Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 91-ci ildönümünə və Heydər Əliyev Fondunun 10 illik yubileyinə həsr olunmuş təntənəli mərasim
10.05.2014Mayın 10-da Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 91-ci ildönümünə və Heydər Əliyev Fondunun 10 illik yubileyinə həsr olunmuş təntənəli mərasim keçirilib.
Bu yubiley gecəsində sizin hamınızı səmimi qəlbdən salamlayıram.
Bu gün biz Heydər Əliyev Fondunun yubileyinə toplaşmışıq və hər şeydən öncə, cənab Prezident, Heydər Əliyev Fondunun bütün əməkdaşları adından bizim fəaliyyətimizə verdiyiniz yüksək qiymətə görə Sizə öz dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
On il bundan əvvəl – 2004-cü il mayın 10-da Heydər Əliyev Fondu öz fəaliyyətinə başladı. Fond müasir Azərbaycan dövlətçiliyinin əsaslarını qoymuş, müstəqil Azərbaycanın siyasi, iqtisadi və mənəvi dirçəlişini təmin etmiş şəxsin adını daşıyır. Biz fəaliyyətimizin ilk günündən atdığımız addımlarla, gördüyümüz işlərlə bu yüksək ada layiq olmağa çalışmışıq. On il ərzində biz xeyli nailiyyətlər əldə etmişik. Bizim ən böyük nailiyyətimiz və uğurumuz Azərbaycan xalqının inamını və etimadını qazanmağımızdır. Bu, əvəzsiz bir mükafatdır.
Biz diqqətimizi ölkəmizdə həllini tapmayan problemlərin aradan qaldırılmasına yönəltdik. Biz Azərbaycanda çoxəsrlik köklərə malik olan xeyriyyəçilik və mərhəmət ənənələrinə arxalanaraq, köməyə ehtiyacı olan hər kəsin yanında olmağa çalışdıq. Biz valideyn himayəsindən məhrum olan uşaqlara, qocalara, qaçqın və məcburi köçkünlərə, müxtəlif xəstəliklərdən əzab çəkən insanlara qayğı göstərməyi, onlara mənəvi dayaq olmağı prioritet məsələ kimi daim diqqət mərkəzində saxladıq. Ölkəmizdə mövcud olan uşaq evləri və internat məktəblərini tamamilə yenidən qurub onlarda ailə mühitinin formalaşdırılması, fiziki qüsurlu insanların cəmiyyətə qovuşmaları üçün normal şəraitin yaradılması, uşaq evlərini tərk edən gənclər üçün yaşayış binaları, qaçqın və məcburi köçkün ailələri üçün yaşayış massivlərinin inşa olunması sübut etdi ki, belə insanlara qayğı, belə insanlara kömək bizim fəaliyyətimizin əsas amillərindən biridir.
Əziz qonaqlar, bir az əvvəl siz Fondun fəaliyyəti haqqında filmə baxdınız. Doğrudan da filmi hazırlayarkən biz müəyyən çətinliklərlə üzləşdik. Çünki bu 10 il ərzində Fond tərəfindən icra olunan layihələr, proqramlar ölkəmizin həyatının bir çox sahələrini əhatə edir və əldə olunan nəticələr o qədər genişdir ki, qısa bir filmdə görülən bütün işləri əks etdirmək o qədər də asan deyildi.
Fond tərəfindən icra olunan irimiqyaslı layihələr – “Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb”, “Uşaq evləri və internat məktəblərinin inkişafı”, “Təhsilə dəstək”, “Diabetli uşaqlara ən yüksək qayğı”, “Talassemiyasız həyat naminə”, “Xocalıya ədalət”, “Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması”, “Tolerantlığın ünvanı Azərbaycan” və s. Bütün bu layihələrin nəticələrini biz bu gün görürük və əslində görülən bütün bu işlər Azərbaycanın ümumi inkişaf strategiyasının tərkib hissəsinə çevrilib.
Siz, cənab Prezident, tamamilə düz qeyd etdiniz və bu, bizi şad edir ki, çox hallarda Fond tərəfindən start verilən layihələr, Fondun təşəbbüsləri sonradan dövlət tərəfindən dəstəklənir və ölkədə daha geniş bir şəkildə icra olunur. 2005-ci ildə Fond “Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb” layihəsini başladı və bu layihə çərçivəsində Fondun dəstəyi ilə ölkəmizdə 412 yeni məktəb inşa olundu. Sonradan bu proqramı dövlət dəstəklədi və ölkəmizdə 3 mindən artıq məktəb təmir olundu və yaxud yenidən quruldu.
Bir neçə il bundan əvvəl ölkəmizdə genetik xəstəliklərin yayılmasının qarşısını almaq üçün Fond tərəfindən “Talassemiyasız həyat naminə” proqramına başladıq və bu proqram çərçivəsində paytaxtımızda regionun ən böyük Talassemiya Mərkəzini inşa etdik. Bu gün bu xəstəliklərlə mübarizə üçün dövlət tərəfindən xüsusi proqram hazırlanır.
Bizim fəaliyyətimizin digər çox vacib istiqaməti Azərbaycanın zəngin tarixi və mədəni irsinin qorunub saxlanması, təbliğ edilməsi və dünya ictimaiyyətinə tanıdılmasıdır. Fondun dəstəyi ilə Azərbaycanın müxtəlif regionlarında onlarla tarixi-memarlıq, dini abidələr bərpa olunub. Bakıda məscidlər, kilsələr, sinaqoqlar təmir və bərpa olunub. Məhz Fondun təşəbbüsü ilə paytaxtımızda Beynəlxalq Muğam Mərkəzi inşa olunub və hər il muğam müsabiqəsi keçirilir. Qəbələ Beynəlxalq musiqi festivalı, Rostropoviç və Şostakoviç festivalları artıq ənənəvi şəkildə keçirilir və öz auditoriyasını qazanıb. Azərbaycanın qədim xalçaçılıq sənəti artıq UNESCO-nun Ümumbəşəri Mədəni İrs Siyahısına daxil edilib və bizim xalçalar dünyanın ən məşhur muzeylərində nümayiş olunur.
Biz dünyanın müxtəlif ölkələrində Azərbaycan günləri və Azərbaycan gecələri keçirməklə Azərbaycanın keçmişini, Azərbaycanın tarixini, mədəniyyətini, bu gününü, müstəqil Azərbaycanın nailiyyətlərini, ölkəmizdə hökm sürən tolerantlıq və dözümlülük ab-havasını bütün dünyaya göstərmək, bütün dünyaya tanıtmaq istəyirik. Belə görüşlərdə insanlar Azərbaycanı özləri üçün yenidən kəşf edirlər. Dünyanın ən möhtəşəm zallarında qədim Azərbaycan muğamı səslənir və sərgilərdə müasir Azərbaycanın müasir incəsənət xadimlərinin əsərləri ilə tarixi artefaktlar birgə nümayiş olunur.
Eyni zamanda, biz hər bir xalqın mədəni irsini ümumbəşəri dəyər kimi qəbul edirik. Bu irsin qorunmasına Azərbaycandan kənarda da öz töhfəmizi veririk. Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Strasburq Kafedral kilsəsinin vitrajları, Versal sarayındakı abidələr, Fransanın müxtəlif regionlarında yerləşən kilsələr, Berlin qəsri, Roma katakombaları, Vatikan kitabxanasında saxlanılan dəyərli foliantlar bərpa olunur.
Bu 10 il ərzində biz fəaliyyətimizi genişləndirərək bir sıra çox nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq qurmuşuq, birgə layihələr icra etmişik. Bizim tərəfdaşlarımız arasında UNESCO, İSESCO, UNİCEF, BMT İnkişaf Fondu kimi nüfuzlu beynəlxalq qurumlar vardır. Fondun Rusiya, Türkiyə, Rumıniya, Amerika Birləşmiş Ştatlarındakı nümayəndəlikləri çox uğurla fəaliyyət göstərir.
Çox sevindirici haldır ki, son zamanlar Azərbaycan gəncləri Fondun təşəbbüslərinə çox geniş şəkildə qatılır. Ətraf mühitin qorunması sahəsində Fond tərəfindən hazırlanan proqramlar, təşəbbüslər artıq ölkəmizdə yeni bir gənclər hərəkatına çevrilib və IDEA kampaniyası çərçivəsində Azərbaycanda 3 milyondan çox ağac əkilib.
Eyni zamanda, biz ölkəmizin ən ağrılı problemi olan Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həqiqətlərini dünya ictimaiyyətinə çatdırırıq. Hər il Fond müxtəlif dillərdə yüzlərlə nəşrlər hazırlayır, onu bütün dünyaya yayır. Biz bu gün “Xocalıya ədalət!” kampaniyasının müsbət nəticələrini görürük.
Bir sözlə, əziz qonaqlar, 10 il ərzində görülən işlərin sayı çoxdur. Əldə edilən nəticələr də çox gözəldir. Bizim Fondun əməkdaşlarını birləşdirən amillər çox sadədir. Bu, vətənpərvərlik, mərhəmət, insansevərlik, doğma xalqımıza və ölkəmizə xidmət etməkdir. Bu gün mən fürsətdən istifadə edərək, Fondun bütün əməkdaşlarına, bizim komandamıza bu 10 il ərzində göstərdikləri işgüzarlıq, peşəkarlıq, insansevərlik, vətənpərvərlik keyfiyyətlərinə görə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Bizimlə əməkdaşlıq quran, bizi dəstəkləyən, bizə kömək edən hər bir quruma, hər bir təşkilata, hər bir insana bu gün mən öz dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
Qarşıda bizi yeni çağırışlar, yeni hədəflər, yeni qələbələr gözləyir və mən əminəm ki, biz bütün çətinliklərin öhdəsindən birgə gələrək yeni nailiyyətlərə imza atacağıq.
Bir daha bu axşam bizimlə olduğunuza görə sizə öz dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Çox sağ olun. Sizə xoş axşam arzulayıram.

The ceremony devoted to the 91stanniversary of national leader Heydar Aliyev and 10th jubilee of the Heydar Aliyev Foundation
10.05.2014On May 10, a ceremony devoted to the 91stanniversary of Azerbaijani people’s national leader Heydar Aliyev and 10thjubilee of the Heydar Aliyev Foundation took place.
Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva attended the ceremony:
I would like to welcome all of you to this jubilee evening.
Today we have gathered here to mark the jubilee of the Heydar Aliyev Foundation and, first of all, Mister President, I would like to express my deep gratitude on behalf of all employees of the Heydar Aliyev Foundation for the high appreciation You gave to our activities.
Ten years ago, on May 10, 2004, the Heydar Aliyev Foundation commenced its activities. The Foundation is named after the person who has laid the foundation of the contemporary Azerbaijani state, and ensured its economic and spiritual progress. Since the very beginning of our activities, we have endeavoured to be worthy of this name, by steps we made and works we did. For the past ten years, we have reached a great deal of achievements. Our most significant achievement and success was that we gained the trust and confidence of the Azerbaijani people. This is a matchless award.
We have concentrated on solving such issues in the country that had remained unsolved for long. Relying on the traditions of benevolence and mercy dating back to many centuries ago in Azerbaijan, we have tried to reach out to everyone who needed help. Taking care of children deprived of parental care, the elderly, refugees and IDPs and people suffering from a variety of diseases and morally supporting them have always been, as a priority matter, a focus of attention of us. Complete reconstruction of children’s homes and boarding schools in the country, forming a family environment in them, creation of normal conditions for the disabled to integrate them into the society, and construction of residential blocks for young people that have left children’s homes, refugee and IDP families have proved that taking care of such people and reaching a helping hand to them have been the priority directions in our activities.
Dear guests, you have just seen a documentary about the Foundation’s activities. While making the film, we have encountered certain difficulties. Because projects and programmes implemented for these 10 years have covered a number of spheres of our country’s life, and the outcome is so extensive that it was not easy to reflect all the works done in one documentary.
Today we see the outcome of the large-scale projects implemented by the Foundation – “New schoolsfor new Azerbaijan”, “Development of children’s homes and boarding schools”, “Support for education” , “Highest care for children with diabetes”, “For life without thalassemia”, “Justice for Khojaly”, “Conveying the truth about Azerbaijan to the world” , “Azerbaijan – address of tolerance” etc., and, indeed, all these works have become a part and parcel of Azerbaijan’s general development strategy.
Mister President, You absolutely correctly stated that, in a number of cases, projects launched and initiatives put forward by the Foundationwere supported by the state and more widely implemented in the country. In 2005, the Foundation embarked on implementation of the project “New schools for new Azerbaijan” and, within the framework of this project, 412 new schools were constructed in the country with the Foundation’s support. Later, this programme was supported by the state, and over 3 thousand schools in the country were repaired or reconstructed.
A few years earlier, the Foundation embarked on implementation of the program “For life without thalassemia” in order to prevent dissemination of genetic diseases in our country, and, within the framework of this programme, we built the biggest Thalassemia Centre in the region, which is the largest in the region. Today, a special program is being developed by the state to combat these diseases.
Another very significant direction of our activity has been preservation and promotion of Azerbaijan’s rich historical and cultural heritage, and introducing them to the world society. Tens of historical and religious monuments have been restored with the Foundation’s support. Mosques, churches and synagogues have been repaired and restored. Just due to the Foundation’s initiative, the International Mugham Centre was built in the capital, and mugham contests are held here each year. The Gabala International Music Festival, Rostropovich and Shostakovich festivals have already become a tradition and gained their own audience. Azerbaijan’s ancient carpet-weaving art has been entered on UNESCO World Cultural Heritage List, and our carpets are demonstrated in the most famous museums of the world.
By holding Days of Azerbaijan and Evenings of Azerbaijan in various countries of the world, we aim to introduce the past,present, history, culture, and achievements of independent Azerbaijan, as well as the environment of tolerance to the whole world. During such meetings, people rediscover Azerbaijan for themselves. Old Azerbaijani mugham is performed in the most grandiose halls of the world, and historical artefacts are demonstrated at exhibitions through works of modern Azerbaijan’s persons of art.
At the same time, we accept every nation’s cultural heritage as a universal treasure. We have been contributing to preservation of this heritage also abroad. By the support of the Heydar Aliyev Foundation, the stained-glass ceiling of the Strasbourg Cathedral, monuments at Versailles Palace, churches located in various regions of France, the Berlin Castle, Roman catacombs, and valuable folios being preserved at the Vatican library are restored.
During the past 10 years, we have built partnership relations with a number of very influential organizations, having extended our activities and implemented joint projects. Our partners include influential organizations such as UNESCO, ISESCO, UNICEF, UN Development Fund. Foundation’s representative offices in Russia, Turkey, Romania and the United States have been operating very successfully.
It is a pleasing fact that recently the Azerbaijani youth have quite extensively participated in the Foundation’s initiative. Programmes and initiatives prepared by the Foundation in protecting the environment have already become a new youth movement in the country, and within the framework of IDEA’s campaign, over 3 million trees were planted in Azerbaijan.
We have, at the same time, held a number of campaigns to convey the truth about the Armenia-Azerbaijan, Daghlyg Garabagh conflict to the world society. Each year, the Foundation prepares hundreds of publications in various languages and disseminates them throughout the world. Today, we see the positive outcome of the campaign “Justice for Khojaly”.
In short, dear guests, number of works done for these 10 years is enormous. And the results are very pleasing. The factors that unite the employees of our Foundation is very simple – patriotism, mercy, benevolence and serving our homeland and people. Taking this opportunity, I would like to express my sincere gratitude to all employees of the Foundation, our team, for their efficient work, professionalism, humanism and patriotism. I would also like to thank every entity, every organization, every person that have built cooperation with us, supported us and assisted us in our activities.
New calls, new goals and new victories are expecting us, and I’m confident we will be able to overcome all challenges we may face, and will reach new achievements.
Please accept my sincere gratitude for being with us this evening. Thank you very much. Enjoy your evening.