Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Toğanalı-Kəlbəcər-İstisu avtomobil yolunda görülən işlərlə tanış olublar
21.08.2025Avqustun 21-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Toğanalı-Kəlbəcər-İstisu avtomobil yolunda görülən işlərlə tanış olublar.
Dövlətimizin başçısı bu yolun 13,5-ci kilometrliyində inşa edilmiş və uzunluğu 11,7 kilometr olan Murovdağ tunelinin texniki açılışını edib.
Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Saleh Məmmədov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma görülmüş və hazırda həyata keçirilən işlər barədə məlumat verdi.
Xatırladaq ki, 2021-ci ilin avqustunda bu yolun təməlqoyma mərasimində Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, dövlətimizin başçısının tapşırığına əsasən, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında həyata keçirilən ən mühüm infrastruktur layihələrindən biri də uzunluğu 82 kilometr olan Toğanalı-Kəlbəcər-İstisu avtomobil yoludur. Bu yolun 56 kilometrini Toğanalı-Kəlbəcər hissəsi, 26 kilometrini isə Kəlbəcər-İstisu hissəsi təşkil edir.
Avtomobil yolunun 13,5-ci kilometrliyindən Murovdağ silsiləsi başlayır. Beləliklə, yolun ən mühüm hissəsi Murovdağ silsiləsindən keçir. Burada yüksəklik 1700 metrdən 3250 metrədək artır. Qış fəslində avtomobil yolunun təhlükəsiz istismarı üçün Murovdağ silsiləsinin altından tunelin tikintisi məqsədəuyğun hesab edilib. Murovdağ tuneli dünyanın ən uzun avtomobil tunellərindən biridir. Belə ki, uzunluğuna görə bu tunel dünyada 18-ci, Avropada 5-ci, MDB ölkələri arasında isə birincidir. Tunel iki gediş və iki gəliş olmaqla 4 hərəkət zolaqlı olacaq. Tuneldə qazma, həmçinin sağ və sol hissələri birləşdirən 38 keçid tuneli üzrə işlər artıq başa çatdırılıb. Layihə çərçivəsində Murovdağ tunelindən əlavə ümumi uzunluğu 2636 metr olan daha dörd tunel də tikilir. Bu tunellərdə əsas tikinti işləri, o cümlədən qazma, kəmər-beton və digər texniki işlərin çoxu artıq yekunlaşdırılıb.
Toğanalı–Kəlbəcər–İstisu avtomobil yolu layihəsi çərçivəsində ümumilikdə işlərin 87 faizi icra olunub.
Bu avtomobil yolu Göygöl rayonunun Toğanalı kəndindən başlayaraq işğaldan azad edilmiş Kəlbəcərdən keçir və məşhur İstisu istirahət zonasına qədər uzanır. Yol rayon mərkəzi ilə yanaşı, bölgənin yaşayış məntəqələrinə rahat və təhlükəsiz nəqliyyat əlaqəsini təmin edəcək, kənd təsərrüfatının, turizmin inkişafına töhfəsini verəcək.
Belə çətin coğrafi şəraitdə bu cür strateji əhəmiyyətə malik layihənin icrası bir daha sübut edir ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğaldan azad olunmuş rayonlarımızın qısa müddətdə bərpası, o cümlədən həmin bölgələrimizdə müasir yol-nəqliyyat infrastrukturunun yaradılması Azərbaycan dövlətinin diqqət mərkəzindədir.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva inspected progress of construction on Toganali-Kalbajar-Istisu highway
21.08.2025On August 21, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva reviewed the ongoing construction on the Toganali-Kalbajar-Istisu highway.
The head of state conducted the technical opening of the Murovdag tunnel, built at the 13.5th kilometer of the road and stretching 11.7 kilometers in length.
Chairman of the Board of the State Agency of Azerbaijan Automobile Roads Saleh Mammadov briefed the head of state and the First Lady on the completed and ongoing work.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the groundbreaking ceremony of this road in August 2021.
Under the President’s instructions, one of the most important infrastructure projects implemented in the Karabakh and East Zangazur economic regions is the 82-kilometer-long Toganali-Kalbajar-Istisu highway. The 56-kilometer section of the road covers Toganali-Kalbajar, while the 26-kilometer section stretches from Kalbajar to Istisu.
The Murovdag mountain range begins at the 13.5th kilometer of the highway. Thus, the most significant part of the road passes through this range, where elevations rise from 1,700 to 3,250 meters. To ensure safe winter operation, it was deemed appropriate to build a tunnel under the Murovdag range.
The Murovdag tunnel is one of the longest road tunnels in the world. In terms of length, it ranks 18th globally, 5th in Europe, and 1st among CIS countries. The tunnel will feature four lanes – two for each direction. Excavation works, as well as construction of 38 cross-passages connecting the right and left sections, have already been completed. In addition to the Murovdag tunnel, four other tunnels with a total length of 2,636 meters are also under construction as part of the project. Major construction works, including excavation, arch-concreting and other technical operations, have largely been finalized in these tunnels.
Overall, the Toganali-Kalbajar-Istisu highway project is 87 percent complete.
Starting from the village of Toganali in Goygol district, the road passes through the liberated city of Kalbajar and extends to the famous Istisu resort area. It will ensure convenient and safe transport links not only with the district center but also with settlements across the region, contributing to the development of agriculture and tourism.