Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Böyük Britaniyanın ticarət və ixracın təşviqi üzrə nazirinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb
14.12.2017Dekabrın 14-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Böyük Britaniyanın ticarət və ixracın təşviqi üzrə naziri, hökumətlərarası komissiyanın həmsədri Baronessa Rona Feyrhedin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Böyük Britaniyanın ticarət və ixracın təşviqi üzrə naziri, hökumətlərarası komissiyanın həmsədri Baronessa Rona Feyrhedin Azərbaycana səfərinin ikitərəfli münasibətlərin inkişafına xidmət etdiyini bildirib. Dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra Azərbaycanın Böyük Britaniya ilə bir sıra sahələrdə əməkdaşlıq qurduğunu deyən Mehriban Əliyeva neft-qaz sahəsində əlaqələri xüsusi vurğulayıb və bu əlaqələrdə Böyük Britaniyanın BP şirkəti ilə əməkdaşlığı qeyd edib. BP şirkətinin 20 ildən çoxdur ki, Azərbaycanda fəaliyyət göstərdiyini və bu əməkdaşlığın ölkəmizdə çox yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu il “Azəri-Çıraq-Günəşli” layihəsinin yeni mərhələsinə start verilib, yeni müqavilə imzalanıb. Bu isə mövcud əməkdaşlığın həm Böyük Britaniyanın, həm də Azərbaycanın maraqlarına cavab verdiyini nümayiş etdirir. “Şahdəniz-2” layihəsində BP-nin əsas investor olduğunu, gələn il TANAP layihəsinin başa çatacağını deyən Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti qeyd edib ki, bu layihələrlə Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyinə töhfə verir.
Gələcəkdə iqtisadiyyatın digər sahələrində, o cümlədən qeyri-neft sektorunda da geniş və uğurlu əməkdaşlığın qurulmasının vacib olduğunu deyən Mehriban Əliyeva diqqətə çatdırıb ki, ticarət dövriyyəsinin artması, turizm, kənd təsərrüfatı, yüksək texnologiyalar, nəqliyyat sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsinin böyük perspektivləri var. Bu səfərin əməkdaşlıq baxımından yeni imkanlar yaradacağına əminlik ifadə edilib.
Xalqlarımızın bir-birini daha yaxından tanıması üçün humanitar sahədə əməkdaşlığı xüsusi vurğulayan Mehriban Əliyeva Azərbaycan ilə Böyük Britaniya arasında son illər təhsil sahəsində də əlaqələrin genişləndirildiyini qeyd edib, ölkəmizdə 16 məktəbdə təhsilin ingilis dilində aparıldığını, yüzlərlə azərbaycanlının Böyük Britaniyada təhsil aldığını bildirib.
Ölkələrimiz arasında mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq üçün geniş imkanların olduğunu deyən Mehriban Əliyeva Azərbaycanın Təhsil Nazirliyi ilə Oksford Universiteti arasında yüksək səviyyəli əlaqələrin qurulduğunu vurğulayıb. “Mən bizim ikitərəfli münasibətlərimizi yüksək qiymətləndirirəm”, - deyən Mehriban Əliyeva gələcəkdə qarşılıqlı maraqlar əsasında daha geniş əməkdaşlığın qurulacağına əminliyini bildirib.
Baronessa Rona Feyrhed ölkəmizdə ona göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib. Qonaq Azərbaycanda keçirdiyi görüşlərdən danışıb, aparılan müzakirələrin ikitərəfli münasibətlərimizin genişləndirilməsi və daha da möhkəmləndirilməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib.

Первый вице-президент Мехрибан Алиева встретилась с делегацией, возглавляемой государственным министром по торговле и поощрению экспорта Великобритании
14.12.201714 декабря Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева встретилась с делегацией во главе с государственным министром Великобритании по торговле и поощрению экспорта, сопредседателем межправительственной комиссии баронессой Роной Фэрхэд.
Первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева отметила, что визит государственного министра Великобритании по торговле и поощрению экспорта, сопредседателя межправительственной комиссии баронессы Роны Фэрхэд в Азербайджан служит развитию двусторонних отношений. Констатировав, что после восстановления государственной независимости Азербайджан наладил сотрудничество с Великобританией в ряде отраслей, Первый вице-президент Азербайджана особо подчеркнула связи в нефтегазовом секторе, отметив сотрудничество с британской компанией ВР в этих связях. Сообщив, что компания ВР работает в Азербайджане уже более 20 лет, Мехрибан Алиева подчеркнула, что это сотрудничество очень высоко оценивается в нашей стране. Она сказала, что в этом году дан старт новому этапу проекта «Азери-Чираг-Гюнешли», подписан новый контракт. Это демонстрирует, что данное сотрудничество отвечает интересам как Великобритании, так и Азербайджана. Подчеркнув, что ВР является основным инвестором в проекте «Шахдениз-2», что в следующем году завершится проект TANAP, Первый вице-президент отметила, что этими проектами Азербайджан вносит вклад в энергетическую безопасность Европы.
Подчеркнув важность налаживания в дальнейшем широкого и успешного сотрудничества в других отраслях экономики, в том числе в ненефтяном секторе, Мехрибан Алиева сказала, что рост торгового оборота, расширение сотрудничества в области туризма, сельского хозяйства, высоких технологий, транспорта имеет большие перспективы. Первый вице-президент выразила уверенность в том, что этот визит откроет новые возможности с точки зрения сотрудничества.
Особо отметив сотрудничество в гуманитарной сфере для того, чтобы наши народы лучше узнали друг друга, Мехрибан Алиева подчеркнула расширение в последние годы связей между Азербайджаном и Великобританией также в области образования, сообщила, что в нашей стране в 16 школах проводится обучение на английском языке, сотни азербайджанцев получают образование в Великобритании.
Констатировав широкие возможности для сотрудничества между нашими странами в области культуры, Мехрибан Алиева отметила, между Министерством образования Азербайджана и Оксфордским университетом налажены прекрасные связи. «Я высоко оцениваю наши двусторонние отношения», - сказала Мехрибан Алиева, выразив уверенность в том, что в дальнейшем будет налажено более широкое сотрудничество на основе взаимных интересов.
Государственный министр Великобритании по торговле и поощрению экспорта, сопредседатель межправительственной комиссии баронесса Рона Фэрхэд выразила признательность за гостеприимство, оказанное ей в нашей стране. Гостья рассказала о проведенных в Азербайджане встречах, отметила значение состоявшихся обсуждений с точки зрения расширения и дальнейшего укрепления двусторонних отношений.