Noyabrın 18-də İstanbulun “Çırağan” sarayında “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının təqdimatı olub.
Qardaş Türkiyədə yenidən olmağımdan çox mutluyam. Minillik tarixə malik və dünyanın ən gözəl şəhərlərindən biri olan İstanbulda bu gecə sizləri görmək və salamlamaq mənim üçün çox xoşdur. Çox sağ olun ki, bu axşam bizimlə birlikdəsiniz. Birlik kəlməsi türk və Azərbaycan xalqlarının xislətini əks etdirir. Birlik və qardaşlıq dövlətlərarası əlaqələrin də əsasıdır. Biz əsrlər boyu bir-birimizin yanında olmuşuq, xalqlarımızı möhkəm tellər birləşdirir. Baxmayaraq ki, keçmiş sovet dövründə, 70 il ərzində əlaqələr süni şəkildə kəsilmişdir, xalqlarımızın qəlbində qarşılıqlı məhəbbət və hörmət daim yaşamışdır.
Biz hər zaman bir-birimizi dəstəkləyirik. Zənnimcə dünyada ən yaxın və ən qardaş iki dövlət məhz Azərbaycan və Türkiyədir.
Azərbaycan öz müstəqilliyini bərpa edəndən sonra ölkələrimiz arasında əlaqələr də bərpa olundu və tamamilə yeni səviyyəyə qaldırıldı. Bu gün demək olar ki, bizim əməkdaşlığımız bütün sahələri əhatə edir. Siyasi əlaqələr ən yüksək səviyyədədir. İqtisadi əlaqələr ildən-ilə artmaqdadır. Azərbaycan tərəfindən xarici ölkələrə qoyulan investisiyaların ən böyük payı Türkiyəyə düşür. Bizim əlaqələrimiz mədəni, təhsil sahəsini də əhatə edir. Yüzlərlə azərbaycanlı tələbə Türkiyənin ali məktəblərində, universitetlərində təhsil alır. Azərbaycan ilə Türkiyə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurlu əməkdaşlıq qurublar. Azərbaycan-Türkiyə birliyi yaşadığımız bölgədə sabitləşdirici amildir. Bizim birgə həyata keçirdiyimiz irimiqyaslı layihələr, istər enerji sektorunda, istər nəqliyyat sektorunda nəinki bölgə üçün, dünya üçün böyük önəm daşıyır. Türkiyə ilə Azərbaycan TANAP layihəsinin aparıcı qüvvəsidir. Gələn il istifadəyə verilən Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu Avropa ilə Asiyanı bağlayacaq. Bütün bu uğurlu layihələrin, uğurlu proqramların təməlində xalqlarımızın qardaşlığı, dövlətlərimizin iradəsi durur. Biz Azərbaycanda Türkiyənin uğurlarına öz uğurlarımız kimi sevinirik. Sevinirik ki, Türkiyə son on il ərzində sürətli inkişaf və tərəqqi yolu ilə gedir. Türkiyə böyük iyirmilərin üzvü olaraq dünya problemlərinin həllinə öz töhfəsini verir.
Azərbaycan da son on il ərzində dünyanın ən yüksək sürətlə inkişaf edən ölkəsinə çevrilib. Son on il ərzində iqtisadi artım 3 dəfədən çox olub, büdcə xərcləri 20 dəfə artıb, yoxsulluğun və işsizliyin səviyyəsi beş faizə enib. Ölkədə on il ərzində 3000-dən çox yeni məktəb binası inşa olunub və təmir edilib. Tarixi və mədəni abidələr bərpa olunur, eyni zamanda, yeni mədəniyyət ocaqları, muzeylər, sərgi salonları qurulur. Azərbaycanın beynəlxalq mövqeyi ildən ilə möhkəmlənir və bu gün Azərbaycan dünyada etibarlı tərəfdaş kimi tanınır. Heç də təsadüfi deyil ki, Avropa Olimpiya Komitəsinin qərarı ilə ilk Avropa oyunları Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərində keçiriləcək. Bu qərar Azərbaycan xalqı tərəfindən böyük məmnuniyyətlə və böyük dəstəklə qarşılanıb.
Əziz dostlar, ona baxmayaraq ki, olimpiya hərəkatı Avropada doğulub və sonradan Avropada bərpa olunub, bu vaxta qədər Avropa oyunları keçirilməyib. Tarixə ilk Avropa oyunları kimi daxil olan belə iri miqyaslı yarışmaları qəbul etmək, hazırlamaq və keçirmək əlbəttə bizim üçün həm böyük şərəfdir, həm də böyük məsuliyyətdir. Bu gün Azərbaycan dünyada idman dövləti kimi tanınır. İdmana, olimpiya hərəkatına dəstək dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biridir. Biz müstəqilliyimizi bərpa etdikdən sonra olimpiya oyunlarında 1996-cı ildən iştirak edirik və qısa bir zamanda idmançılarımız böyük nailiyyətlər əldə ediblər. Oyunlardan oyuna qazanılan medalların sayı artmaqdadır. Son yay olimpiya oyunlarında bizim yığma komandamız ikisi qızıl olmaqla on medal qazanaraq, bu nəticə ilə Avropa ölkələri arasında 15-ci yerdə, ümumi iştirakçılar arasında isə 30-cu yerdə olublar. Ölkədə idman infrastrukturunun inşasına, müasirləşməsinə də böyük diqqətlə yanaşılır. Son on il ərzində Azərbaycanda, Azərbaycanın bölgələrində 50-dən çox yeni müasir olimpiya mərkəzləri tikilib. İdmanla məşğul olan, idmanı özünə peşə seçən gənclərin sayı ildən-ilə artır və onların qarşısında yeni perspektivlər, yeni imkanlar açılır. Bu il Çində keçirilən yeniyetmələrin olimpiya oyunlarında bizim gənc atletlərimiz 5-i qızıl olmaqla, 12 medal qazanaraq iki yüzə yaxın ölkənin arasında onuncu yeri tutublar. Ölkəmiz müxtəlif beynəlxalq idman tədbirlərinin keçirilməsində böyük təcrübə əldə edib. Azərbaycanda müxtəlif idman növlərindən olan dünya və Avropa çempionatları keçirilir və həm idmançılar tərəfindən, həm də idman ictimaiyyəti tərəfindən bütün bu tədbirlərin ən yüksək səviyyədə hazırlığı qeyd olunur. Bir sözlə, bütün bu faktorları nəzərə alaraq idmançılarımızın, atletlərimizin nailiyyətləri, dövlət tərəfindən idmanın inkişafına möhkəm dəstək, mövcud olan idman infrastrukturu və əlbəttə ölkənin ümumi sürətli inkişafını nəzərə alaraq Avropa Olimpiya Komitəsi bu oyunların məhz Azərbaycanda keçirilməsini nəzərdə tutub. Oyunlarda 6 mindən çox atlet iştirak edəcək, iyirmi idman növündə yarışmalar keçiriləcək. Birinci Avropa Oyunları Avropanın idman tarixində yeni bir səhifə açacaq. Əlbəttə, ilk oyunlar gələcək oyunların səviyyəsini, standartlarını müəyyən edəcək. Ona baxmayaraq ki, hazırlığa cəmi iki il yarım vaxt ayrılıb, Azərbaycan bu oyunları yay olimpiya oyunları səviyyəsində keçirmək əzmindədir. Bunun üçün bütün lazımi tədbirlər həyata keçirilir və zəruri addımlar atılır. Biz güclü Təşkilat Komitəsi yaratmışıq. Beynəlxalq qurumlarla, Avropa Olimpiya Komitəsi ilə beynəlxalq idman federasiyaları ilə çox uğurlu əməkdaşlıq qurmuşuq, çoxsaylı könüllülərin köməyindən istifadə edirik. Və ümidvaram ki, birinci Avropa oyunları ədalətli, sağlam rəqabət, dostluq və həmrəylik şəraitində keçiriləcək.
Sonda əziz qonaqlar, mən fürsətdən istifadə edərək sizi birinci Avropa Oyunlarını izləmək üçün Azərbaycana – Bakıya dəvət etmək istəyirəm.
Bir daha bu axşam bizimlə olduğunuza görə sizə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. İstanbul şəhəri mənim üçün çox doğma və əziz şəhərdir. Və bu şəhərin təkrarolunmaz ab-havasını, onun gözəl təbiəti, onun unudulmaz tarixi və mədəni abidələri ilə yanaşı sizlər, bu şəhərdə yaşayan insanlar yaradıb və ona görə sizə, isti qonaqpərvərliyinizə görə təşəkkür edirəm.

Презентация первых Европейских игр «Баку-2015» в Стамбуле
18.11.201418 ноября в стамбульском дворце «Çırağan» прошла презентация первых Европейских игр «Баку-2015».
Первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева, председатель Организационного комитета Игр Мехрибан Алиева выступила на церемонии:
Дорогие друзья, дорогие гости,
Очень рада вновь находиться в братской Турции. Мне очень приятно видеть и приветствовать в этот вечер всех вас в Стамбуле – одном из красивейших городов мира с тысячелетней историей. Большое спасибо за то, что в этот вечер вы находитесь с нами. Слово «единство» отражает чувства турецкого и азербайджанского народов. Единство и братство являются также основой межгосударственных связей. Мы веками находились рядом, наши народы связывают прочные узы. Несмотря на то, что в советское время связи были искусственно прерваны на 70 лет, в сердцах наших народов всегда жили взаимная любовь и уважение. Мы всегда поддерживаем друг друга. Считаю, что самыми близкими, самыми родными и братскими друг другу государствами в мире являются именно Азербайджан и Турция.
После восстановления Азербайджаном своей независимости связи между нашими странами также возобновились и были подняты на совершенно новый уровень. Сегодня наше сотрудничество охватывает, можно сказать, все сферы. Политические связи находятся на самом высоком уровне. С каждым годом расширяются экономические связи. Наибольшая доля инвестиций, вложенных Азербайджаном в зарубежные страны, приходится на Турцию. Наши связи охватывают также сферы культуры и образования. В высших учебных заведениях, университетах Турции обучаются сотни азербайджанских студентов. Азербайджан и Турция наладили успешное сотрудничество в рамках международных организаций. Азербайджано-турецкое единство является стабилизирующим фактором в нашем регионе. Реализуемые нами совместно крупномасштабные проекты как в энергетическом, так и транспортном секторах представляют большое значение не только для региона, но и для всего мира. Турция и Азербайджан являются ведущей силой проекта TANAP. Железная дорога Баку-Тбилиси-Карс, которая будет сдана в эксплуатацию в следующем году, соединит Европу с Азией.
В основе всех этих успешных проектов, успешных программ лежат братство наших народов, воля наших государств. Мы в Азербайджане радуемся успехам Турции как собственным успехам. Радуемся тому, что в последние десять лет Турция идет по пути динамичного развития и прогресса. Являясь членом Большой двадцатки, Турция вносит свой вклад в решение мировых проблем.
За последние десять лет Азербайджан также превратился в страну, развивающуюся самыми высокими темпами в мире. За последние десять лет экономика выросла более чем в 3 раза, бюджетные расходы увеличились в 20 раз, уровень бедности и безработицы сократился до 5 процентов. В течение десяти лет в стране было построено и отремонтировано более 3000 школ. Реставрируются исторические и культурные памятники, в то же время создаются новые очаги культуры, музеи, выставочные залы.
С каждым годом укрепляется международная позиция Азербайджана, сегодня Азербайджан признается в мире как надежный партнер. Вовсе неслучайно, решением Европейского олимпийского комитета первые Европейские игры будут проведены в столице Азербайджана - городе Баку. Это решение было воспринято азербайджанским народом с большим удовлетворением и большой поддержкой.
Дорогие друзья, несмотря на то, что Олимпийское движение зародилось в Европе, а впоследствии возродилось в Европе же, тем не менее, до сих пор Европейские игры не проводились. Принимать, подготовить и провести такие широкомасштабные соревнования, которые войдут в историю как первые Европейские игры, для нас, конечно, и большая честь, и большая ответственность.
Сегодня Азербайджан признается в мире как спортивная держава. Поддержка спорта, Олимпийского движения – одно из основных направлений государственной политики. После восстановления независимости мы с 1996 года принимаем участие в Олимпийских играх, и за короткий период наши спортсмены добились больших успехов. От игр к играм увеличивается количество завоеванных медалей. Завоевав на последних летних Олимпийских играх десять медалей, в том числе, две золотые, наша сборная команда заняла с этим результатом 15-е место среди европейских стран и 30-е место среди всех участников.
Большое внимание в стране уделяется также строительству, модернизации спортивной инфраструктуры. За последние десять лет в Азербайджане, его регионах построено более 50 новых современных Олимпийских центров. Число молодых людей, занимающихся спортом, избравших спорт своей профессией, с каждым годом растет, перед ними открываются новые перспективы, новые возможности. На состоявшихся в этом году в Китае юношеских Олимпийских играх наши юные атлеты завоевали 12 медалей, в том числе 5 золотых, заняв десятое место среди почти двухсот стран.
Наша страна накопила большой опыт в проведении различных международных спортивных мероприятий. В Азербайджане проводятся чемпионаты мира и Европы по различным видам спорта. Высочайший уровень подготовки всех этих мероприятий отмечается как спортсменами, так и спортивной общественностью. Словом, учитывая все эти факторы – успехи наших спортсменов, атлетов, большую поддержку, оказываемую государством развитию спорта, имеющуюся спортивную инфраструктуру и, конечно, общее стремительное развитие страны, Европейский олимпийский комитет принял решение о проведении этих Игр именно в Азербайджане.
В играх примут участие более 6 тысяч атлетов, соревнования будут проводиться в 20 видах спорта. Первые Европейские игры откроют новую страницу в спортивной истории Европы. Разумеется, первые игры определят уровень, стандарты будущих игр. Несмотря на то, что на подготовку было отведено всего два с половиной года, Азербайджан намерен провести эти Игры на уровне летних Олимпийских игр. Для этого принимаются все необходимые меры, предпринимаются нужные шаги. Мы создали сильный Организационный комитет. Наладили очень успешное сотрудничество с международными структурами, Европейским олимпийским комитетом, международными спортивными федерациями, используем помощь многочисленных волонтеров. Надеюсь, что первые Европейские игры пройдут в условиях справедливой, здоровой конкуренции, дружбы и солидарности.
В заключение, дорогие гости, пользуясь случаем, хочу пригласить вас в Азербайджан – Баку на первые Европейские игры.
Хочу еще раз выразить вам глубокую признательность за то, что в этот вечер вы с нами. Стамбул – очень родной и дорогой для меня город. Неповторимую атмосферу этого города, наряду с его прекрасной природой, незабываемой историей и памятниками культуры, создали вы – живущие в этом городе люди, поэтому благодарю вас за теплое гостеприимство.