Bişkekdə 6-cı Dünya Köçəri Oyunlarının açılış mərasimi keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva avqustun 31-də Qırğızıstanın paytaxtı Bişkek şəhərində keçirilən 6-cı Dünya Köçəri Oyunlarının açılış mərasimində iştirak ediblər.
Dünya Köçəri Oyunlarının əsas məqsədlərindən biri əsrlər boyu müxtəlif xalqları birləşdirən dostluq, birlik və qarşılıqlı hörmət kimi dəyərləri təbliğ etməkdir. Bu tədbir köçəri sivilizasiyasının irsinin, mədəniyyətinin, qədim ənənələrinin və milli dəyərlərinin nümayiş etdirilməsi, qorunması və gələcək nəsillərə ötürülməsi baxımından mühüm beynəlxalq platforma kimi qiymətləndirilir. Dünyanın müxtəlif ölkələrindən nümayəndələri bir araya gətirəcək bu Oyunlar çərçivəsində köçəri xalqların tarixən formalaşdırdıqları ənənəvi qədim idman növləri, o cümlədən atçılıq, güləş, oxatma və digərləri üzrə yarışlar təşkil ediləcək.
Sentyabrın 6-dək davam edəcək tədbir çərçivəsində iştirakçı ölkələrin mədəni irsi və milli adət-ənənələri də təqdim olunacaq.

31.08.2026On August 31, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the opening ceremony of the 6th World Nomad Games, held in Bishkek, the capital of Kyrgyzstan.
One of the main goals of the World Nomad Games is to promote values such as friendship, unity, and mutual respect that have united various peoples for centuries. The event serves as an important international platform for demonstrating, preserving, and passing on to future generations the heritage, culture, ancient traditions, and national values of nomadic civilization. Bringing together representatives from various countries, the Games will feature competitions in traditional sports historically developed by nomadic peoples, including equestrian sports, wrestling, archery, and others.
As part of the event, which will continue until September 6, the cultural heritage and national traditions of the participating countries will also be presented.