Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Binə qəsəbəsində yeni inşa edilmiş Tədris və Xidmət Kompleksinin açılışında iştirak ediblər
27.01.2022Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə Bakının Xəzər rayonunun Binə qəsəbəsində yeni inşa edilən Tədris və Xidmət Kompleksinin yanvarın 27-də açılışı olub.
Qeyd edək ki, Binə qəsəbəsinin Atçılıq və Təmənis yaşayış massivlərində indiyədək təhsil ocaqları olmadığından şagirdlər yaxın ərazilərdəki tədris müəssisələrində oxumaq məcburiyyətində idilər. Sakinlər bu ərazidə məktəb və uşaq bağçasının inşası ilə əlaqədar Heydər Əliyev Fonduna müraciətlər etmişdilər. Müraciətlər araşdırılıb, bu massivlərdə uşaqların və məktəblilərin təhsil ala biləcəyi məktəb və məktəbəqədər müəssisələrin olmadığı müəyyən edilib. Bu səbəbdən 2020-2021-ci illərdə Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə Binə qəsəbəsində Tədris və Xidmət Kompleksi inşa olunub.
Kompleksin ərazisində orta məktəb və körpələr evi-uşaq bağçası, stadion və idman sahələri yaradılıb. Ərazi abadlaşdırılaraq müxtəlif növ ağaclar əkilib, həmçinin istirahət parkı salınıb.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva kompleksin ərazisində tikilmiş 292 saylı tam orta məktəbdə yaradılan şəraitlə tanış oldular.
Bildirildi ki, 1400 şagird yerlik məktəbin dördmərtəbəli binasında sinif, əmək, hərbi və kompüter otaqları, laboratoriya, kitabxanalar, yeməkxana və idman zalı var. Məktəb zəruri mebel və avadanlıqlarla, əyani vəsaitlərlə tam təchiz edilib. Məktəbin həyətində günəş, külək və mexaniki elektrik enerjisi qurğularının modelləri quraşdırılıb.
Binə qəsəbəsinin balaca sakinləri də unudulmayıb. Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə kompleksdə 192 yerlik körpələr evi-uşaq bağçası inşa edilib.
Bağça ilə tanış olan dövlətimizin başçısına və birinci xanıma məlumat verildi ki, burada qrup, yataq, oyun və yaradıcılıq otaqları, müəllimlər üçün metodiki otaqlar, idman və akt zalları, yeməkxana və mətbəx yaradılıb. Uşaq bağçası zəruri mebel və avadanlıqlarla təchiz edilib. Həyətyanı ərazidə oyun və idman meydançası da salınıb.
Tədris və Xidmət Kompleksinin ərazisində gündəlik 100 pasiyentə xidmət göstərmək imkanı olan tibb məntəqəsi və 150-yə qədər vətəndaşa xidmət göstərə biləcək poçt məntəqəsi inşa edilib.
Onu da qeyd edək ki, elm və təhsil Heydər Əliyev Fondunun ictimai fəaliyyətinin əsas prioritetləri sırasındadır. Fondun uğurla icra olunan layihələrindən biri “Yeniləşən Azərbaycana - yeni məktəb” proqramıdır. 2005-ci ildən həyata keçirilən layihənin əsas məqsədi təhsil sahəsində mövcud olan problemlərin həllinə kömək etmək, ölkə miqyasında müasir standartlara cavab verən təhsil kompleksləri yaratmaq, tədrisin səviyyəsinə bilavasitə təsir edən problemləri aradan qaldırmaqdır.
Binə qəsəbəsində yeni inşa edilən Tədris və Xidmət Kompleksi kimi layihələrin icrası ilə Heydər Əliyev Fondu Prezident İlham Əliyevin konseptual təhsil strategiyasının həyata keçirilməsinə əsaslı töhfə verir.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии нового Учебного и сервисного комплекса в поселке Бина
27.01.202227 января в поселке Бина Хазарского района Баку состоялось открытие нового Учебного и сервисного комплекса, построенного по инициативе Фонда Гейдара Алиева.
Отметим, что из-за отсутствия до сих пор в жилых массивах Атчылыг и Таманис поселка Бина учебных заведений школьники вынуждены были получать образование в учебных заведениях, расположенных в близлежащих населенных пунктах. Жители обратились в Фонд Гейдара Алиева с просьбой о строительстве школы и детского сада на этой территории. Обращения были изучены, установлено отсутствие в этих массивах школ и дошкольных учреждений. Поэтому в 2020-2021 годах по инициативе Фонда Гейдара Алиева в поселке Бина был построен Учебный и сервисный комплекс.
На территории комплекса созданы школа и ясли-детский сад, стадион и спортивные площадки. Территория благоустроена, посажены различные виды деревьев, а также заложен парк отдыха.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с условиями, созданными в полной средней школе номер 292, построенной на территории комплекса.
Было отмечено, что в четырехэтажном здании школы на 1400 ученических мест имеются классные комнаты, кабинет труда, военный и компьютерный кабинеты, лаборатория, библиотеки, столовая и спортивный зал. Школа полностью оснащена мебелью и оборудованием, наглядными пособиями. Во дворе школы сооружены модели установок, вырабатывающих солнечную, ветряную и механическую электроэнергию.
Не забыты и юные жители поселка Бина. По инициативе Фонда Гейдара Алиева в комплексе построен ясли-детский сад на 192 места.
В ходе ознакомления с детским садом глава государства и первая леди были проинформированы о том, что здесь созданы комнаты для групп, спальни, игровые и творческие комнаты, методические кабинеты для педагогов, спортивный и актовый залы, столовая и кухня. Детский сад оснащен необходимой мебелью и оборудованием. Во дворе построена игровая и спортивная площадка.
На территории учебного и сервисного комплекса построены медицинский пункт, способный обслуживать 100 пациентов в день, и почта, которая ежедневно будет оказывать услуги почти 150 гражданам.
Отметим также, что наука и образование входят в число основных приоритетов общественной деятельности Фонда Гейдара Алиева. Один из успешно реализуемых Фондом проектов - программа «Обновляющемуся Азербайджану – новую школу». Основная цель проекта, реализуемого с 2005 года, - содействие решению проблем в области образования, создание в масштабах страны образовательного комплекса, отвечающего современным стандартам, устранение проблем, оказывающих непосредственное влияние на уровень образования.
Реализацией таких проектов, как создание нового Учебного и сервисного комплекса в поселке Бина, Фонд Гейдара Алиева вносит существенный вклад в осуществление концептуальной стратегии образования Президента Ильхама Алиева.