03.09.20152015-ci il sentyabrın 3-də Parisdə Luvr muzeyinin qarşısındakı məşhur Pale Royal meydanında Heydər Əliyev Fondunun təşkil etdiyi “Azərbaycan şəhərciyi”nin rəsmi açılışı olub.
Gözəl Parisin mərkəzlərindən biri olan və dünya şöhrətli Luvr muzeyinin yanında yerləşən Pale Royal meydanında “Azərbaycan şəhərciyi”nin açılışında sizi səmimi qəlbdən salamlayıram və hər birinizi görməyə çox şadam.
Sentyabrın 9-dək bu meydan Azərbaycanın mədəniyyətini, tarixini, incəsənətini, musiqisini, mətbəxini, ənənələrini, keçmişini və bu gününü əks etdirən bir məkana çevriləcək. Həm Parisin sakinləri, həm də paytaxtınızın çoxsaylı qonaqları, turistlər Azərbaycan haqqında burada dolğun məlumat ala bilər.
Mən ilk növbədə, bu şəhərciyin hazırlanmasında və yaradılmasında əməyi olan hər bir şəxsə, xüsusən də Parisin 1-ci rayonunun meri Jan Fransua Löqareyə və meriyanın bütün əməkdaşlarına dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
Qeyd etmək istəyirəm ki, biz son illər təkcə Parisdə yox, Fransanın digər şəhərlərində də Azərbaycanın mədəniyyət tədbirlərini keçiririk. Bu tədbirlər hər bir şəhərdə, hər bir regionda böyük maraqla qarşılanır. Mən bizə göstərilən bu dəstəyə görə Fransanın həm dövlət qurumlarına, həm də insanlarına dərin minnətdarlığımı bildirirəm.
Azərbaycan Fransa ilə ikitərəfli münasibətlərə çox böyük önəm verir. Çox sevindirici haldır ki, son illər bu münasibətlər qarşılıqlı strateji tərəfdaşlıq xarakteri daşıyır. Ölkələrimiz bütün sahələrdə uğurlu əməkdaşlıq qurub, siyasi əməkdaşlıq ən yüksək səviyyədədir, iqtisadi əməkdaşlıq genişlənir, Fransa şirkətləri Azərbaycanda fəaliyyət göstərir. Biz bir çox sahələrdə - şəhərsalma, nəqliyyat, kosmik sənaye, yüksək texnologiyalar, şərabçılıq, yüngül sənaye və digər sahələrdə uğurlu əməkdaşlıq qurmuşuq və bu əməkdaşlıq genişlənir.
Şübhəsiz ki, xalqların, insanların bir-birinə yaxın olmasında humanitar sahə çox böyük əhəmiyyət daşıyır. Fransa-Azərbaycan münasibətləri bu sahədə son illərdə tamamilə yeni bir səviyyəyə qaldırılıb. Mütəmadi şəkildə Azərbaycanın mədəniyyət günləri, mədəniyyət həftələri təkcə Parisdə yox, Fransanın regionlarında, şəhərlərində keçirilir. Misal üçün, “Qafqazın mirvarisi olan Azərbaycanın mədəni dəyərləri” layihəsi Fransanın 20-dən çox şəhərində uğurla keçirilib. Bu gün Fransanın ali məktəblərində Azərbaycan dili, tarixi və ədəbiyyatı tədris olunur. Fransa Dövlət Şərq Dilləri və Mədəniyyəti Universitetində Azərbaycan dili fakültəsi fəaliyyət göstərir.Bakıda Fransız Liseyi açılıb, fəaliyyət göstərir və bu ilin aprel ayında Azərbaycan və Fransa prezidentlərinin iştirakı ilə Azərbaycan-Fransız Universitetinə dair Niyyət Məktubu imzalanıb. Artıq ölkələrimizdə bu layihənin reallaşması üçün işçi qrupları yaradılıb və bu, o deməkdir ki, yaxın gələcəkdə Azərbaycanda Fransız Universiteti fəaliyyətə başlayacaq.
Artıq üç ildir ki, Kann şəhərində Azərbaycanın Mədəniyyət Günləri keçirilir və bu, artıq gözəl bir ənənəyə çevrilib. “Azərbaycan şəhərciyi”nin yaradılması da artıq bir ənənəyə çevrilib. Çünki ötən il biz Parisin 6-cı rayonunda yerləşən San Sülpis meydanında belə bir şəhərcik yaratmışdıq və bu, böyük maraqla qarşılanmışdı. Bu il isə Parisin 1-ci rayonunda belə şəhərcik öz qapılarını açır. Bütün bu layihələrin məqsədi xalqlarımızı bir-birinə yaxın etmək, dostluq münasibətlərimizi gücləndirmək, Azərbaycan haqqında həqiqətləri Fransa ictimaiyyətinə çatdırmaqdır.
Mən burada Fransada Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının prezidenti cənab Manseli və üzvlərini səmimi qəlbdən salamlayıram. Sizin fəaliyyətinizi Azərbaycanda çox yüksək qiymətləndirirlər. Mən çox şadam ki, bu assosiasiyanın üzvlərinin sayı ildən-ilə artmaqdadır. Əlbəttə, Fransada Azərbaycana maraqla, hörmətlə yanaşan insanların da sayı artmaqdadır.
Əziz dostlar, ümidvaram ki, burada, bu kiçik məkanda siz Azərbaycanın mühitini hiss edəcəksiniz. Fürsətdən istifadə edərək sizin hər birinizi Azərbaycana səfərə dəvət edirəm. Şəhərciyin yaradılmasında bizə yardım edən hər kəsə bir daha dərin minnətdarlığımı bildirir, sizə xoş axşam arzulayıram. Çox sağ olun.

03.09.20153 сентября 2015 года состоялось официальное открытие «Азербайджанского городка», организованного Фондом Гейдара Алиева на знаменитой парижской площади Пале-Рояль перед Лувром.
Первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева, руководитель рабочей группы по азербайджано-французским межпарламентским связям Мехрибан Алиева выступила на церемонии:
Дамы и господа, дорогие друзья.
Сердечно приветствую вас на открытии «Азербайджанского городка» в одном из центров прекрасного Парижа – на площади Пале-Рояль, расположенной вблизи всемирно известного Музея Лувр, и очень рада видеть каждого из вас.
До 9 сентября эта площадь превратится в пространство, отражающее культуру, историю, искусство, музыку, кухню, традиции, прошлое и настоящее Азербайджана. И жители Парижа, и многочисленные гости вашей столицы, туристы могут получить здесь полную информацию об Азербайджане.
Я выражаю глубокую признательность, в первую очередь, каждому, кто вложил труд в подготовку и создание этого городка, в частности, мэру 1-го округа Парижа Жан-Франсуа Логару и всем сотрудникам мэрии.
Хочу отметить, что мы в последние годы проводим культурные мероприятия, посвященные Азербайджану, не только в Париже, но и в других городах Франции. Эти мероприятия с большим интересом встречают в каждом городе, в регионе. Я выражаю глубокую признательность, как государственным структурам, так и людям Франции за оказываемую нам поддержку.
Азербайджан придает очень большое значение двусторонним отношениям с Францией. Отрадно, что в последние годы эти отношения носят характер взаимного стратегического партнерства. Наши страны во всех сферах наладили успешное сотрудничество, политическое сотрудничество находится на высочайшем уровне, расширяется экономическое сотрудничество, в Азербайджане действуют французские компании. Мы наладили успешное сотрудничество во многих сферах – в области градостроительства, транспорта, космической промышленности, высоких технологий, виноделия, легкой промышленности и др., и это сотрудничество расширяется.
Несомненно, гуманитарная сфера имеет огромное значение для сближения народов, людей. Французско-азербайджанские отношения в этой области в последние годы поднялись на совершенно новый уровень. Дни культуры Азербайджана, недели культуры регулярно проводятся не только в Париже, но и в регионах, городах Франции. К примеру, проект «Культурные ценности Азербайджана - жемчужины Кавказа» был успешно реализован в более чем 20 городах Франции. Сегодня в высших учебных заведениях Франции преподают азербайджанский язык, историю и литературу Азербайджана. Во Французском государственном университете восточных языков и культур функционирует факультет азербайджанского языка.В Баку открылся и действует Французский лицей, и в апреле этого года с участием президентов Азербайджана и Франции было подписано Письмо о намерениях по Азербайджано-французскому университету. В наших странах уже созданы рабочие группы для реализации данного проекта, и это означает, что в ближайшем будущем в Азербайджане начнет действовать Азербайджано-французский университет.
Вот уже три года в городе Канны проходят Дни культуры Азербайджана, и это уже стало прекрасной традицией. Создание «Азербайджанского городка» также стало традицией. Так как в прошлом году мы создали такой городок на площади Сен-Сюльпис, расположенной в 6-м округе Парижа, и это было встречено с большим интересом. В этом же году такой городок распахивает свои двери в 1-м округе Парижа. Цель всех этих проектов – сблизить наши народы, укрепить дружеские отношения, довести правду об Азербайджане до французской общественности.
Я искренне приветствую здесь президента Ассоциации друзей Азербайджана во Франции господина Манселя и членов ассоциации. В Азербайджане очень высоко оценивают вашу деятельность. Я очень рада, что число членов этой ассоциации с каждым годом растет. Конечно, увеличивается также число людей во Франции, которые с интересом, уважением относятся к Азербайджану.
Дорогие друзья, я надеюсь, что здесь, в этом маленьком пространстве вы ощутите атмосферу Азербайджана. Пользуясь случаем, приглашаю каждого из вас посетить Азербайджан. Еще раз выражаю глубокую признательность всем, кто помог нам в создании городка, желаю Вам приятного вечера. Большое спасибо.