IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının bağlanış mərasimi
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva mərasimdə çıxış edib:
- Azərbaycan Respublikasının Prezidenti
Zati-aliləri İlham Əliyev,
İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyasının baş katibi
Zati-aliləri Faisal Abdulaziz Al-Nasser,
İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyasının hörmətli üzvləri,
İslam aləminin idmançıları,
Xanımlar və cənablar,
“Bakı-2017” İslam Həmrəyliyi Oyunlarının bağlanış mərasiminə xoş gəlmisiniz!
Azərbaycan növbəti tarixi qələbəyə imza atdı. Dördüncü İslam Həmrəyliyi Oyunlarının ölkəmizdə keçirilməsi bütün İslam dünyasının Azərbaycana və Azərbaycan xalqına olan hörmət və dəstəyinin təzahürüdür. Əminəm ki, 50-dən çox ölkəni təmsil edən idmançılar və paytaxtımızın qonaqları Azərbaycanla bağlı xoş xatirələri öz qəlblərində qoruyub saxlayacaqlar.
Bu günlər ərzində Azərbaycan xalqı qonaqpərvərliyini və mehribanlığını bir daha nümayiş etdirdi. Azərbaycan göstərdi ki, o, böyük idman dövlətidir. Milli komandamız ümumi hesabda birinci yeri qazandı. Bu tarixi qələbə ilə fəxr edir və Azərbaycan xalqını ürəkdən təbrik edirəm. Bundan da böyük qələbə bu günlər ərzində nail olduğumuz İslam aləminin həmrəyliyi və birliyinin təntənəsidir. Gəlin, hamımız bu birliyi qoruyaq, İslam həmrəyliyini gücləndirək. Qoy, Allah bütün müsəlmanları qorusun!
Əziz dostlar, son 10 gün ərzində İslam aləminin idmançıları idman, dostluq və birliyin möhtəşəm təntənəsi çərçivəsində bir araya gəldilər. Onların mübarizliyi və fədakarlığı həqiqətən valehedici oldu. Onların çıxışlarını seyr etmək böyük hisslər yaratdı.
İdmançılar, mən sizi nailiyyətləriniz münasibətilə təbrik edirəm və İslam aləminin tamaşaçılarına verdiyiniz sevincə görə sizə təşəkkürümü bildirirəm. Bu, sizin Oyunlar idi və sizin idman yarışlarında çıxışınız onları möhtəşəm etdi. Ümidvaram ki, Bakıdan ayrıldıqda ən xoş xatirələrinizi bütün həyatınız boyu əziz tutacaqsınız.
Azərbaycanın milli komandası 162 medal, o cümlədən 75 qızıl medal qazanmaqla medallar cədvəlində birinci yer tutaraq, bizi bir daha fərəhləndirdi. Azərbaycan idmançıları, sizin fədakarlığınız və ustalığınız həmvətənlərimizi ilhamlandırmaqda davam edir və gələcək nəslə ən parlaq nümunə kimi xidmət edəcək.
Son 10 gün ərzində burada, Bakıda bizim üçün və hamı üçün bu Oyunlarda gördüyümüz İslam aləminin həmrəyliyi növbəti böyük qələbə oldu. Olduqca fərəhləndiricidir ki, Azərbaycan xalqlar arasında dostluq ruhuna dəstək verdi. Biz hamımız gələcəkdə bu ülvi missiyanın davam etdirilməsi üçün yorulmadan çalışmalıyıq.
Mən xalqlar arasında həmrəylik əlaqələrini gücləndirən İslam aləminin idmançılarını Bakıda salamlamaq üçün yaratdığı fürsətə görə İslam Həmrəyliyi İdman Federasiyasına təşəkkürümü bildirmək istəyirəm.
Bu Oyunlar və bir çox digər mühüm beynəlxalq idman, humanitar və siyasi tədbirlər Bakının açıqlıq və tolerantlıq mərkəzi kimi nüfuzunu daha da möhkəmləndirdi. Paytaxtımız İslam idman ictimaiyyətini açıq qəlblə qəbul etdi və bu Oyunların uğurlu olması bütün Azərbaycanın fədakarlığına və qəhrəmanlığına işarədir.
Bütün dünyadan gəlmiş qonaqlarımız özünün qədim irsinə və ənənələrinə sadiq olan, gələcəyinə qətiyyətlə baxan ölkənin – Azərbaycanın zəngin mədəniyyəti və məşhur qonaqpərvərliyi ilə tanış oldular. Dünyanın ən gözəl şəhərlərindən birində, Bakıda sizi görməkdən məmnun olduq. Biz açıq qəlblə sizi yenidən Azərbaycanda görməyimizi səmimiyyətlə arzulayırıq.
Əziz könüllülər, çox sağ olun: qonaqlarımız özlərini evlərindəki kimi hiss etdilər. Siz bu Oyunların uğurlu olmasında böyük rol oynadınız. Əgər atletlər “Bakı-2017”nin döyünən ürəyidirsə, siz bu Oyunların geniş qəlbi idiniz. Siz dünyaya səmimiyyətinizi və iradənizi göstərdiniz. Mən gördüyünüz işlərə görə hər birinizə olduqca minnətdaram.
Biz dünyanı Bakıda salamlamaqda davam edəcəyik: bu yay Formula-1 Azərbaycan Qran-Pri turniri, sentyabrda qadınlar arasında voleybol üzrə Avropa çempionatı keçiriləcək və 2020-ci ildə burada, Bakı Olimpiya Stadionunda futbol üzrə Avropa çempionatının oyunları baş tutacaq.
“Bakı-2017” Oyunlarının başa çatdığı bir anda, mən bu möhtəşəm tədbirdə iştirak etmiş hər bir şəxsə, idmançılara və tamaşaçılara, təşkilatçılara və könüllülərə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm.
Mən məmnuniyyətlə elan edirəm ki, növbəti İslam Həmrəyliyi Oyunları 2021-ci ildə İstanbulda keçiriləcək. Biz türk qardaş və bacılarımıza böyük müvəffəqiyyətlər arzulayırıq.

Церемония закрытия IV Игр исламской солидарности
22.05.201722 мая на Бакинском олимпийском стадионе состоялась торжественная церемония закрытия IV Игр исламской солидарности «Баку-2017».
Первый вице-президент Азербайджанской Республики, председатель Организационного комитета IV Игр исламской солидарности Мехрибан Алиева выступила на церемонии:
- Ваше превосходительство Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев.
Ваше превосходительство генеральный секретарь Спортивной федерации исламской солидарности Файсал Абдулазиз Аль-Нассар,
Уважаемые члены Спортивной федерации исламской солидарности.
Спортсмены исламского мира.
Добро пожаловать на церемонию закрытия Игр исламской солидарности «Баку – 2017».
Азербайджан добился очередной исторической победы. Проведение в нашей стране четвертых Игр исламской солидарности является свидетельством уважения и поддержки всего исламского мира Азербайджану и азербайджанскому народу. Уверена, что спортсмены, представляющие более 50 стран, и гости нашей столицы сохранят в своих сердцах добрую память об Азербайджане.
В эти дни азербайджанский народ еще раз продемонстрировал гостеприимство и радушие. Азербайджан показал, что является большой спортивной державой. Наша команда в общем зачете заняла первое место. Горжусь этой исторической победой и сердечно поздравляю азербайджанский народ. Еще большей победой является торжество достигнутых нами в эти дни солидарности и единства исламского мира. Давайте все вместе оберегать это единство, укреплять исламскую солидарность. Да хранит Аллах всех мусульман!
Дорогие друзья, в последние 10 дней спортсмены исламского мира собрались в рамках грандиозного торжества спорта, дружбы и единства. Их боевитость и самоотверженность действительно восхищали. Наблюдение за их выступлениями пробудило большие чувства.
Спортсмены, я поздравляю вас с достижениями и выражаю признательность за ту радость, которую вы подарили зрителям исламского мира. Это были ваши Игры, и ваше выступление в спортивных соревнованиях сделало их грандиозными. Надеюсь, что, покинув Баку, вы через всю жизнь пронесете самые добрые воспоминания.
Сборная Азербайджана, завоевав 162 медали, в том числе 75 золотых, заняв в таблице медалей первое место, еще раз порадовала нас. Азербайджанские спортсмены, ваши самоотверженность и мастерство продолжают воодушевлять наших соотечественников и послужат ярчайшим примером грядущему поколению.
Очередной победой здесь, в Баку для нас и для всех в последние 10 дней стала солидарность исламского мира, которую мы наблюдали на этих Играх. Весьма отрадно, что Азербайджан поддержал дух дружбы между народами. Все мы в будущем должны неутомимо трудиться для продолжения этой важной миссии.
Хочу выразить признательность Спортивной федерации исламской солидарности за предоставленную возможность приветствовать в Баку спортсменов исламского мира, укрепляющих солидарность между народами.
Нынешние Игры и многие другие важные международные спортивные, гуманитарные и политические мероприятия еще больше укрепили авторитет Баку как центра открытости и толерантности. Наша столица с открытой душой приняла исламскую спортивную общественность, и успех этих Игр является знаком самоотверженности и героизма всего Азербайджана.
Наши гости со всего мира ознакомились с богатой культурой и знаменитым гостеприимством Азербайджана – страны, приверженной своему древнему наследию и традициям, уверенно смотрящей в будущее. Мы были очень рады видеть вас в одном из самых красивых городов мира – Баку. Мы с открытой душой искренне желаем вновь увидеть вас в Азербайджане.
Дорогие волонтеры, большое спасибо: наши гости чувствовали себя как дома. Вы сыграли большую роль в успехе этих Игр. Если атлеты являлись бьющимся сердцем «Баку – 2017», то вы были широкой душой этих Игр. Вы продемонстрировали миру вашу искренность и волю. Я очень признательна каждому из вас за проделанную работу.
Мы будем продолжать приветствовать мир в Баку: этим летом состоится турнир Гран-при Азербайджана «Формула 1», в сентябре – чемпионат Европы по волейболу среди женщин, а в 2020 году здесь, на Бакинском олимпийском стадионе будут проведены матчи чемпионата Европы по футболу.
В момент завершения Игр «Баку – 2017» я хочу выразить признательность каждому, кто принимал участие в этом грандиозном мероприятии, спортсменам и зрителям, организаторам и волонтерам.
С удовольствием хочу объявить, что очередные Игры исламской солидарности состоятся в 2021 году в Стамбуле. Желаем нашим турецким братьям и сестрам больших успехов.