Azərbaycan ilə Özbəkistanın prezidentləri və birinci xanımları Buxarada İsmayıl Samani türbəsi ilə tanış olublar
24.08.2026Avqustun 24-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva, Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev, birinci xanım Ziroatxon Mirziyoyeva və ailə üzvləri Buxara şəhərində İsmayıl Samani türbəsi ilə tanış olublar.
Bu türbə Mərkəzi Asiyanın ən qədim İslam memarlığı abidələrindən biridir. IX əsrin sonu – X əsrin əvvəllərində inşa edilən türbə özünəməxsus memarlıq həlli ilə seçilir. Abidənin əsas tikinti və bədii tərtibat materialı bişmiş kərpicdir. Tədqiqatçılar burada kərpic hörgüsünün 18 müxtəlif növünü müəyyən ediblər. Ənənəvi olaraq hesab edilir ki, burada Samanilər sülaləsinin banisi və ən görkəmli nümayəndələrindən biri İsmayıl Samani, onun atası və nəvəsi dəfn olunub.

Президенты и первые леди Азербайджана и Узбекистана ознакомились с Мавзолеем Исмаила Самани в Бухаре
24.08.202624 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, первая леди Зироат Мирзиёева и члены их семей ознакомились с Мавзолеем Исмаила Самани в Бухаре.
Эта усыпальница является одним из старейших памятников исламского зодчества Центральной Азии. Построенная в конце IX - начале X веков, усыпальница отличается уникальным архитектурным решением. Основным строительным и отделочным материалом памятника служит обожженный кирпич. Исследователи идентифицировали здесь 18 различных типов кирпичной кладки. Традиционно считается, что здесь были похоронены основатель и один из самых выдающихся представителей династии Саманидов Исмаил Самани, его отец и внук.