Naxçıvandakı “Əcəmi seyrangahı” istirahət kompleksində memar Əcəmi Naxçıvaninin abidəsi açılıb
11.08.2026Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva avqustun 11-də Naxçıvan şəhərindəki “Əcəmi seyrangahı” istirahət kompleksində memar Əcəmi Naxçıvaninin abidəsinin açılışında iştirak ediblər.
Abidənin müəlliflərindən biri Xalq rəssamı Salxab Məmmədov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma abidə barədə məlumat verdi.
Qeyd edək ki, bu il Azərbaycan memarlığının görkəmli nümayəndəsi, Naxçıvan memarlıq məktəbinin banisi Əcəmi Naxçıvaninin anadan olmasının 900 illiyi tamam olur.
Prezident İlham Əliyev Əcəmi Naxçıvaninin 900 illiyinin qeyd edilməsi, həmçinin onun abidəsinin ucaldılması barədə ötən il Sərəncam imzalayıb.
Abidə kompleksi böyük Azərbaycan memarı Əcəmi Naxçıvaninin zəngin memarlıq irsini daha müasir yanaşma əsasında təqdim etmək məqsədilə yaradılıb.
Müəllifləri Xalq rəssamları Salxab Məmmədov, Əli İbadullayev və Naxçıvan Muxtar Respublikası Memarlar Birliyinin sədri Heydər Əhmədov olan heykəlin hündürlüyü 270, postamentin hündürlüyü 90, ümumilikdə abidənin hündürlüyü isə 385 santimetrdir. Heykəl bürüncdən, postament qranitdən hazırlanıb. Kompleksin ərazisində abadlıq işləri aparılıb, yaşıllıqlar salınıb.
Orta əsrlər Azərbaycan memarlığının inkişafında mühüm rol oynayan memar Əcəmi Naxçıvaninin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi ilk növbədə Azərbaycan dövlətinin tarixi şəxsiyyətlərimizin parlaq irsinə göstərdiyi diqqətin təzahürüdür. Bu layihənin icrası, eyni zamanda, onların fəaliyyətinin gələcək nəsillərə çatdırılması istiqamətində həyata keçirilən mühüm tədbirlərdən biridir.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Əcəmi Naxçıvaninin 850 illik yubileyi 1976-cı ildə Azərbaycanda təntənəli şəkildə qeyd olunub. Hazırda isə onun 900 illiyinin UNESCO çərçivəsində qeyd edilən yubileylər siyahısına daxil edilməsi bütövlükdə çoxəsrlik mədəni zənginliklərimizin beynəlxalq səviyyədə daha geniş təbliğində vacib rol oynayır.

В комплексе отдыха «Аджеми сейрангахы» в Нахчыване открыт памятник архитектору Аджеми Нахчывани
11 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии памятника архитектору Аджеми Нахчывани в комплексе отдыха «Аджеми сейрангахы» в городе Нахчыван.
Oдин из авторов памятника, Народный художник Салхаб Мамедов, проинформировал главу нашего государства и первую леди о памятнике.
Отметим, что в этом году отмечается 900-летие со дня рождения выдающегося представителя азербайджанского зодчества, основателя Нахчыванской архитектурной школы Аджеми Нахчывани.
В прошлом году Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение о проведении 900-летия Аджеми Нахчывани, а также установлении памятника ему.
Монументальный комплекс создан с целью представления богатого архитектурного наследия великого азербайджанского зодчего Аджеми Нахчывани на основе более современного подхода.
Авторами памятника являются народные художники Салхаб Мамедов, Али Ибадуллаев и председатель Союза архитекторов Нахчыванской Автономной Республики Гейдар Ахмедов. Высота скульптуры составляет 270 сантиметров, постамента – 90 сантиметров, а общая высота памятника – 385 сантиметров. Скульптура выполнена из бронзы, постамент – из гранита. На территории комплекса проведены работы по благоустройству, высажены зеленые насаждения.
Увековечение памяти архитектора Аджеми Нахчывани, сыгравшего важную роль в развитии средневекового азербайджанского зодчества, является прежде всего проявлением внимания, уделяемого Азербайджанским государством блестящему наследию наших исторических личностей. Реализация этого проекта также является одной из важных мер по доведению их деятельности до будущих поколений.
По инициативе Великого лидера Гейдара Алиева в 1976 году в Азербайджане был торжественно отмечен 850-летний юбилей Аджеми Нахчывани. Включение его 900-летия в список юбилеев, отмечаемых в рамках ЮНЕСКО, играет важную роль в более широкой популяризации на международном уровне богатств многовековой азербайджанской культуры.