Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva İsmayıllıda DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzinin “DOST EVİ” filialının açılışında iştirak ediblər
Noyabrın 15-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva İsmayıllıda Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzinin “DOST EVİ” filialının açılışında iştirak ediblər.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev dövlətimizin başçısına və birinci xanıma görülən işlər barədə məlumat verdi.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə həyata keçirilən dövlət siyasətində sosial sahənin inkişafına və həssas təbəqənin sosial məsələlərinin həllinə daim xüsusi diqqət yetirilir. Bu istiqamətdə dövlət səviyyəsində icra olunan layihələrlə yanaşı, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsləri də xüsusi əhəmiyyəti ilə seçilir. Bu baxımdan DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzinin yaradılmasını da qeyd etmək olar. Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə yaradılan Mərkəzin əsas məqsədi şəhid ailələrinin üzvləri, əlilliyi olan şəxslər, valideynini itirmiş uşaqlar, aztəminatlı ailələrin övladları sırasından istedadlı şəxslərin yaradıcılıq potensialının inkişaf etdirilməsidir.
Mərkəzin fəaliyyət istiqamətləri əsasən musiqi, təsviri incəsənət, rəqs, dulusçuluq, xalçaçılıq, toxuma, floristika, landşaft dizaynı və bağçılıq, bədii oyma, kulinariya, fotoqrafiya və sairdir.
Fəaliyyət dövrü ərzində 470 benefisiar Mərkəzdə müxtəlif yaradıcılıq istiqamətləri üzrə təlim, sosial pedaqoji və psixoloji xidmətlərdən yararlanıb. Hazırda Mərkəzdə 186 nəfərə xidmət göstərilir. Onlardan 131 nəfər əlilliyi olan şəxs, 21 nəfər valideynini itirmiş uşaq, 22 nəfər aztəminatlı ailələrin üzvləri, 12 nəfər isə şəhid ailəsi üzvüdür.
İsmayıllıdakı “DOST EVİ” də həmin Mərkəzin filialı kimi fəaliyyət göstərəcək.
Bildirildi ki, DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzinin “DOST EVİ” filialı Muğanlı-İsmayıllı yolunun 16-cı kilometrliyində yerləşir.
Müəssisə modern və konstruktiv elementlərlə, milli ornamentlər də əlavə olunmaqla müasir üslubda layihələndirilib, mühəndis sistemləri ən yüksək tələblərə cavab verir.
“DOST EVİ” birmərtəbəli olmaqla iki blokdan ibarətdir. Filialda 10 istiqamət üzrə 6 emalatxana - dulusçuluq, bədii oyma, misgərlik və zərgərlik, dərzilik və kəlağayı, xalçaçılıq, toxuma və bədii tikmə, un məmulatları emalatxanaları fəaliyyət göstərəcək.
Sərgi və Satış Mərkəzində benefisiarların hazırladıqları əl işlərinin nümayişi, həmçinin satışı həyata keçiriləcək. Hazırda “DOST EVİ”ndə DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzinin benefisiarları tərəfindən dulusçuluq, bədii oyma, xalçaçılıq, toxuma və tikmə, dərzilik, təsviri incəsənət, floristika, bağçılıq və landşaft dizaynı istiqamətləri üzrə hazırlanmış əl işlərindən ibarət sərgi təşkil olunub. Sərgidə 150-dək əl işi təqdim edilir.
Diqqətə çatdırıldı ki, bölgədə yaşayan və “DOST EVİ”nə cəlb edilmiş əlilliyi olan şəxslər və digər həssas qrupların hazırladıqları sənətkarlıq nümunələrinin də burada nümayişi və satışı həyata keçiriləcək.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “DOST EVİ”ndəki emalatxanalarla tanış oldular.
“DOST EVİ” bölgədə müvafiq peşə hazırlığı kursları üçün təlim bazası rolu oynamaqla yanaşı, özünüməşğulluq layihələrinin icrasına da dəstək olacaq. Burada 50 nəfərin məşğulluğu təmin ediləcək. Benefisiarlar, təlimçilər və digər işçilər əlilliyi olan şəxslər və digər həssas qruplar arasından seçiləcək.
Qeyd olundu ki, filialda 50-80 nəfər benefisiar üçün 6 ay – 2 il müddətində təlimlər-kurslar təşkil olunacaq və sonda onlara sertifikatlar veriləcək.
Əlilliyi olan şəxslər inklüziv kafe sahəsində işə cəlb edilərək ictimai iaşə xidmətləri təşkil olunacaq.
Burada qonaqlara ekoloji təmiz məhsullardan hazırlanan və milli kulinariya nümunələri olan keyfiyyətli qidalar, un məmulatları təqdim ediləcək. Filialın bio-market sahəsində ekoloji təmiz kənd təsərrüfatı məhsulları satılacaq.
Bir sözlə, “DOST EVİ” bölgədə yeni iş yerlərinin, o cümlədən əlilliyi olanlar, həmçinin digər həssas qrupların məşğulluq və gəlir imkanlarının artırılmasına, milli sənətkarlığın inkişafına və təbliğinə, bölgədə turizm imkanlarının genişləndirilməsinə, ekoloji təmiz məhsulların satışına, keyfiyyətli iaşə xidmətlərinin göstərilməsinə dəstək verəcək.
İsmayıllı rayonunda belə bir müəssisənin yaradılması, eyni zamanda, bu ərazinin abadlaşmasına imkan yaradıb.
“DOST EVİ” Muğanlı-İsmayıllı yolu ilə hərəkət edən insanlar, xüsusilə qonaqlar üçün gözəl asudə vaxt, istirahət və keyfiyyətli xidmətlər məkanı olacaq.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии филиала DOST EVİ Центра инклюзивного развития и творчества DOST в Исмаиллы
15.11.202315 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии в Исмаиллы филиала DOST EVİ Центра инклюзивного развития и творчества DOST Министерства труда и социальной защиты населения.
Министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев проинформировал главу государства и первую леди о проделанной работе.
Отметим, что в государственной политике, проводимой в нашей стране под руководством Президента Ильхама Алиева, всегда уделяется особое внимание развитию социальной сферы и решению социальных вопросов уязвимых слоев населения. Наряду с проектами, реализуемыми в этом направлении на государственном уровне, особой значимостью выделяются инициативы Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой. В этом контексте можно отметить создание Центра инклюзивного развития и творчества DOST. Основная цель Центра, созданного по инициативе Первого вице-президента Мехрибан Алиевой, – развитие творческого потенциала талантливых людей из числа членов семей шехидов, лиц с инвалидностью, детей, потерявших родителей, детей из малообеспеченных семей.
Деятельность Центра в основном связана с музыкой, изобразительным искусством, танцами, гончарным делом, ковроткачеством, ткачеством, флористикой, ландшафтным дизайном и садоводством, художественной резьбой, кулинарией, фотографией и др.
За время деятельности Центра 470 бенефициаров прошли в нем обучение по различным творческим направлениям, а также воспользовались предоставляемыми социально-педагогическими и психологическими услугами. В настоящее время услугами Центра пользуются 186 человек. Из них 131 человек – лица с инвалидностью, 21 человек – дети, потерявшие родителей, 22 человека – члены малообеспеченных семей, 12 человек – члены семей шехидов.
DOST EVİ в Исмаиллы будет функционировать как филиал этого Центра.
Было сообщено, что филиал DOST EVİ Центра инклюзивного развития и творчества DOST расположен на 16-м километре дороги Муганлы-Исмаиллы.
Предприятие спроектировано в современном стиле с использованием современных и конструктивных элементов и добавлением национальных орнаментов, инженерные системы отвечают самым высоким требованиям.
Одноэтажный DOST EVİ состоит из двух блоков. В филиале будут работать 6 мастерских по 10 направлениям – гончарное дело, художественная резьба, медничество и ювелирное дело, портняжничество и изготовление келагаи, ковроделие, ткачество и художественная вышивка, производство мучных изделий.
В центре выставок и продаж будет поводиться демонстрация и продажа изделий ручной работы бенефициаров. В настоящее время в DOST EVİ организована выставка работ бенефициаров Центра инклюзивного развития и творчества DOST в таких направлениях, как гончарное дело, художественная резьба, ковроделие, ткачество и вышивка, портняжное дело, изобразительное искусство, флористика, садоводство и ландшафтный дизайн. На выставке представлено около 150 изделий ручной работы.
Было сообщено, что здесь будет осуществляться демонстрация и продажа образцов ремесленничества, изготовленных лицами с инвалидностью и из других уязвимых групп, проживающими в регионе и привлеченными к DOST EVİ.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с мастерскими в DOST EVİ.
DOST EVİ будет не только играть роль учебной базы для соответствующих курсов профессиональной подготовки в регионе, но также окажет поддержку реализации проектов самозанятости. Здесь будет обеспечена занятость 50 человек. Бенефициары, тренеры и другие работники будут избираться из числа лиц с инвалидностью и из других уязвимых групп.
Было отмечено, что в филиале будут организованы тренинги-курсы для 50-80 бенефициаров сроком от 6 месяцев до 2 лет, по итогам которых им будут выданы сертификаты.
В Центре будет организовано оказание услуг в области общественного питания, к работе инклюзивного кафе будут привлечены лица с инвалидностью.
Здесь гостям будут представлены качественная пища, приготовленная из экологически чистых продуктов, и образцы национальной кухни, мучные изделия. Экологически чистая сельскохозяйственная продукция будет реализовываться в действующем в филиале биомаркете.
Словом, DOST EVİ окажет поддержку созданию новых рабочих мест в регионе, в том числе увеличению занятости и дохода лиц с инвалидностью, а также других уязвимых групп, развитию и пропаганде национальных ремесел, расширению туристических возможностей в регионе, продаже экологически чистой продукции, предоставлению качественных услуг в сфере общественного питания.
Создание такого предприятия в Исмаиллинском районе в то же время способствовало благоустройству территории.