Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva Martyunas Mazvyudas adına Litva Milli Kitabxanası ilə tanış olub
22.05.2023Mayın 22-də Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı Mehriban Əliyeva və Litva Respublikasının birinci xanımı Diana Nausediene Martyunas Mazvyudas adına Litva Milli Kitabxanası ilə tanış olublar.
Birinci xanım Mehriban Əliyevaya kitabxananın fəaliyyəti barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, əsası 1919-cu ildə Mərkəzi Dövlət Kitabxanası kimi Kaunasda qoyulan bu elm mərkəzi Litvanın əsas elmi-kütləvi mədəniyyət müəssisəsidir. Sonradan adı bir neçə dəfə dəyişdirilən və 1963-cü ildə paytaxt Vilnüsə köçürülən kitabxana 1988-ci ildən Martyunas Mazvyudasın adını daşıyır. 1989-cu ildə ona Milli Kitabxana statusu verilib. Kitabxana 1993-cü ildən ölkənin mədəni irs reyestrinə daxil edilib. Bu, həmçinin Baltikyanı ölkələrdə inşa olunan ilk kitabxana binasıdır.
Kitabxananın əsas fəaliyyət istiqamətləri Litva xalqının yazılı mədəni irsinin toplanması, gələcək nəsillər üçün qorunub saxlanılması və ictimaiyyətə təqdim edilməsinə kömək göstərilməsidir. Kitabxananın fondunda 7 milyona yaxın (1,8 milyon adda) çap məhsulları və digər sənədlər saxlanılır.
Qeyd olundu ki, ixtisaslaşdırılmış yeddi oxu zalının, həmçinin üç tədqiqat mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyi kitabxanada milli arxiv sənədləri, nadir kitablar və əlyazmalar, musiqi və vizual incəsənət kolleksiyaları, həmçinin şəxsi kolleksiyalar və sair mövcuddur.
Kitabxana müxtəlif milli və beynəlxalq kitabxana müəssisələri və təşkilatları ilə əməkdaşlıq edir.
Daha sonra kitabxana tərəfindən göstərilən xidmətlər, həyata keçirilən layihələr və bu mədəniyyət müəssisəsinin xarici əlaqələri barədə videoçarx nümayiş olundu.
Sonda birinci xanım Mehriban Əliyevanın adından kitabxanaya Azərbaycanın mədəniyyəti, incəsənəti, tarixi, həmçinin Qarabağ və Şuşa haqqında kitablar hədiyyə edildi.

Первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева ознакомилась с Литовской национальной библиотекой имени Мартинаса Мажвидаса
22 мая первая леди Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева и первая леди Литовской Республики Диана Науседене ознакомились с Литовской национальной библиотекой имени Мартинаса Мажвидаса.
Первая леди Мехрибан Алиева была проинформирована о деятельности библиотеки.
Было отмечено, что этот научный центр, основанный в Каунасе в 1919 году как Центральная государственная библиотека, является главным научным и культурно-массовым учреждением Литвы. Библиотека, которая впоследствии несколько раз переименовывалась и в 1963 году переместилась в столицу Вильнюс, с 1988 года носит имя Мартинаса Мажвидаса. В 1989 году ей был присвоен статус национальной библиотеки. Библиотека с 1993 года включена в реестр культурного наследия страны. Это также первое здание библиотеки, построенное в балтийских странах.
Основными направлениями деятельности библиотеки являются сбор письменного культурного наследия литовского народа, его сохранение для грядущих поколений и представление общественности. В библиотечном фонде хранится около 7 млн единиц (1,8 млн наименований) печатной продукции и других документов.
Было отмечено, что в библиотеке, где функционирует семь специализированных читальных залов, а также три исследовательских центра, хранятся национальные архивные документы, редкие книги и рукописи, коллекции нот и визуального искусства, а также частные коллекции и др.
Библиотека сотрудничает с различными национальными и международными библиотечными учреждениями и организациями.
Далее был показан видеоролик об услугах, предоставляемых библиотекой, реализованных ею проектах и внешних связях этого учреждения культуры.
В завершение от имени первой леди Мехрибан Алиевой библиотеке были переданы в дар книги о культуре, искусстве, истории Азербайджана, а также о Карабахе и Шуше.