Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Daşkənddə Müstəqillik abidəsini ziyarət ediblər
22.08.2024Avqustun 22-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Daşkənddə Müstəqillik abidəsini ziyarət ediblər.
Dövlətimizin başçısının şərəfinə burada fəxri qarovul dəstəsi düzülmüşdü.
Prezident İlham Əliyev abidənin önünə əklil qoydu.
Məlumat verildi ki, Özbəkistanın müstəqilliyinin 30 illiyi münasibətilə ucaldılan abidə özbək xalqının üç min illik tarixini əks etdirir. Yeni abidə paytaxt yaxınlığında yerləşən, ölkənin müstəqilliyinin ildönümünə həsr olunan “Yangi Uzbekiston” (“Yeni Özbəkistan”) kompleksinin mərkəzində yerləşir. Altmış metr hündürlüyündə abidə görkəmli şəxsiyyətlərin həyat və fəaliyyəti ilə əlamətdar olan dövrü əks etdirir.
Abidənin üzərində Özbəkistan tarixində qədim vaxtlardan müasir dövrədək baş verən mühüm hadisələr təsvir edilib. Kompleksdə əsasən sərkərdə və döyüşçülərin, alim və mütəfəkkirlərin, maarifçilərin obrazları əks olunub. Müstəqillik abidəsini sülhü, azadlığı, xeyirxahlığı və xoşbəxtliyi tərənnüm edən, qanadları geniş açılmış Humay quşunun obrazı tamamlayır.
Sonra Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva burada xatirə şəkli çəkdirdilər.

President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, and their daughter Leyla Aliyeva visited Independence Monument in Tashkent
On August 22, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, and their daughter Leyla Aliyeva visited the Independence Monument in Tashkent.
A guard of honor was lined up for the President of Azerbaijan here.
President Ilham Aliyev laid a wreath at the monument.
The monument, erected in honor of the 30th anniversary of Uzbekistan's independence, reflects the three-thousand-year history of the Uzbek people.
The 60-meter-high monument is located at the center of the "Yangi Uzbekiston" ("New Uzbekistan") complex, which is dedicated to the anniversary of the country's independence and is situated near the capital. It reflects the era marked by the lives and activities of prominent figures.
Then, President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, and their daughter Leyla Aliyeva posed for photographs.