Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ağdərədə Vəngli və Kolatağ kəndlərinin sakinləri ilə görüşüblər
21.08.2025Avqustun 21-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ağdərə rayonunun Vəngli kəndində fərdi evlərin və infrastrukturun bərpası sahəsində görülən işlərlə tanış olub, kənd sakini Vəkil Mamedovun evinə baş çəkiblər.
Sonra dövlətimizin başçısı və birinci xanım Vəngli və Kolatağ kəndlərinin sakinləri ilə görüşüb söhbət ediblər.
Prezident İlham Əliyev: Salam, xoş gəlmisiniz.
Sakinlər: Cənab Prezident, xoş gəlmisiniz.
Prezident İlham Əliyev: Mən bilirəm ki, Kolatağ və Vəngli kəndlərinə keçmiş köçkünlər artıq 5-6 gün bundan əvvəl gəliblər. Xoş gəlmisiniz.
Sakinlər: Çox sağ olun. Siz də xoş gəlmisiniz.
Prezident İlham Əliyev: Burada sizin üçün çox gözəl şərait yaradılıb. Mənzillər hamısı təmirli, şərait, həyətyanı sahələr, su, bütün infrastruktur, hər şey var. Ən önəmlisi də gözəl təbiət və Vətən torpağı. Bu münasibətlə sizi təbrik edirəm.
Sakinlər: Bəli, cənab Prezident, var olun.
Prezident İlham Əliyev: Bu gün Mehriban xanımla Kolatağ kəndində də olduq, indi burada - Vəngli kəndindəyik. Biz burada əvvəllər də olmuşuq. Keçən dəfə gələndə bu kənd bərbad vəziyyətdə idi. İndi buranı belə gözəl bərpa etdik, təmir etdik. Burada rahat yaşamaq üçün bütün şərait var.
Sakinlər: Allah Sizi qorusun, Azərbaycanın uzunömürlü Prezidenti, Sizi öpürük. Sizə cansağlığı, uzun ömür arzulayırıq. Allah Sizi qorusun! Başına dönüm. Gələn ayaqlarınıza qurban. Sizə gələn azar bizə gəlsin. Bu günə görə Allahımızdan çox razıyıq. Şükür bu günü bizə yaşatdınız, arzumuza çatdıq. Allah daim köməyiniz olsun!
Kişi sakin: Ulu Öndərimizin dediyi kimi, ata-baba torpaqlarımıza qayıtdıq.
Prezident İlham Əliyev: Allaha şükür, təbriklər.
Qadın sakin: Allah Sizi qorusun, cənab Prezident.
Prezident İlham Əliyev: Çox sağ olun. Burada, doğma torpaqda rahat, salamat yaşayın.
Sakinlər: Allah Sizə uzun ömür versin, bu xalqın, bu camaatın üstündən əskik eləməsin. Şükür bu günümüzə, dünya durduqca durasınız.
Prezident İlham Əliyev: Siz də sağ olun. Xoş gəlmisiniz.
Kişi sakin: Allah Sizi qorusun!
Prezident İlham Əliyev: Burada elə gözəl hava var ki, heç Bakıda belə hava yoxdur.
Sakinlər: Allah Sizi Azərbaycanın üstündən əskik eləməsin. Allah Sizə uzun ömür, cansağlığı versin. Dünya durduqca balalarınla birlikdə var olasınız.
Prezident İlham Əliyev: Köçkünlük dövrü bitdi, getdi.
Sakinlər: Çox sağ olun, Allah Sizə uzun ömür versin. Allah köməyiniz olsun, Siz bizim alnımızdan ləkəni götürdünüz, şükür bu günümüzə.
Prezident İlham Əliyev: Uzun illər köçkünlük həyatı yaşamaq böyük əzabdır.
Kişi sakin: Çox zülmdür, zülm çəkmişik.
Prezident İlham Əliyev: Həm fiziki, həm mənəvi əzab. Torpaqları da biz döyüşərək aldıq. Heç kim onları bizə qaytarmadı.
Sakinlər: Allah o yumruğunuzu çox möhkəm eləsin. Allah Sizi Azərbaycanın üstündən əskik etməsin, amin. Uzun ömür, cansağlığı arzulayırıq.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun. Gəlin, birlikdə şəkil çəkdirək.
Sakinlər: Şükür bu günümüzə. Arzumuz idi, arzumuza çatdıq. İmişlidə, Kürdəmirdə yaşadıq.
Prezident İlham Əliyev: Orada da qaçqın düşərgəsində?
Sakinlər: Şəhərcikdə. Bizi dolandırmısınız. Başqa ölkələrdə köçkünlərə baxırıq, Sizə minnətdarıq. Siz bizə yaxşı baxmısınız, Sizdən hərtərəfli razıyıq. Uzunömürlü Prezidentimiz ol! Allahdan arzu edirəm “Dəmir yumruğ”unuz var olsun. Qarabağ Azərbaycandır! Yaşasın Prezidentimiz! Yaşasın Azərbaycan! Millətimiz sağ olsun! Yaşasın bizim Prezidentimiz!
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun. Görünür, bu cavan qızlar işğal dövründə dünyaya gəliblər.
Sakinlər: Bəli, bəli.
Gənc qız: Bəli, cavan olsaq da, həmişə ürəyimiz Vətənlə döyünüb.
Qadın sakin: 1992-ci ildə buradan piyada getmişəm, nə zülmlə, nə zillətlə. İndi Allaha şükür, arzumuza çatdıq. Allah, Prezidentimiz İlham Əliyevi var elə, bizi bu günə çatdırdı. Tanrı, Mehriban xanımı var elə, dövlətimizi uca elə. Öpürəm Sizi. Allah ömrümdən kəsib Sizin ömrünüzə calasın.
Prezident İlham Əliyev: Birlikdə deyəkmi Qarabağ Azərbaycandır!?
Sakinlər: Qarabağ Azərbaycandır! Yaşasın bizim Lider! Allah köməyiniz olsun!
Prezident İlham Əliyev: Salamat qalın.
Sakinlər: Yaxşı yol.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və oğulları Heydər Əliyev 2023-cü il noyabrın 7-də Vəngli kəndində olublar.
Xaçın çayının sahilində yerləşən kənd Ağdərə rayonunun eyniadlı inzibati ərazi dairəsinə daxildir. Kənd 1992-ci ildə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilmişdi. 2023-cü ilin sentyabrında Azərbaycan Ordusu tərəfindən həyata keçirilmiş antiterror tədbirləri nəticəsində kənd işğaldan azad olunub.
Kənddəki 391 fərdi evdən 52-si yararsız, 339-u isə qismən yararlı olub. 60 fərdi ev artıq əsaslı bərpa edilib, sentyabrın 1-dək daha 60 fərdi evin bərpası nəzərdə tutulub, 2026-cı ildə isə 219 fərdi ev təmir və bərpa olunacaq.
Bu il avqustun 15-də 22 ailə, ümumilikdə 83 nəfər doğma Vəngli kəndinə qayıdıb. Avqust ayının sonunadək isə daha 38 ailə (143 nəfər) bu kəndə köçürüləcək.
Hazırda Vəngli kəndində müasir sosial infrastrukturun qurulması istiqamətində işlər davam etdirilir. Belə ki, 4 transformator və 3 kilometr uzunluğunda mövcud elektrik xətti təmir edilib, əlavə olaraq 1,5 kilometr uzunluğunda xəttin çəkilməsi işləri görülür. Kənddə 60 ev su ilə təmin olunub, sentyabr ayının sonlarınadək kəndin içməli su ilə təminatı tam başa çatdırılacaq. Mövcud qaz xətti bərpa olunub, 3 min 500 poqonometr xəttin isə bərpası nəzərdə tutulub. Bundan başqa, kənddə yeni qaz xətti çəkilib və əlavə olaraq yeni hissənin çəkilişi planlaşdırılır.
Kənddə istirahət parkı salınıb. Sakinlərin istirahəti və asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün parkda hər cür şərait yaradılıb. Ərazidə bayraq meydanı, idman və uşaq oyun meydançaları, rekreasiya zonası və yaşıllıq zolağı salınıb.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева встретились с жителями сел Венгли и Кёлатаг Агдеринского района
21.08.202521 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с работой по восстановлению частных домов и инфраструктуры в селе Венгли Агдеринского района, побывали в доме жителя села Векила Мамедова.
затем глава государства и первая леди встретились и побеседовали с жителями сел Венгли и Кёлатаг.
Президент Ильхам Алиев: Здравствуйте, добро пожаловать.
Жители: Господин Президент, добро пожаловать.
Президент Ильхам Алиев: Я знаю, что бывшие переселенцы прибыли в села Кёлатаг и Венгли 5-6 дней назад. Добро пожаловать.
Жители: Большое спасибо. И Вам добро пожаловать.
Президент Ильхам Алиев: Здесь для вас созданы прекрасные условия. Все квартиры отремонтированы, есть приусадебные участки, вода, вся инфраструктура, все необходимое. Самое главное – прекрасная природа и родная земля. Поздравляю вас.
Жители: Да, господин Президент. Спасибо.
Президент Ильхам Алиев: Сегодня мы с Мехрибан ханым побывали и в селе Кёлатаг, а теперь мы здесь – в селе Венгли. Мы бывали здесь и раньше. Когда приезжали в прошлый раз, это село находилось в плачевном состоянии. А теперь мы его восстановили, прекрасно отремонтировали. Здесь есть все условия для комфортной жизни.
Жители: Да хранит Вас Аллах, господин Президент. Желаем Вам здоровья, долгих лет жизни. Да хранит Вас Аллах! Добро пожаловать. Мы благодарны Всевышнему за этот день. Спасибо, что подарили нам этот день, наша мечта сбылась. Пусть Аллах всегда помогает Вам!
Житель: Как говорил наш великий лидер, мы вернулись на земли наших предков.
Президент Ильхам Алиев: Слава Аллаху, поздравляю.
Жительница: Да хранит Вас Аллах, господин Президент!
Президент Ильхам Алиев: Большое спасибо. Живите здесь, на родной земле в спокойствии и здравии.
Жители: Дай ниспошлет Аллах Вам долгих лет жизни, будьте всегда во главе этого народа. Хвала Всевышнему за этот день.
Президент Ильхам Алиев: И вам спасибо. Добро пожаловать.
Житель: Да хранит Вас Аллах!
Президент Ильхам Алиев: Здесь такой прекрасный воздух, в Баку такого нет.
Жители: Будьте всегда во главе Азербайджана. Да ниспошлет Аллах Вам долголетия, крепкого здоровья. Пусть Аллах оберегает Вас и Вашу семью.
Президент Ильхам Алиев: Период изгнания закончился, остался позади.
Жители: Большое спасибо, да ниспошлет Аллах Вам долгих лет жизни. Да поможет Вам Аллах, Вы вернули нам достоинство, хвала Всевышнему за этот день.
Президент Ильхам Алиев: Жить долгие годы вдали от родных мест – это огромное страдание.
Житель: Это очень тяжело, мы испытали много страданий.
Президент Ильхам Алиев: Это как физические, так и моральные страдания. И земли мы освободили, сражаясь. Никто нам их не вернул.
Жители: Пусть Ваш кулак всегда будет крепким. Всегда будьте во главе Азербайджана, аминь. Желаем Вам долгих лет жизни, здоровья.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо. Давайте сфотографируемся.
Жители: Хвала Всевышнему за этот день. Это была наша мечта, она стала реальностью. Мы жили в Имишли, Кюрдамире.
Президент Ильхам Алиев: И там в лагере беженцев?
Жители: В городке. Вы заботились о нас. Мы видим как живут беженцы в других странах, и мы Вам благодарны. Вы не оставляли нас без внимания, мы очень Вами довольны. Всегда будьте нашим Президентом! Молю Аллаха, чтобы Ваш «Железный кулак» был вечным. Карабах – это Азербайджан! Да здравствует наш Президент! Да здравствует Азербайджан! Да здравствует наш народ! Да здравствует наш Президент!
Президент Ильхам Алиев: Спасибо. Похоже, эти девушки родились во время оккупации.
Жители: Да, да.
Девушка: Да, хоть мы и молоды, наши сердца всегда бились любовью к Родине.
Жительница: Я ушла отсюда пешком в 1992 году, прошла через многие трудности, испытания. Теперь, слава Аллаху, наша мечта сбылась. Пусть Аллах хранит нашего Президента Ильхама Алиева, он подарил нам этот день. Всевышний, храни Мехрибан ханым, пусть наше государство всегда будет на высоте.
Президент Ильхам Алиев: Давайте вместе скажем: Карабах – это Азербайджан!
Жители: Карабах – это Азербайджан! Да здравствует наш Лидер! Да поможет Вам Аллах!
Президент Ильхам Алиев: Всего доброго.
Жители: Счастливого пути.
Отметим, что Президент Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их сын Гейдар Алиев посетили село Венгли 7 ноября 2023 года.
Расположенное на берегу реки Хачин, село входит в одноименный административно-территориальный округ Агдеринского района. Оно было оккупировано армянскими вооруженными силами в 1992 году. В результате антитеррористических мероприятий, проведенных Азербайджанской армией в сентябре 2023 года, село было освобождено от оккупации.
Из 391 частного дома в селе 52 находились в непригодном состоянии, а 339 были частично пригодными для проживания. 60 частных домов уже полностью восстановлены, еще 60 планируется восстановить к 1 сентября, а 219 – будут отремонтированы и восстановлены в 2026 году.
15 августа этого года 22 семьи, в целом 83 человека, вернулись в родное село Венгли. К концу августа сюда будут переселены еще 38 семей (143 человека).
В настоящее время в селе Венгли продолжаются работы по созданию современной социальной инфраструктуры. Так, отремонтированы 4 трансформатора и существующая 3-километровая линия электропередачи, ведутся работы по прокладке дополнительной 1,5-километровой линии. 60 домов в селе обеспечены водой, к концу сентября этот населенный пункт будет полностью обеспечиваться питьевой водой. Действующий газопровод восстановлен, планируется восстановить линию протяженностью 3 тыс. 500 погонных метров. Кроме того, в село проложен новый газопровод и планируется прокладка дополнительного участка.
В селе разбит парк, в котором созданы все условия для отдыха жителей и эффективной организации их досуга. На территории созданы площадь флага, спортивная и детская игровая площадки, рекреационная зона и озеленительная полоса.