Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva 20 Yanvar faciəsinin 34-cü ildönümü ilə əlaqədar Şəhidlər xiyabanını ziyarət ediblər
20.01.2024Qanlı 20 Yanvar faciəsindən 34 il keçir. Sovet imperiyasının Bakıda törətdiyi qanlı qırğının 34-cü ildönümü ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva yanvarın 20-də - Ümumxalq Hüzn Günündə Şəhidlər xiyabanını ziyarət ediblər.
Dövlətimizin başçısı ölkəmizin azadlığı uğrunda həlak olanların xatirəsini yad etdi.
Prezident İlham Əliyev “Əbədi məşəl” abidəsinin önünə əklil qoydu.
Otuz dörd il bundan əvvəl 20 Yanvar günü Azərbaycan xalqının tarixinin həm faciəli, kədərli səhifəsi, həm də qəhrəmanlıq, rəşadət səhifəsidir. Ümummilli Lider Heydər Əliyev vaxtilə 20 Yanvar hadisələrini belə səciyyələndirirdi. Ulu Öndər böyük uzaqgörənliklə deyirdi ki, biz o günlərdən nə qədər çox uzaqlaşsaq, həmin günlərin Azərbaycan xalqının tarixində necə mühüm yer tutduğunu bir o qədər dərindən dərk edəcəyik. Ancaq bir şey həqiqətdir ki, 1990-cı ilin 20 Yanvarı Azərbaycan xalqının həyatında dönüş mərhələsi, dönüş nöqtəsi olub.
Həmin faciəli günlərdən artıq 34 il keçir. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin dediyi kimi, 20 Yanvarın tariximizdə tutduğu yeri bu gün daha aydın görürük. Həmin gün Azərbaycan xalqı öz azadlığı və müstəqilliyi uğrunda ilk şəhidlərini verdi. Azadlığa gedən yolda həyatlarını qurban verən Vətən övladları misilsiz fədakarlıqları ilə xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsinə yeni parlaq səhifə yazdılar. Xalqın birliyi və milli ləyaqət hissi top-tüfəngə qalib gəldi və bu, 20 Yanvarı səciyyələndirən ən mühüm məqamlardan biridir.
Qanlı 20 Yanvar faciəsinə dövlət səviyyəsində tam siyasi-hüquqi qiymət verilməsi məsələsi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin sayəsində həllini tapdı. Faciənin ertəsi günü - yanvarın 21-də Heydər Əliyev Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələrək xalqla birgə olduğunu bildirdi, 20 Yanvar faciəsinə siyasi qiymət verdi, onun hüquqa, demokratiyaya, humanizmə zidd olduğunu, mərkəzin və ozamankı respublika rəhbərlərinin xəyanəti üzündən baş vermiş siyasi səhv olduğunu bəyan etdi. O, faciə ilə əlaqədar xalqımıza başsağlığı verdi və mətbuat konfransı keçirib Bakıdakı terror aktına rəvac verən hakimiyyət nümayəndələrini və hərbçiləri cinayətkar, onların dinc əhaliyə tutduqları divanı isə bütöv bir xalqa qarşı edilən tarixi cinayət adlandırdı. Bu tarixi çıxışın mətni Kremlin kəskin informasiya blokadası siyasətinə baxmayaraq, bütün dünyada, o cümlədən Azərbaycanda yayıldı və geniş əks-səda doğurdu. Azərbaycan xalqının qəlbində ümid çırağı yandı. 1990-cı ilin iyulunda Moskvadan Vətənə qayıdan Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə həmin il noyabrın 21-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisində 20 Yanvar faciəsinə ilk dəfə siyasi-hüquqi qiymət verən qərar qəbul edildi. Azərbaycan xalqının ümumi rəyini özündə təcəssüm etdirən bu qərar Ulu Öndər Heydər Əliyev qətiyyətinin təzahürü kimi tarixə düşdü. Sənəddə respublika səviyyəsində 20 Yanvar faciəsinə siyasi-hüquqi qiymətin verilməsi ölkə rəhbərliyindən tələb edilirdi. Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra da 1993-cü ilə qədər iqtidarda olanların heç biri faciə ilə bağlı əsl həqiqəti aşkar etməyə özündə cəsarət tapmadı.
Yalnız Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin ölkə rəhbərliyinə qayıdışından sonra 20 Yanvar hadisələrinin hüquqi müstəvidə əsl mahiyyəti açıqlandı. 1994-cü il yanvarın 12-də keçirdiyi müşavirədə Ulu Öndər Heydər Əliyev bu barədə deyirdi: “Xalqa təcavüz olunmuş, günahkarlar isə hələ müəyyənləşdirilməmişdir. Görünür ki, ötən yaxın illərdəki Sovetlər Birliyi, respublika rəhbərliyi, məsul şəxslər öz mənafeləri naminə bu böyük faciənin əsl mahiyyətini xalqa bəyan etməmişlər”.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin “20 Yanvar faciəsinin 4-cü ildönümünün keçirilməsi haqqında” 1994-cü il 5 yanvar tarixli Fərmanında Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə Qanlı Yanvar hadisələri ilə bağlı xüsusi sessiyanın keçirilməsi məsələsinə baxmaq tövsiyə edildi. Milli Məclisin 1994-cü il martın 29-da qəbul etdiyi Qərarda 20 Yanvar faciəsinin günahkarları konkret qeyd olundu və bu qanlı aksiya Azərbaycanda milli azadlıq hərəkatını boğmaq, xalqın inamını, iradəsini qırmaq üçün totalitar kommunist rejimi tərəfindən törədilmiş hərbi təcavüz və cinayət kimi qiymətləndirildi. Şəhidlərin xatirəsi əbədiləşdirildi, Şəhidlər xiyabanında “Əbədi məşəl” abidə-kompleksi ucaldıldı, 20 Yanvar Ümumxalq Hüzn Günü elan edildi, şəhid ailələrinin, 20 Yanvar hadisələrində əlil olan şəxslərin sosial müdafiəsi gücləndirildi.
Ölkəmizdə 20 Yanvar əlillərinə və şəhid ailələrinə daim diqqət və qayğı göstərilir. Əlillərin reabilitasiyası üçün sağlamlıq mərkəzləri yaradılıb, 20 Yanvar əlilləri və şəhid ailələri dövlət büdcəsi hesabına mənzillə təmin edilib.
Bu gün əminliklə deyə bilərik ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin, ölkəmizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş bütün şəhidlərin ruhu şaddır. Çünki 2020-ci ildə qalib Azərbaycan Ordusu xalqımızın 30 illik həsrətinə son qoydu, torpaqlarımızı erməni işğalından azad edərək bölgədə yeni reallıq yaratdı. 2023-cü ilin sentyabrında həyata keçirilən uğurlu antiterror tədbirləri nəticəsində isə suverenliyimiz tam bərpa olundu. İndi bütün ərazilərimizdə Azərbaycanın üçrəngli Bayrağı dalğalanır. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə genişmiqyaslı quruculuq işləri davam etdirilir. Artıq keçmiş məcburi köçkünlər işğaldan azad olunmuş ərazilərə, doğma torpaqlarına qayıdırlar. İndi bu torpaqlarımızda həyat yenidən canlanmağa başlayır.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam bərpa olunması həm də 20 Yanvar şəhidlərinin, ümumilikdə torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi yolunda canlarını qurban vermiş bütün şəhidlərimizin qanının yerdə qalmadığının sübutudur. Odur ki, xalqımız 20 Yanvar faciəsinin 34-cü ildönümünü xüsusi qürur hissi ilə qeyd edir.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посетили Шехидляр хиябаны в связи с 34-й годовщиной трагедии 20 Января
Прошло 34 года с кровавой трагедии 20 Января. В связи с 34-й годовщиной жестокой расправы, учиненной советской империей в Баку, 20 января - в День всенародной скорби Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посетили Шехидляр хиябаны.
Глава государства почтил память погибших за свободу нашей страны.
Президент Ильхам Алиев возложил венок к мемориалу «Вечный огонь».
20 января 1990 года вошло в историю азербайджанского народа как одна из самых трагических, скорбных, но, вместе с тем, и героических, доблестных страниц. Именно так охарактеризовал в свое время великий лидер Гейдар Алиев события 20 Января. Великий лидер с большой дальновидностью сказал, что чем больше мы будем отдаляться от тех дней, тем глубже осознаем их важность в истории азербайджанского народа. Действительно, 20 января 1990 года стало поворотным этапом, поворотной точкой в жизни азербайджанского народа.
С этих трагических дней прошло 34 года. Сегодня мы, как говорил общенациональный лидер, более отчетливо видим место, которое 20 Января занимает в нашей истории. В этот день азербайджанский народ понес первые потери во имя своей свободы и независимости. Отважные сыновья и дочери Родины, погибшие за свободу, вписали новую яркую страницу в героическую летопись нашего народа. Единство народа и национальное достоинство взяли верх над силой оружия, и это - один из самых важных моментов, характеризующих 20 Января.
Политико-правовая оценка трагедии 20 Января на государственном уровне была дана благодаря общенациональному лидеру Гейдару Алиеву. Придя 21 января 1990 года в постоянное представительство Азербайджана в Москве, Гейдар Алиев продемонстрировал, что он рядом со своим народом, дал политическую оценку трагедии 20 Января, заявил, что произошедшее противозаконно, противоречит демократии, гуманизму, является грубейшей политической ошибкой, допущенной в результате предательства центра и тогдашнего руководства республики. Он выразил соболезнования нашему народу в связи с произошедшей трагедией, провел пресс-конференцию, на которой назвал преступниками представителей власти и военных, допустивших совершение в Баку террористического акта, а расправу над мирным населением - историческим преступлением против целого народа. Несмотря на информационную блокаду со стороны Кремля, текст этого исторического выступления был распространен во всем мире, в том числе в Азербайджане, и вызвал широкий политический резонанс. В сердце азербайджанского народа затеплился свет надежды. По инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева, вернувшегося на родину из Москвы в июле 1990 года, 21 ноября того же года Верховный Меджлис Нахчыванской Автономной Республики принял документ, в котором впервые была дана политико-правовая оценка трагедии 20 Января. Это решение, отражающее общее мнение азербайджанского народа, вошло в историю как свидетельство решимости великого лидера Гейдара Алиева. В документе от руководства страны было потребовано дать политико-правовую оценку трагедии 20 Января. Но и после восстановления Азербайджаном независимости до 1993 года никто из находившихся у власти не нашел в себе смелости раскрыть всю правду о трагических событиях.
Лишь после возвращения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева к руководству республикой была раскрыта истинная суть событий 20 Января в правовой плоскости. На проведенном 12 января 1994 года совещании великий лидер Гейдар Алиев сказал: «Против народа совершена агрессия, а виновники все еще не установлены. Видимо, бывшее руководство Советского Союза, республики, ответственные лица в личных интересах не стали раскрывать народу истинную суть этой большой трагедии».
В Указе Президента Азербайджанской Республики «О проведении 4-й годовщины трагедии 20 Января» от 5 января 1994 года Милли Меджлису Азербайджанской Республики было рекомендовано рассмотреть вопрос о проведении специальной сессии, связанной с событиями Кровавого Января. В Постановлении Милли Меджлиса от 29 марта 1994 года были конкретно указаны виновники трагедии 20 Января, и эта кровавая акция расценена как военная агрессия и преступление, совершенные тоталитарным коммунистическим режимом с целью задушить национально-освободительное движение в Азербайджане, сломить веру и волю людей. Память о шехидах была увековечена, в Шехидляр хиябаны воздвигнут мемориальный комплекс "Вечный огонь", 20 Января был объявлен Днем всенародной скорби, была усилена социальная защита семей шехидов, лиц, ставших инвалидами во время событий 20 Января.
В нашей стране проявляются постоянное внимание и забота об инвалидах 20 Января и семьях шехидов. Созданы оздоровительные центры для реабилитации инвалидов 20 Января, лица, ставшие инвалидами, и семьи шехидов обеспечены квартирами за счет государства.
Сегодня можно с уверенностью сказать, что душа великого лидера Гейдара Алиева, души всех шехидов, отдавших жизнь за независимость и территориальную целостность нашей страны, обрели покой. Потому что победоносная Азербайджанская армия положила конец 30-летнему ожиданию азербайджанского народа, освободила наши земли от армянской оккупации, создала новую реальность в регионе. В результате успешных антитеррористических мероприятий, проведенных в сентябре 2023 года, наш суверенитет был полностью восстановлен. Сейчас на всех наших территориях развевается трехцветный Флаг Азербайджана. На освобожденных от оккупации территориях проводится широкомасштабная созидательная работа. Бывшие вынужденные переселенцы уже возвращаются на освобожденные от оккупации территории, на родные земли. Ныне на этих землях начинает возрождаться жизнь.
Полное восстановление территориальной целостности и суверенитета Азербайджана является также доказательством того, что кровь шехидов 20 Января, всех шехидов, отдавших жизнь за освобождение наших земель от оккупации, отмщена. Поэтому наш народ с особой гордостью отмечает 34-ю годовщину трагедии 20 Января.