Bakıda Veloparkın açılışı olub
Mayın 13-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, xanımı, “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva və qızı Arzu Əliyeva Veloparkın açılışında iştirak ediblər.
Dövlət başçısı və xanımı əvvəlcə Veloparkın baş planına baxıblar.
Ümumi sahəsi 30 hektardan çox olan Veloparkın ərazisində Avropa Oyunlarında istifadə olunacaq BMX veloparkı da inşa edilib. Burada maneəli yarış meydançası qurulub. BMX veloparkında 1197 tamaşaçı yeri var. Burada yüksək səviyyəli qonaqlar, idmançılar, əlil tamaşaçılar və mətbuat nümayəndələri üçün xüsusi yerlər nəzərdə tutulub. Veloparkın ərazisində tikilən ikimərtəbəli ofis binasında qeydiyyat mərkəzi, iş, dopinq nəzarət, dopinq analizgötürmə otaqları, 25 yerlik iclas zalı və digər yardımçı otaqlar var. Ərazidə VİP, olimpiya ailəsi, beynəlxalq federasiya və rəsmi nümayəndələr üçün avto dayanacaq, qeydiyyat, fərdi yerləşdirmə və digər xidmət sahələri də mövcuddur.
Veloparkla tanışlıqdan sonra dövlət başçısı və xanımı “Synergy Baku Cycling Project” velosiped komandasının üzvləri ilə görüşüblər.

Opening of the Bike Park takes place in Baku
13.05.2015President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, his spouse, Chairperson of the Baku-2015 First European Games Organizing Committee Mehriban Aliyeva and their daughter Arzu Aliyeva attended the opening of the Bike Park in Baku, May 13.
The Head of the State and the First Lady first viewed the general layout of the Bike Park.
On the territory of the Bike Park - with total area of over 30 hectares - has also been created a BMX Bike Park, which will be used during the European Games. A competition ground with barriers has been built here. The BMX Bike Park accommodates 1197 onlooker’s seats. Special seats have been provided here for high-level guests, sportsmen, disabled onlookers and representatives of mass media. The two-storied office building constructed on the territory of the Bike Park accommodates a registration centre, a working room, doping control and doping sample-taking rooms, a 25-seat meeting room and other secondary rooms. Car parking, registration, individual accommodation and other service areas have been provided here for VIP guests, the Olympic family, international federation and official delegations.
After acquainting themselves with the Bike Park, the Head of the State and the First Lady met the members of the cycling team “Synergy Baku Cycling Project”.