Ağdam şəhərində dördüncü yaşayış kompleksinin təməlqoyma mərasimi olub
24.12.2023Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ağdam şəhərində salınacaq dördüncü yaşayış kompleksinin təməlinin qoyulması mərasimində də iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma yaşayış kompleksi barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, ümumi sahəsi 14 hektara yaxın olan yaşayış kompleksinin salınacağı ərazinin bir hissəsi çoxfunksiyalı zonanı əhatə edir. Bu kompleksdə tikiləcək yaşayış binalarında ümumi sahəsi 137 min kvadratmetr təşkil edən 1080, o cümlədən 36 birotaqlı, 363 ikiotaqlı, 484 üçotaqlı, 197 dördotaqlı mənzil olacaq.
Qeyd edildi ki, yaşayış kompleksindəki binaların inşasında istilik tutumlu təbii materiallardan istifadə olunacaq. Binalar daimi su, elektrik enerjisi və yüksəksürətli internet ilə təmin ediləcək. İstilik və isti su təchizatı mərkəzi qazanxana sistemi ilə həyata keçiriləcək.
Kompleksdə, həmçinin idman meydançaları, istirahət guşələri, uşaq oyun meydançaları, velosiped yolları və avtomobil dayanacaqları yaradılacaq.

В городе Агдам состоялась церемония закладки фундамента четвертого жилого комплекса
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии закладки фундамента четвертого жилого комплекса, который будет построен в городе Агдам.
Глава государства и первая леди были проинформированы о жилом комплексе.
Было сообщено, что часть территории, на которой будет построен жилой комплекс общей площадью почти 14 гектаров, охватывает многофункциональную зону. В жилых зданиях, которые будут построены в этом комплексе, будет 1080 квартир общей площадью 137 тысяч квадратных метров, 36 из них - однокомнатные, 363 - двухкомнатные, 484 – трехкомнатные, 197 - четырехкомнатные.
Было отмечено, что при строительстве зданий в жилом комплексе будут использоваться теплоемкие натуральные строительные материалы. Здания будут обеспечены постоянными водо-, электроснабжением и высокоскоростным интернетом. Отопление и снабжение горячей водой будет осуществляться посредством центральной котельной.
В комплексе также будут созданы спортивные площадки, уголки отдыха, детские игровые площадки, велодорожки и автостоянки.