18.11.2014Kann, Afina və Berlindən sonra “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının növbəti təqdimatı noyabrın 18-də İstanbulun “Çırağan” sarayında keçirilib.
Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı və Azərbaycanın Türkiyədəki səfirliyinin dəstəyi ilə keçirilən təqdimata Türkiyənin ictimai-siyasi dairələrinin nümayəndələri, mədəniyyət və idman xadimləri də qatılıblar. Qonaqlar əvvəlcə “Bakı-2015”ə həsr olunmuş bürünc heykəllərdən ibarət sərgiyə baxıblar. “Biz birlikdə” adlanan sərgidə Azərbaycanın 20-dən çox heykəltaraşının əsərləri nümayiş etdirilib.
Mərasimə qatılanlar Azərbaycanın mənzərələrindən ibarət fotoşəkillərə də baxıblar.
Tədbirin aparıcısı birinci Avropa Oyunlarının Bakıda keçirilməsinin Azərbaycanın beynəlxalq miqyasda qazandığı nüfuza söykəndiyini bildirib.
Təqdimat mərasimində Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın və xanımı Əminə Ərdoğanın mərasimə ünvanladıqları məktub oxunub. Məktubda qədim və müasir Bakıda birinci Avropa Oyunlarının yüksək səviyyədə keçəcəyinə əminlik, Azərbaycanla Türkiyə arasındakı əlaqələrin bütün sahələrdə inkişaf etməsindən məmnunluq ifadə olunub, təqdimatın əhəmiyyəti vurğulanıb.
Daha sonra mərasim iştirakçıları “Bakı-2015”ə həsr olunmuş filmə baxıblar. Filmdə birinci Avropa oyunlarına hazırlıq işləri, Bakıda yaradılan idman infrastrukturu və digər tədbirlər haqda məlumatlar yer alıb.
Türkiyənin gənclik və idman naziri Akif Çağatay Kılıç Azərbaycanla Türkiyə arasında bütün sahələrdə, o cümlədən idman sahəsində böyük inkişafa nail olunduğunu qeyd edib.
“Bakı-2015”in təqdim olunduğu şəhərlər sırasına İstanbulun da daxil olmasını yüksək qiymətləndirən Akif Çağatay Kılıç qısa vaxtda oyunlara hazırlıq işlərinin sürətlə davam etməsinin sevindrici hal olduğunu söyləyib, birinci Avropa Oyunlarının qitənin tarixinə parlaq hadisə kimi düşəcəyinə əminliyini bildirib.

В Стамбуле прошла презентация первых Европейских игр «Баку-2015»
18 ноября, после Канн, Афин и Берлина, в стамбульском дворце «Çırağan» прошла очередная презентация первых Европейских игр «Баку-2015».
В церемонии принимала участие первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева, председатель Организационного комитета Игр Мехрибан Алиева.
В презентации, организованной Фондом Гейдара Алиева при поддержке посольства Азербайджана в Турции, участвовали также представители общественно-политических кругов Турции, деятели культуры и спорта. Гости сначала посмотрели выставку бронзовых статуй, посвященную «Баку-2015». На выставке под названием «Мы вместе» были представлены произведения более 20 скульпторов Азербайджана.
Участники церемонии также посмотрели фотографии с изображением живописных мест Азербайджана.
Ведущий мероприятия отметил, что проведение первых Европейских игр в Баку обусловлено популярностью, приобретенной Азербайджаном в мировом масштабе.
На церемонии презентации было зачитано послание Президента Турции Раджаба Таййыба Эрдогана и его супруги Амины Эрдоган, адресованное участникам мероприятия. В послании выражается уверенность в том, что первые Европейские игры в древнем и современном Баку пройдут на высоком уровне, отмечается удовлетворение всесторонним развитием связей между Азербайджаном и Турцией, а также подчеркивается значимость презентации.
Затем участники церемонии посмотрели фильм, посвященный «Баку-2015». В фильме нашли отражение подготовительные работы к первым Европейским играм, информация о созданной в Баку спортивной инфраструктуре и других мерах.
Министр молодежи и спорта Турции Акиф Чагатай Кылыч рассказал о больших достижениях между Азербайджаном и Турцией во всех областях, в том числе и в спорте.
Высоко оценив включение Стамбула в число городов для проведения презентации «Баку-2015», Акиф Чагатай Кылыч сказал, что отрадным является ускоренное продолжение подготовительных работ к играм за столь короткий период времени, а также выразил уверенность в том, что первые Европейские игры войдут в историю континента как яркое событие.