IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının bağlanış mərasimi
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva mərasimdə çıxış edib:
- Azərbaycan Respublikasının Prezidenti
Zati-aliləri İlham Əliyev,
İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyasının baş katibi
Zati-aliləri Faisal Abdulaziz Al-Nasser,
İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyasının hörmətli üzvləri,
İslam aləminin idmançıları,
Xanımlar və cənablar,
“Bakı-2017” İslam Həmrəyliyi Oyunlarının bağlanış mərasiminə xoş gəlmisiniz!
Azərbaycan növbəti tarixi qələbəyə imza atdı. Dördüncü İslam Həmrəyliyi Oyunlarının ölkəmizdə keçirilməsi bütün İslam dünyasının Azərbaycana və Azərbaycan xalqına olan hörmət və dəstəyinin təzahürüdür. Əminəm ki, 50-dən çox ölkəni təmsil edən idmançılar və paytaxtımızın qonaqları Azərbaycanla bağlı xoş xatirələri öz qəlblərində qoruyub saxlayacaqlar.
Bu günlər ərzində Azərbaycan xalqı qonaqpərvərliyini və mehribanlığını bir daha nümayiş etdirdi. Azərbaycan göstərdi ki, o, böyük idman dövlətidir. Milli komandamız ümumi hesabda birinci yeri qazandı. Bu tarixi qələbə ilə fəxr edir və Azərbaycan xalqını ürəkdən təbrik edirəm. Bundan da böyük qələbə bu günlər ərzində nail olduğumuz İslam aləminin həmrəyliyi və birliyinin təntənəsidir. Gəlin, hamımız bu birliyi qoruyaq, İslam həmrəyliyini gücləndirək. Qoy, Allah bütün müsəlmanları qorusun!
Əziz dostlar, son 10 gün ərzində İslam aləminin idmançıları idman, dostluq və birliyin möhtəşəm təntənəsi çərçivəsində bir araya gəldilər. Onların mübarizliyi və fədakarlığı həqiqətən valehedici oldu. Onların çıxışlarını seyr etmək böyük hisslər yaratdı.
İdmançılar, mən sizi nailiyyətləriniz münasibətilə təbrik edirəm və İslam aləminin tamaşaçılarına verdiyiniz sevincə görə sizə təşəkkürümü bildirirəm. Bu, sizin Oyunlar idi və sizin idman yarışlarında çıxışınız onları möhtəşəm etdi. Ümidvaram ki, Bakıdan ayrıldıqda ən xoş xatirələrinizi bütün həyatınız boyu əziz tutacaqsınız.
Azərbaycanın milli komandası 162 medal, o cümlədən 75 qızıl medal qazanmaqla medallar cədvəlində birinci yer tutaraq, bizi bir daha fərəhləndirdi. Azərbaycan idmançıları, sizin fədakarlığınız və ustalığınız həmvətənlərimizi ilhamlandırmaqda davam edir və gələcək nəslə ən parlaq nümunə kimi xidmət edəcək.
Son 10 gün ərzində burada, Bakıda bizim üçün və hamı üçün bu Oyunlarda gördüyümüz İslam aləminin həmrəyliyi növbəti böyük qələbə oldu. Olduqca fərəhləndiricidir ki, Azərbaycan xalqlar arasında dostluq ruhuna dəstək verdi. Biz hamımız gələcəkdə bu ülvi missiyanın davam etdirilməsi üçün yorulmadan çalışmalıyıq.
Mən xalqlar arasında həmrəylik əlaqələrini gücləndirən İslam aləminin idmançılarını Bakıda salamlamaq üçün yaratdığı fürsətə görə İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyasına təşəkkürümü bildirmək istəyirəm.
Bu Oyunlar və bir çox digər mühüm beynəlxalq idman, humanitar və siyasi tədbirlər Bakının açıqlıq və tolerantlıq mərkəzi kimi nüfuzunu daha da möhkəmləndirdi. Paytaxtımız İslam idman ictimaiyyətini açıq qəlblə qəbul etdi və bu Oyunların uğurlu olması bütün Azərbaycanın fədakarlığına və qəhrəmanlığına işarədir.
Bütün dünyadan gəlmiş qonaqlarımız özünün qədim irsinə və ənənələrinə sadiq olan, gələcəyinə qətiyyətlə baxan ölkənin – Azərbaycanın zəngin mədəniyyəti və məşhur qonaqpərvərliyi ilə tanış oldular. Dünyanın ən gözəl şəhərlərindən birində, Bakıda sizi görməkdən məmnun olduq. Biz açıq qəlblə sizi yenidən Azərbaycanda görməyimizi səmimiyyətlə arzulayırıq.
Əziz könüllülər, çox sağ olun: qonaqlarımız özlərini evlərindəki kimi hiss etdilər. Siz bu Oyunların uğurlu olmasında böyük rol oynadınız. Əgər atletlər “Bakı-2017”nin döyünən ürəyidirsə, siz bu Oyunların geniş qəlbi idiniz. Siz dünyaya səmimiyyətinizi və iradənizi göstərdiniz. Mən gördüyünüz işlərə görə hər birinizə olduqca minnətdaram.
Biz dünyanı Bakıda salamlamaqda davam edəcəyik: bu yay Formula-1 Azərbaycan Qran-Pri turniri, sentyabrda qadınlar arasında voleybol üzrə Avropa çempionatı keçiriləcək və 2020-ci ildə burada, Bakı Olimpiya Stadionunda futbol üzrə Avropa çempionatının oyunları baş tutacaq.
“Bakı-2017” Oyunlarının başa çatdığı bir anda, mən bu möhtəşəm tədbirdə iştirak etmiş hər bir şəxsə, idmançılara və tamaşaçılara, təşkilatçılara və könüllülərə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm.
Mən məmnuniyyətlə elan edirəm ki, növbəti İslam Həmrəyliyi Oyunları 2021-ci ildə İstanbulda keçiriləcək. Biz türk qardaş və bacılarımıza böyük müvəffəqiyyətlər arzulayırıq.

Closing ceremony of the 4th Islamic Solidarity Games
22.05.2017On May 22, a closing ceremony of the “Baku-2017” 4th Islamic Solidarity Games took place at the Baku Olympic Stadium.
First Vice-president of the Republic of Azerbaijan, Chairperson of the 4th Islamic Solidarity Games’ Organizing Committee Mehriban Aliyeva addressed the ceremony:
- Your Excellency, Ilham Aliyev,
President of the Republic of Azerbaijan,
Your Excellency, Faisal Abdulaziz Al Nasser,
Secretary General of the Islamic Solidarity Sports Federation,
Distinguished members of the Islamic Solidarity Sports Federation,
Athletes of the Islamic world,
Welcome to the Closing Ceremony of the Baku 2017 Islamic Solidarity Games!
Fellow compatriots!
Azerbaijan celebrates another historic victory. Holding the Fourth Islamic Solidarity Games in our country is a reflection of the entire Islamic world’s respect and support for Azerbaijan and her people. I am confident that athletes representing over 50 countries and guests to our capital will keep the best memories of our country in their hearts.
Over the past days, the people of Azerbaijan have shown their hospitality and friendship once again. Azerbaijan has proven itself a great sporting nation. Our national team came top of the medals table. I am proud of this historic victory and sincerely congratulate the people of Azerbaijan. The true victory of these last days was the celebration of the Islamic world’s solidarity and unity. Let us all preserve this unity, and foster Islamic solidarity. May Allah bless all Muslims! 1
Dear friends, Over the past 10 days, athletes from across the Islamic world came together in an inspirational celebration of sport, friendship and unity. Their courage and dedication was truly moving, their performances wonderful to watch.
Athletes, I congratulate you on your achievements, and thank you for the joy you have brought spectators around the Islamic world. These were your Games, and your sporting victories made them great. I hope you will keep memories of Baku in your hearts for a lifetime.
The national team of Azerbaijan made us proud once again, winning 162 medals including 75 gold medals, and finishing first in the medals table. Athletes of Azerbaijan, your commitment and excellence continues to inspire your compatriots, and will serve as a magnificent example to the next generation.
For us and everyone here in Baku over the last 10 days, the solidarity of the Islamic world seen at these Games is another big victory. It is a source of great pride that Azerbaijan has supported the spirit of friendship between our nations. We must all work hard to continue this noble mission into the future.
I would like to thank the Islamic Solidarity Sports Federation for the opportunity to welcome the athletes of the Islamic world to Baku, strengthening the bonds of solidarity among our peoples.
These Games and many other important international sporting, cultural and political events have sealed Baku’s reputation as a centre for openness and tolerance. Our capital opened its arms to the Islamic sporting community, and the success of these Games is a tribute to the dedication and passion of all Azerbaijan.
Our guests from around the globe have experienced the rich culture and great hospitality of Azerbaijan, a country that honours its ancient heritage and traditions while looking to the future. It has been a pleasure having you here in Baku, one of the most beautiful cities in the world. We look forward to welcoming you back to Azerbaijan with open hearts.
Thank you, wonderful volunteers, for making our guests feel at home. You have played a big part in the success of these Games. If the athletes were the beating heart of Baku 2017, you were its shining soul. You have shown your warmth and spirit to the world. I am deeply grateful for everything you have done.
We will continue to welcome the world to Baku – at the Formula 1 Azerbaijan Grand Prix this summer, the Women’s European Volleyball Championships in September, and in 2020 when European Championship football matches will be played here in the Baku Olympic Stadium.
As the Baku 2017 Games come to a close, I would again like to thank everyone who took part in this great event, as athletes and spectators, organisers and volunteers. 2
I am delighted to announce that the next Islamic Solidarity Games will be held in Istanbul in 2021. We wish our Turkish brothers and sisters every success.