“Naxçıvan” Mehmanxana Kompleksinin təməli qoyulub
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva avqustun 11-də “Naxçıvan” Mehmanxana Kompleksinin təməlqoyma mərasimində iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İşlər müdiri Ramin Quluzadə dövlətimizin başçısına və birinci xanıma görüləcək işlər barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, kompleksin ümumi sahəsi 1 hektardan çox olacaq. Ərazidə yeddimərtəbəli mehmanxana binası ilə yanaşı, texniki binalar və köməkçi sahələr də yaradılacaq. Mehmanxanada eyni vaxtda 307 qonaq qala biləcək. Burada 131 otaq, o cümlədən fiziki məhdudiyyətli şəxslər üçün otaqlar nəzərdə tutulub. Mehmanxana binasında müxtəlif ictimai-iaşə obyektləri, kafe, restoran, tədbir və ziyafət zalı yaradılacaq. Bu zal ziyafət zamanı 350, konfrans vaxtı isə 500 yerlik olacaq. Burada, həmçinin görüş, iclas və iş otaqları, idman zalı da yaradılacaq. Eyni zamanda, yeraltı avtodayanacağın inşası da nəzərdə tutulur.

11.08.2026President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the groundbreaking ceremony for the Nakhchivan Hotel Complex on August 11.
Ramin Guluzade, Head of the President’s Administrative Services Department, briefed the head of state and the First Lady on the construction project.
The complex will cover a total area of more than 1 hectare. In addition to a seven-story hotel building, technical buildings and auxiliary facilities will be established on the site. The hotel will be capable of accommodating 307 guests at a time and will feature 131 rooms, including specially equipped rooms for persons with physical disabilities.
The hotel building will include various catering facilities, a cafe, a restaurant, and an event and banquet hall. The hall will accommodate 350 people for banquets and 500 people for conferences.
Meeting, conference, and office rooms, as well as a gym, will also be provided. The construction of an underground parking lot is also planned.