peyki orbitdə yerini tutdu.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Respublikasının ilk peyki - “Azərspace-1”in uğurla orbitə buraxılması münasibətilə xalqımızı təbrik etdi.

President Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva watched the process of launching the “Azerspace-1” satellite
08.02.2013Azerbaijan’s first telecommunication satellite “Azerspace-1” was successfully launched into the orbit, February 8. President Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva attended the ceremony arranged at “Azercosmos” Open Joint-Stock Company on this occasion.
The Head of the State inaugurated the new administrative building of “Azercosmos” OJSC.
Having acquainted themselves with the building, President Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva watched the process of launching the “Azerspace” satellite into the orbit. The first satellite of the Republic of Azerbaijan,“Azerspace-1”, was launched at the Kourou Cosmodrome, Guiana Cosmic Centre, in French Guiana in South America being under French administration, at 01.36 Baku time, using the “Ariane-5” carrier rocket with Azerbaijan’s tricoloured flag on.
33 minutes after being launched from the Cosmodrome, the Azerspace-1 satellite was separated from the rocket’s body. 34 minutes 56 seconds after being launched into the space, Azerbaijan’s first satellite took its position in the orbit.
President Ilham Aliyev congratulated our nation on the successful launch of the first satellite of the Republic of Azerbaijan “Azerspace-1” into the orbit.