Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Zəngilan Beynəlxalq Hava Limanında yaradılan şəraitlə tanış olublar
19.10.2022Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva oktyabrın 19-da Zəngilan Beynəlxalq Hava Limanında yaradılan şəraitlə tanış olublar.
“Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin prezidenti Cahangir Əsgərov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma hava limanı barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Zəngilan Beynəlxalq Hava Limanının asfalt-beton örtüklü uçuş-enmə zolağının uzunluğu 3 min metr, eni isə 60 metr təşkil edir. Bu hava limanı bütün növ təyyarələri, o cümlədən geniş gövdəli ağır yük təyyarələrini qəbul edəcək.
Perronun sahəsi 60 min kvadratmetrdir. Hava limanı ICAO və IATA standartlarına uyğun uçuşların həyata keçirilməsinə imkan verəcək.
Müasir dünya tələblərinə cavab verən beynəlxalq aeroportun terminalı saatda 200 sərnişinə xidmət göstərmək imkanına malik olacaq. Terminal daxilində VIP-zal, kafe, tibb məntəqəsi və ofis otaqları mövcuddur.
Aeroportda tam avtomatlaşdırılmış hava hərəkətinə nəzarət və aviasiya rabitəsi sistemləri ilə təchiz olunmuş Hava Hərəkətini İdarəetmə Qülləsi tikilib.
Uçuşların təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün ICAO-nun beynəlxalq tələblərinə uyğun olaraq İtaliyanın və Almaniyanın aparıcı istehsalçılarının müasir aeronaviqasiya dəstək sistemləri tətbiq edilib. Qısa müddətdə ILS/DME instrumental eniş sistemləri, VOR/DME marşrutu üzrə hava gəmisi naviqasiya vasitələri, avtomatlaşdırılmış aviasiya və meteoroloji müşahidə sistemləri, ilkin və ikinci dərəcəli radar sistemləri quraşdırılaraq istifadəyə verilib. Bütün sistemlər ICAO və Eurocontrol-un beynəlxalq aviasiya kataloqlarında qeydiyyatdan keçib.
Zəngilan Beynəlxalq Hava Limanının ərazisində yardımçı binalar, transformator binası, qazanxana və su çənləri inşa edilib.
Uzunluğu təxminən 10 kilometr olan 35 kilovoltluq ikidövrəli elektrik kabel xətti çəkilib. 230 metr dərinlikdə artezian quyusu qazılaraq su çıxarılıb.
Qeyd edək ki, Zəngilan Beynəlxalq Hava Limanı Qarabağın mühüm nəqliyyat qovşağına çevrilməsini şərtləndirən əsas obyektlərdəndir. Həmçinin bu hava limanı Zəngəzur dəhlizinin hava nəqliyyatı infrastrukturu ilə gücləndirilməsi baxımından strateji əhəmiyyət kəsb edir. Görülən işlərin sürəti buranın beynəlxalq nəqliyyat-logistika mərkəzində çevriləcəyi günü yaxınlaşdırmaqdadır.
Onu da deyək ki, Zəngilan Beynəlxalq Hava Limanı işğaldan azad olunan ərazilərdə Füzulidəki hava limanından sonra istifadəyə verilən beynəlxalq statuslu ikinci aeroportdur. Üçüncü hava limanı isə Laçın rayonunun ərazisində inşa olunur.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с условиями, созданными в Зангиланском международном аэропорту
19.10.202219 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с условиями, созданными в Зангиланском международном аэропорту.
Президент ЗАО «Азербайджан Хава Йоллары» Джахангир Аскеров проинформировал главу государства и первую леди об аэропорте.
Было сообщено, что протяженность взлетно-посадочной полосы с асфальтобетонным покрытием Зангиланского международного аэропорта составляет 3 тысячи, а ширина – 60 метров. Аэропорт будет принимать все виды воздушных судов, в том числе широкофюзеляжные тяжелые транспортные самолеты.
Площадь перрона составляет 60 тысяч квадратных метров. Аэропорт позволит осуществлять полеты, соответствующие стандартам ICAO и IATA.
Терминал международного аэропорта, отвечающего современным мировым требованиям, позволит обслуживать 200 пассажиров в час. Терминал включает VIP-зал, кафе, медпункт и офисные помещения.
В аэропорту построена Вышка управления воздушным движением, оснащенная полностью автоматизированными системами контроля за воздушным движением и авиасвязи.
Для обеспечения безопасности полетов в соответствии с международными требованиями ICAO применены современные аэронавигационные системы поддержки ведущих производителей Италии и Германии. В короткий срок сооружены и сданы в эксплуатацию системы инструментальной посадки ILS/DME, навигационные системы воздушного судна по маршруту VOR/DME, автоматизированные системы авиационного и метеорологического наблюдения, системы первичных и вторичных радаров. Все системы прошли регистрацию в международных авиационных каталогах ICAO и Eurocontrol.
На территории Зангиланского международного аэропорта построены вспомогательные здания, трансформаторная, котельная и резервуары для воды.
Проложена 35-киловольтная двухконтурная кабельная линия электропередачи протяженностью около 10 километров. Пробурена артезианская скважина глубиной 230 метров.
Отметим, что Зангиланский международный аэропорт является одним из основных объектов, обусловливающих превращение Карабаха в важный транспортный узел. Кроме того, аэропорт представляет стратегическое значение с точки зрения усиления Зангезурского коридора инфраструктурой воздушного транспорта. Темпы проводимой работы приближают день, когда эта территория станет международным транспортно-логистическим центром.
Следует также сказать, что Зангиланский международный аэропорт является вторым после Физулинского аэропортом с международным статусом, сданным в эксплуатацию на освобожденных от оккупации территориях. Строительство третьего аэропорта ведется на территории Лачинского района.