12.12.2024Müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, dünyaşöhrətli siyasi xadim, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin vəfatından 21 il ötür.
Dekabrın 12-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Fəxri xiyabana gələrək xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin məzarını ziyarət ediblər.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ulu Öndərin ömür-gün yoldaşı, görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsini ehtiramla andılar, məzarı üzərinə gül dəstələri qoydular.
Azərbaycanın çağdaş tarixində silinməz iz qoymuş Ulu Öndər Heydər Əliyev dahi şəxsiyyətlərdən biridir. Müstəqilliyimizin möhkəmləndirilməsi, milli şüurun inkişafı, iqtisadiyyatın tərəqqisi və ordu quruculuğu Ulu Öndərin hakimiyyətdə olduğu dövrün əsas nailiyyətləridir. Ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində xalqın tələbi ilə yenidən hakimiyyətə qayıdan Ümummilli Lider tərəfindən dövlətçiliyin əsasları qoyuldu və genişmiqyaslı islahatlara start verildi. Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycana bəxş etdiklərini tarix boyunca ondan əvvəl heç kim bacarmayıb.
Xalqımız Dahi Şəxsiyyətin xilaskarlıq və quruculuq missiyasını unutmur və heç vaxt unutmayacaq. İyirminci əsrin 90-cı illərində çox çətin dönəm yaşamış Azərbaycan xalqı qurtuluşuna, bugünkü tərəqqisinə görə özünü Heydər Əliyevə borclu hesab edir. Hər il dekabrın 12-də və mayın 10-da Fəxri xiyabanda yaşanan izdiham Ulu Öndərin xatirəsinə böyük hörmətin əlamətidir. Xalqımız Heydər Əliyevin azərbaycançılıq ideologiyasına sadiqdir.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ən böyük arzusu Qarabağın düşmən tapdağından azad edilməsi, Azərbaycanı bütöv görmək idi. Dahi şəxsiyyətin bu arzusunu və vəsiyyətini onun layiqli davamçısı, Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrimizin Müzəffər Ali Baş Komandanı, qüdrətli sərkərdə İlham Əliyev reallığa çevirdi, ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi hərbi-siyasi yolla bərpa olundu. İndi üçrəngli Dövlət Bayrağımız bütöv Azərbaycanın hər bir guşəsində qürurla dalğalanır. İşğaldan azad edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur hazırda yenidən qurulur, ərazilər minalardan təmizlənir, sürətlə genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri aparılır.
Görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev cismən aramızda olmasa da, onun parlaq ideyaları Azərbaycanın inkişaf yolunu işıqlandırır. Ulu Öndərin müəyyənləşdirdiyi inkişaf yolu əzmlə davam etdirilir və ölkəmizi inamla irəli aparır. Bu gün vətənimizin milli maraqlarını qətiyyətlə müdafiə edən Prezident İlham Əliyev uzaqgörən və titanik fəaliyyəti ilə Azərbaycanı dünya miqyasında, o cümlədən Türk dünyasında və bölgədə qüdrətli dövlətə, söz və nüfuz sahibinə, etibarlı tərəfdaşa çevirib.
Əminliklə söyləmək olar ki, Azərbaycan var olduqca Ulu Öndər Heydər Əliyevin ideyaları yaşayacaq və daha da inkişaf etdiriləcək.

Минул 21 год со дня кончины архитектора и основателя современного независимого Азербайджанского государства, всемирно известного политического деятеля, общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева.
12 декабря Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посетили на Аллее почетного захоронения могилу общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева.
Глава государства Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева также почтили память спутницы жизни великого лидера, выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханым Алиевой, возложили цветы к ее могиле.
Была также почтена память известного государственного деятеля Азиза Алиева и профессора Тамерлана Алиева, к их могилам возложены цветы.
Великий лидер Гейдар Алиев – одна из гениальных личностей, оставивших неизгладимый след в современной истории Азербайджана. Укрепление нашей независимости, развитие национального самосознания, прогресс экономики и строительство армии являются ключевыми достижениями периода, когда у власти находился великий лидер. Общенациональным лидером, вернувшимся к власти в начале 90-х годов прошлого века по требованию народа, были заложены основы государственности и начаты широкомасштабные реформы. Заслуги Гейдара Алиева перед Азербайджанским государством и народом неоценимы.
Наш народ не забывает и никогда не забудет спасительную и созидательную миссию гениальной личности. Многолюдье, которое наблюдается ежегодно 12 декабря и 10 мая на Аллее почетного захоронения, – свидетельство глубокого уважения к памяти великого лидера. Наш народ верен идеологии азербайджанства, автором которой является Гейдар Алиев.
Самой большой мечтой общенационального лидера Гейдара Алиева было освобождение Карабаха от вражеской оккупации. Мечту и завет гениальной личности выполнил его достойный преемник, Президент Азербайджана, победоносный Верховный главнокомандующий Вооруженными силами, могущественный полководец Ильхам Алиев. Территориальная целостность и суверенитет нашей страны были восстановлены военно-политическим путем. Сейчас трехцветный Государственный флаг Азербайджана гордо реет в каждом уголке нашей страны. Освобожденные от оккупации Карабах и Восточный Зангезур в настоящее время восстанавливаются, территории очищаются от мин, быстрыми темпами проводятся широкомасштабные восстановительные работы и реконструкция.
Хотя выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева сегодня физически нет с нами, его яркие идеи освещают путь Азербайджана. Продолжение намеченного великим лидером курса развития уверенно ведет нашу страну вперед. Сегодня Президент Ильхам Алиев, решительно отстаивающий национальные интересы нашей страны, своей дальновидной и титанической деятельностью превратил Азербайджан в мощное, авторитетное государство, надежного партнера в глобальном масштабе, в том числе в тюркском мире и регионе.
Можно с уверенностью сказать, что пока существует Азербайджан, идеи великого лидера Гейдара Алиева будут жить и развиваться.