Bişkekdə 6-cı Dünya Köçəri Oyunlarının açılış mərasimi keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva avqustun 31-də Qırğızıstanın paytaxtı Bişkek şəhərində keçirilən 6-cı Dünya Köçəri Oyunlarının açılış mərasimində iştirak ediblər.
Dünya Köçəri Oyunlarının əsas məqsədlərindən biri əsrlər boyu müxtəlif xalqları birləşdirən dostluq, birlik və qarşılıqlı hörmət kimi dəyərləri təbliğ etməkdir. Bu tədbir köçəri sivilizasiyasının irsinin, mədəniyyətinin, qədim ənənələrinin və milli dəyərlərinin nümayiş etdirilməsi, qorunması və gələcək nəsillərə ötürülməsi baxımından mühüm beynəlxalq platforma kimi qiymətləndirilir. Dünyanın müxtəlif ölkələrindən nümayəndələri bir araya gətirəcək bu Oyunlar çərçivəsində köçəri xalqların tarixən formalaşdırdıqları ənənəvi qədim idman növləri, o cümlədən atçılıq, güləş, oxatma və digərləri üzrə yarışlar təşkil ediləcək.
Sentyabrın 6-dək davam edəcək tədbir çərçivəsində iştirakçı ölkələrin mədəni irsi və milli adət-ənənələri də təqdim olunacaq.

В Бишкеке состоялась церемония открытия VI Всемирных игр кочевников
31.08.202631 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии открытия VI Всемирных игр кочевников в столице Кыргызстана - Бишкеке.
Одной из главных целей Всемирных игр кочевников является продвижение таких ценностей, как дружба, единство и взаимное уважение, объединяющих различные народы на протяжении веков. Данное мероприятие расценивается как важная международная платформа для демонстрации, сохранения и передачи будущим поколениям наследия, культуры, древних традиций и национальных ценностей кочевой цивилизации. В рамках Игр, объединяющих представителей различных стран мира, будут организованы соревнования по традиционным древним видам спорта, исторически сформированным кочевыми народами, включая конный спорт, борьбу, стрельбу из лука и другие.
В рамках мероприятия, которое продлится до 6 сентября, также будут представлены культурное наследие и национальные обычаи и традиции стран-участниц.