Fevralın 23-də Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva Vatikana səfəri çərçivəsində Pio-Klementino muzeyində olub. Burada Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bərpa edilən abidələrə və incəsənət nümunələrinə baxış olub.
Pio-Klementino muzeyinin əsası məşhur yunan-Roma incəsənət əsərlərinin qorunması məqsədilə XVIII əsrdə Papa XIV Klimentin və Papa VI Piyin tapşırığı ilə qoyulub. Muzeydə minlərlə qədim incəsənət nümunələri qorunur, lakin onların arasında yunan mifologiyasında baş tanrı hesab olunan Zevsin heykəli daha çox maraq doğurur. Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bərpa edilən, mərmərdən hazırlanmış və Roma imperiyası dövrünə aid olan bu heykəl mifik hekayələri və tarixi stilistikanı özündə əks etdirir. Vatikan Muzeyinin direktoru Antonio Paolucci bildirib ki, Zevsin bərpa olunan heykəlinin əsas elementləri qartal, hakimiyyət, ildırım və taxt-tacdır. Hakimiyyətin və gücün rəmzi olan Zevs əlində üzərində qartal dayanmış çubuq və qalibiyyəti əks etdirən qızıl və fil sümüyü tutub. Heykəlin yaratdığı təəssürat gücü, qüdrəti və hakimiyyəti təcəssüm etdirir. Yunan mifologiyasında Zevs, Roma mədəniyyətində Yupiter, Şərqdə isə Ahur Məzda kimi tanınan bu mifik varlıq qədim mənbələrdə xeyir və şərin paylayıcısı kimi təqdim olunur.
A. Paolucci Heydər Əliyev Fonduna və şəxsən Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirərək onun dünya mədəniyyətinin şah əsərlərinin qorunması istiqamətindəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. Mehriban Əliyeva bundan sonra da müvafiq sahədə işlərin davam etdiriləcəyini diqqətə çatdıraraq deyib:
- Mən ilk növbədə muzeyin direktoruna və bütün əməkdaşlarına bəşəriyyət üçün dəyərli əsərlərin qorunmasına, gələcək nəsillər üçün saxlanılmasına görə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Mən çox xoşbəxt adamam ki, dəfələrlə Vatikanın muzeylərində olmuşam və hər dəfə buraya gələndə fikirləşirəm ki, mən nə zaman yenidən buraya dönəcəyəm. Fəxr edirəm ki, rəhbərlik etdiyim Fond burada qorunan abidələrin bərpasına öz kiçik töhfəsini verir. Mən sizə bu əməkdaşlığa görə minnətdarlığımı bildirirəm.
Vatikanın dövlət qubernatoru, kardinal Cuzeppe Bertello Azərbaycan dövlətinə və xüsusən də Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını ifadə edib. O, Azərbaycan-Vatikan əlaqələrinin inkişafında bu cür dialoqların davam etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Mehriban Əliyeva da ölkəmizin bu əməkdaşlığın davam etdirilməsində maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Mehriban Əliyeva daha sonra Apostol Kitabxanasında Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bərpası davam etdirilən dolablara baxıb. Qeyd edək ki, dolabların olduğu Sistina zalı 1587-1589-cu illərdə tikilib. Həmin dövrlərdə Papa V Sikstus tərəfindən irəli sürülən bu təşəbbüs dəyərli kitabların saxlanılması üçün xüsusi bir məkanın yaradılmasını əks etdirib. Sistina zalında Andrea Lilli kimi istedadlı rəssamlar tərəfindən çəkilmiş gözoxşayan freskalar məkanın ecazkar görüntüsünə xüsusi cazibə qatır. Kitablar Papa XIII Leo kilsəyə rəhbərlik etməyə başladığı dövrə qədər bu yeni zalda saxlanılıb. Kitabxana müxtəlif dövrlərdə xeyli sayda biblioqrafik kolleksiyaların gətirilməsi ilə zənginləşdirilib. Kitabların saxlanıldığı dolablar isə bu mənada xüsusi əhəmiyyət daşıyır və onların qorunması Vatikan üçün mühüm önəm kəsb edir.
Sonra muzeyin Sistina zalında olan Mehriban Əliyevaya zalın tarixi və buradakı sənət əsərləri barədə məlumat verilib. Qeyd edilib ki, son illərdə aparılan təmir-bərpa işləri nəticəsində zalın özəlliyi artıb, onun tarixi mahiyyəti daha da güclənib. Nadir divar rəsmlərini görmək üçün hər gün minlərlə turist bu zala axışır. Onlar dünya incəsənətinin şah əsərlərindən olan bu zalda tavana və divarlara çəkilən rəsmləri böyük maraqla izləyirlər.
Daha sonra Mədəniyyət üzrə Papa Şurasında Mehriban Əliyeva və Vatikanın Mədəniyyət üzrə Pontifik Şurasının sədri kardinal Canfranko Ravazi arasında görüş olub. Görüş başa çatdıqdan sonra kardinal Ravazi Heydər Əliyev Fondu ilə gələcək əməkdaşlıqla bağlı həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan layihələrdən danışıb, bərpası planlaşdırılan digər katakombalar barədə məlumat verilib. O, bu əməkdaşlığın dinlər və mədəniyyətlərarası platformaya töhfə verdiyini, müsəlman ölkəsinin bu sahədəki fəaliyyətinin böyük önəm daşıdığını, Roma Papası Fransiskin də Azərbaycanın müvafiq istiqamətdə səylərini yüksək qiymətləndirdiyini deyib.
Mehriban Əliyeva yenidən Müqəddəs Taxt-Taca gəlməyindən məmnunluğunu bildirərək, Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının bərpası ilə bağlı 2012-ci ildən etibarən icra olunan layihənin əhəmiyyətindən danışıb:
- Xüsusən də müasir dünyada belə münasibətlər - dinlərarası, sivilizasiyalararası, xalqlararası münasibətlərdə bu cür əməkdaşlıq çox böyük rol oynayır.
Bu gün Azərbaycan sivilizasiyalararası, mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafına öz töhfəsini verir. Ölkəmizdə Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi fəaliyyət göstərir. 2016-cı il Azərbaycanda “Multikulturalizm ili” elan olunub. Bu mövzuda ölkəmizdə keçirilən çoxsaylı beynəlxalq forumlar, konfranslar, görüşlər multikulturalizm ideyasının, müxtəlif insanların, xalqların dostluq və qardaşlıq şəraitində birgə yaşadığını göstərir. Biz müsəlman ölkəsi olaraq ənənələrimizə, dinimizə, mədəniyyətimizə və tariximizə çox bağlıyıq. Eyni zamanda, biz ümumbəşəri dəyərləri qəbul edirik. Biz mədəni müxtəlifliyi davam etdiririk və buna böyük hörmətlə yanaşırıq. Öz dininə hörməti olan insan hər zaman digər dinlərə hörmətlə yanaşır.
Sonda qeyd etmək istəyirəm, mən fəxr edirəm ki, Azərbaycan dövləti xristian aləminin dəyərli abidələrindən biri olan Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının bərpasına öz töhfəsini verir.
Sonra Müqəddəs Sebastian sərdabələrinin bərpası üzrə müqavilə imzalanıb. Mehriban Əliyeva və Vatikanın Mədəniyyət üzrə Pontifik Şurasının sədri kardinal Canfranko Ravazi imzalayıblar. Qeyd edək ki, eramızın III əsrində həlak olmuş romalı sərkərdə Sebastianın adı ilə adlandırılan Müqəddəs Sebastian sərdabələri dördmərtəbəli məzarlıqda yerləşir. IX əsrədək katakombalar bu məzarlıqda saxlanılıb, daha sonra Müqəddəs Sebastian kilsəsinə daşınıb və hazırda orada mühafizə olunur.
Daha sonra jurnalistlərin sualları cavablandırılıb. Müsəlman ölkəsi olan Azərbaycanın Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının bərpasına maraq göstərməsinin səbəbi ilə bağlı suala cavabında Mehriban Əliyeva bildirib ki, ölkəmiz hər zaman dinlərin və mədəniyyətlərin qovuşduğu bir məkan olub. Heç vaxt ölkəmizdə dini və milli zəmində münaqişə baş verməyib. Heydər Əliyev Fondu bu cür işləri həm ölkədə, həm də dünyanın müxtəlif yerlərində həyata keçirib. Müqəddəs Marçellinio və Pietro katakombalarının bərpası isə Azərbaycan ilə Vatikan arasındakı yüksək səviyyəli əməkdaşlığın nümunəsidir.
Kardinal Canfranko Ravazi isə Heydər Əliyev Fondu ilə Vatikan arasında geniş əməkdaşlığın olduğunu vurğulayıb. Bu əməkdaşlığa Vatikan muzeyləri ilə əlaqələr, qədim əlyazmaların bərpası və digər məsələlər daxildir. Ölkəmizə səfərlərini və müxtəlif dinlərin nümayəndələri ilə görüşlərini xatırladan C. Ravazi Müqəddəs Taxt-Tacın Azərbaycanla əlaqələrinin çoxşaxəli olduğunu diqqətə çatdırıb.

Мехрибан Алиева провела ряд встреч в Ватикане
23.02.201623 февраля первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева в рамках визита в Ватикан посетила музей Пио-Клементино. Здесь состоялся осмотр памятников и образцов искусства, реставрируемых при поддержке Фонда Гейдара Алиева.
Музей Пио-Клементино основан в XVIII веке по поручению Папы Климента XIV и Папы Пия VI с целью хранения известных произведений греко-римского искусства. В музее хранятся тысячи образцов древнего искусства, однако наибольший интерес среди них вызывает статуя Зевса, считающегося главным богом в греческой мифологии. Эта мраморная статуя, реставрируемая при поддержке Фонда Гейдара Алиева, относится к периоду Римской империи и отражает в себе мифологические рассказы и историческую стилистику. Директор Ватиканского музея Антонио Паолуччи сообщил, что основными элементами реставрируемой статуи Зевса являются орел, власть, молния и трон. Зевс, являющийся символом власти и силы, держит в руках скипетр из золота и слоновой кости, на котором сидит орел. Скульптура олицетворяет силу, величие и власть. Это мифическое существо, известное в греческой мифологии как Зевс, в римской культуре как Юпитер, а на Востоке как Ахура Мазда, в античных источниках преподносится как податель добра и зла.
Выразив признательность Фонду Гейдара Алиева и лично Мехрибан Алиевой, А. Паолуччи высоко оценил ее деятельность по защите шедевров мировой культуры. Отметив, что работа в соответствующей области будет продолжена, Мехрибан Алиева сказала:
- Я, в первую очередь, выражаю глубокую признательность директору музея и всем его сотрудникам за защиту и сохранение для грядущих поколений ценных для человечества произведений. Я очень счастливый человек, потому что неоднократно посещала музеи Ватикана, и каждый раз, приезжая, думаю, когда вновь вернусь сюда. Горжусь тем, что руководимый мною Фонд вносит свой скромный вклад в реставрацию охраняемых здесь памятников. Выражаю вам признательность за это сотрудничество.
Государственный губернатор Ватикана, кардинал Джузеппе Бертелло выразил признательность Азербайджанскому государству и особенно Мехрибан Алиевой. Он подчеркнул важность продолжения такого рода диалогов в развитии азербайджано-ватиканских связей. Мехрибан Алиева также отметила, что наша страна заинтересована в продолжении этого сотрудничества.
Затем Мехрибан Алиева осмотрела в Апостольской библиотеке полки, реставрация которых продолжается при поддержке Фонда Гейдара Алиева. Отметим, что Сикстинский зал, в котором находятся полки, построен в 1587-1589 годах. Эта инициатива, выдвинутая в тот период папой Сикстом V, подразумевала создание специального пространства для хранения ценных книг. Прекрасные фрески Сикстинского зала, написанные талантливым художником Андреа Лилли, придают особое очарование залу. Книги хранились в этом новом зале до того, как церковь возглавил Папа Лев XIII. Библиотеку пополняли многочисленные библиографические коллекции, которые были переданы ей в различное время. Полки же, где хранятся книги, имеют в этом смысле особое значение, и их охрана важна для Ватикана.
Затем находящаяся в Сикстинском зале Мехрибан Алиева была проинформирована об истории зала и имеющихся здесь произведениях искусства. Было отмечено, что в результате проводимых в последние годы ремонтно-восстановительных работ зал стал более оригинальным, усилилось его историческое значение. Чтобы увидеть уникальные настенные рисунки, ежедневно этот зал посещают тысячи туристов. Они с большим интересом смотрят картины, изображенные на потолке и стенах зала, который является одним из шедевров мирового искусства.
Затем в Папском совете по культуре состоялась встреча Мехрибан Алиевой и председателя Совета понтифика по культуре Ватикана кардиналом Джанфранко Равази. По окончании встречи кардинал Джанфранко Равази рассказал о проектах, которые предусматривается реализовать в связи с дальнейшим сотрудничеством с Фондом Гейдара Алиева, проинформировал о других катакомбах, реставрация которых планируется. Он сказал, что это сотрудничество вносит вклад в межрелигиозную и межкультурную платформу, отметил, что деятельность мусульманской страны в этой области имеет большое значение, Папа Римский Франциск высоко ценит усилия Азербайджана в данном направлении.
Отметив, что рада вновь посетить Святой Престол, Мехрибан Алиева рассказала о значении реализуемого с 2012 года проекта по восстановлению катакомб святых Марчеллино и Пьетро:
- Особенно в современном мире подобное сотрудничество играет огромную роль в таких отношениях - в межрелигиозных, межцивилизационных отношениях, отношениях между народами.
Сегодня Азербайджан вносит вклад в развитие межцивилизационного, межкультурного диалога. В нашей стране действует Международный центр мультикультурализма. 2016 год объявлен в Азербайджане «Годом мультикультурализма». Проводимые в нашей стране многочисленные международные форумы, конференции, встречи на эту тему показывают живучесть идеи мультикультурализма, сосуществование различных людей, народов в условиях дружбы и братства. Будучи мусульманской страной, мы очень привязаны к нашим традициям, религии, культуре и истории. В то же время, мы воспринимаем общечеловеческие ценности. Мы продолжаем культурное разнообразие и относимся к этому с большим уважением. Человек, уважающий свою религию, всегда с уважением относится и к другим религиям.
В заключение хочу отметить, что горжусь тем, что Азербайджанское государство вносит вклад в реставрацию катакомб Святых Марчеллино и Пьетро, являющихся одними из ценных памятников христианского мира.
Затем был подписан договор о реставрации катакомб Святого Себастьяна. Договор подписали Мехрибан Алиева и председатель Совета Понтифика по культуре Ватикана кардинал Джанфранко Равази.
Отметим, что катакомбы Святого Себастьяна, названные в честь римского полководца Себастьяна, погибшего в III веке н.э., расположены в четырехъярусном захоронении. До IX века катакомбы хранились в этом захоронении, затем были перенесены в церковь Святого Себастьяна и в настоящее время хранятся там.
Затем были даны ответы на вопросы журналистов. Отвечая на вопрос о причинах интереса Азербайджана, являющегося мусульманской страной, к реставрации катакомб святых Марчеллино и Пьетро, Мехрибан Алиева сказала, что наша страна всегда являлась пространством слияния религий и культур. В нашей стране никогда не происходило конфликтов на религиозной и национальной почве. Фонд Гейдара Алиева проводил такую работу как в стране, так и в различных уголках мира. А реставрация катакомб святых Марчеллино и Пьетро является примером сотрудничества высокого уровня между Азербайджаном и Ватиканом.
Кардинал Джанфранко Равази подчеркнул, что между Фондом Гейдара Алиева и Ватиканом существует широкое сотрудничество. Это сотрудничество включает связи с музеями Ватикана, реставрацию древних рукописей и другие вопросы. Напомнив о своем визите в нашу страну и встрече с представителями различных религий, Дж. Равази подчеркнул многогранность связей Святого Престола с Азербайджаном.