Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri Şuşa şəhərində olublar
24.12.2021Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri dekabrın 24-də Hadrut qəsəbəsinə səfərdən sonra Şuşa şəhərinə gəldilər.
Dövlətimizin başçısı Şuşanın məşhur Cıdır düzündə çıxış etdi.
-Son günlər ərzində mənə çoxlu təbrik məktubları gəlir, təbriklər gəlir, həm xaricdən həmkarlarımdan, müxtəlif ölkələrin dövlət və hökumət başçılarından, xaricdə yaşayan azərbaycanlılardan, təbii ki, ölkə vətəndaşlarından. Mən bütün insanlara - mənə xoş sözlər ünvanlayan, təbrik edən insanlara öz təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Xüsusilə Azərbaycan xalqına öz təşəkkürümü bildirmək istəyirəm, həm təbriklərə görə, həm də mənə göstərilən dəstəyə görə. Mən bu dəstəyi 2003-cü ildən - Prezident vəzifəsinə ilk dəfə seçiləndən bu günə qədər hiss edirəm. Bu dəstək mənə güc verir. Bu dəstək iradəmi möhkəmləndirir. Bu dəstək nəticəsində biz hamımız – bütün Azərbaycan xalqı böyük tarixi uğurlara imza atmışıq.
Mən həmişə deyirdim ki, gün gələcək, işğal altındakı torpaqlarımız azad ediləcək, biz bu torpaqlara qayıdacağıq və qayıtmışıq. Azərbaycan xalqı bütün bu illər ərzində mənə inanırdı. Baxmayaraq ki, həm ovaxtkı məcburi köçkünlər, həm ölkə ictimaiyyəti ildən-ilə davam edən mənasız danışıqlara nəzər salaraq görürdü ki, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli çətinləşir. Amma buna baxmayaraq, doğma xalqım mənim sözlərimə inanırdı. Mən deyirdim ki, gün gələcək Azərbaycan bayrağı işğal edilmiş torpaqlarda, o cümlədən Şuşada dalğalanacaq və bu müqəddəs günü biz şəhidlərimizin qanı-canı bahasına yaşadıq. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin.
Bu gün biz azad Qarabağdayıq. Bu gün biz azad Zəngəzurdayıq. Biz - bu torpaqların sahibləri bu torpaqlara qayıtmışıq və bundan sonra biz bu torpaqlarda əbədi yaşayacağıq. Azərbaycan xalqının mənim sözlərimə inamı məni daha da çox inandırırdı ki, biz buna nail olacağıq. Xalqımız birləşdi, bir amal uğrunda, bir müqəddəs ideya uğrunda birləşdi və istədiyinə nail oldu.
Azərbaycan xalqı yaxşı bilir ki, mən ad günlərimi qeyd etmirəm. Adətən ad günlərimə təsadüf edən günlərdə hansısa sosial obyektlərin açılışında iştirak edirdim, məcburi köçkünlərlə, şəhid ailələri ilə görüşürdüm. Şəhid ailələri üçün inşa edilmiş yeni evlərin açılışlarında, yeni salınmış köçkün qəsəbələrində bu kateqoriyadan olan insanlarla görüşürdüm. 50 illiyimi də məcburi köçkünlərlə bərabər qeyd etmişdim. 50 illiyimi Qarabağda – Ağcabədidə keçirdim, 60 illiyimi isə Qarabağda - bu dəfə Şuşada keçirirəm. Bu iki tarix arasında bir canlı bağlantı var. Ölkə ərazisində və bölgədə gedən proseslərə biz, sadəcə olaraq, seyrçi deyildik. Biz bu prosesləri böyük dərəcədə idarə edirdik. Biz bölgə gündəliyini formalaşdırırdıq. İkinci Qarabağ müharibəsində əldə edilmiş Zəfərdən sonra bizim gücümüz, nüfuzumuz, təsir dairəmiz daha da genişləndi.
Bu gün azad Qarabağda, Şuşada və Hadrutda olarkən mən, - əgər belə demək mümkündürsə, - öz ad günümü qeyd edirəm. Bu gün səhər Hadrutda Müzəffər Azərbaycan Ordusunun Ali Baş Komandanı kimi yeni silahlı birləşmə olan Komando Briqadasının hərbi hissəsinin açılışında iştirak edirdim. Mən bilirdim və hesab edirəm Azərbaycan xalqı da bu seçimi dəstəkləyər ki, bu gün mən Prezident, Ali Baş Komandan kimi hərbçilərə, Müzəffər Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinə öz təşəkkürümü bildirmək və onların qarşısında yeni vəzifələr qoymaq üçün hərbçilərlə birlikdə olmalı idim.
Bu gün keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin tərkib hissəsi olan Hadrutda - Xocavənd rayonunda ordu quruculuğunda aparılan işlərin yeni mərhələsinə qədəm qoyduq. Ondan sonra isə Şuşaya gəldim. Bu, mənim Şuşaya bu il yeddinci səfərimdir. Şuşa hər birimizi özünə çəkir. Düzdür, mən burada – Şuşada müxtəlif tədbirlərin açılışlarında iştirak etmişdim. O tədbirlər ki, Şuşanın Azərbaycan xalqına, Azərbaycan mədəniyyətinə məxsus olmasını bir daha təsdiqləyir. Amma, eyni zamanda, hər dəfə Şuşada hansısa tədbir nəzərdə tutulduqda böyük həvəslə, böyük sevgi ilə, məhəbbətlə Şuşaya gəlirdim və hesab edirdim ki, bu günü də mən məhz burada - Şuşada hər birimiz üçün əziz olan Cıdır düzündə qeyd etməliyəm və bunu edirəm.
Bu gün bir şeyə kədərlənirəm ki, atam bu günü görə bilməyib. Ancaq bilirəm ki, onun ruhu şaddır. Necə ki, Vətən həsrəti ilə yaşamış və həyatdan getmiş, azad edilmiş bu torpaqları görməyən minlərlə, on minlərlə məcburi köçkünlərin ruhu şaddır, şəhidlərimizin ruhu şaddır. Biz şəhidlərimizin qanını yerdə qoymadıq, qanını aldıq və əcdadlarımızın ruhunu şad etdik.
Bu il “Xarıbülbül” festivalında Ulu Öndərin Şuşa haqqında tarixi sözlərinin bir hissəsi videoformatda təqdim edildi. Hər birimiz o anları xatırlayır. Necə böyük inamla, necə böyük sevgi ilə Heydər Əliyev deyirdi ki, biz Şuşaya qayıdacağıq, inanın ki, qayıdacağıq. O, özü inanırdı, bizi də inandırırdı. Bizə də onun inamı, xalqın iradəsi əlavə güc verdi və bu gün biz buradayıq, bu müqəddəs torpaqdayıq. Qeyd etdiyim kimi, bundan sonra bu torpaqlarda Azərbaycan xalqı əbədi yaşayacaq, bundan sonra Qarabağda Azərbaycan muğamı əbədi səslənəcəkdir.
Əziz bacılar və qardaşlar, bütün xoş sözlərə, bütün təbriklərə görə sizə bir daha öz dərin təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Sizi əmin etmək istəyirəm ki, bundan sonra da eyni əzmkarlıqla, eyni qətiyyətlə ölkə maraqlarının keşiyində duracağam, sizin dəstəyinizlə biz yeni böyük uğurlara imza atacağıq.
Qarabağ bizimdir! Qarabağ Azərbaycandır!
Sonra Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri Yuxarı Gövhər Ağa məscidini ziyarət etdilər.

24.12.2021President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and family members have arrived in the city of Shusha after a visit to Hadrut settlement.
The head of state made a speech on the famous Jidir Duzu, Shusha.
- For the past several days, I have been receiving many congratulatory letters, letters of congratulation from my colleagues abroad, heads of state and government of different countries, the Azerbaijanis living abroad and, of course, citizens of the country. I want to express my gratitude to all these people – those who said kind words about me and sent their congratulations. I would especially like to thank the people of Azerbaijan for their congratulations and support. I have felt this support since 2003, when I was first elected President. This support gives me strength. This support strengthens my determination. As a result of this support, we – all the people of Azerbaijan – have achieved great historic success.
I have always said that the day will come when our occupied lands will be liberated and that we will return to these lands, and we have returned here. The people of Azerbaijan have believed in me for all these years. However, both the IDPs of the olden days and the public could see that meaningless negotiations were going on year after year and that the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict was becoming ever more difficult. Nevertheless, my people believed in my words. I said that one day the Azerbaijani flag would fly in the occupied territories, including Shusha, and we experienced this sacred day which was achieved at the expense of our martyrs. May Allah rest the souls of all our martyrs in peace.
We are in a free Karabakh today. We are in a free Zangazur today. We, the owners of these lands, have returned to these lands, and from now on we will live in these lands forever. The confidence of the Azerbaijani people in my words convinced me even more that we would achieve this. Our people united, rallied around a common goal, this sacred idea, and achieved what we wanted.
The people of Azerbaijan know perfectly well that I do not celebrate my birthdays. Usually on my birthdays, I attended the opening of some social facilities, met with the IDPs and martyr families. I was meeting with these people at the opening of new houses built for the families of martyrs or in newly built IDP settlements. I also celebrated my 50th birthday together with the IDPs. I celebrated my 50th birthday in Karabakh, in Aghjabadi, and my 60th birthday also in Karabakh, this time in Shusha. There is a link between these two dates. We were not just viewing the processes taking place in the country and in the region. We managed these processes to a great extent. We were shaping the regional agenda. After the Victory in the second Karabakh war, our power, authority and sphere of influence expanded even more.
Today, while visiting the free Karabakh, Shusha and Hadrut, if I may say so, I am celebrating my birthday. This morning, as Commander-in-Chief of the victorious Azerbaijani Army, I attended the opening of a new unit of the Commando Brigade in Hadrut. I know and believe that the people of Azerbaijan will also support this choice – I should be with the military today to express my gratitude to them as President and Supreme Commander-in-Chief of the victorious Armed Forces of Azerbaijan and set new tasks for them.
Today, we have entered a new phase of army building work in Hadrut, which is a part of the former Nagorno-Karabakh Autonomous Region, in Khojavand district. After that I came to Shusha. This is my seventh visit to Shusha this year. Shusha attracts all of us. True, I have attended various opening ceremonies here in Shusha, the events that once again confirm that Shusha belongs to the Azerbaijani people and Azerbaijani culture. But at the same time, every time an event was planned in Shusha, I came to Shusha with great enthusiasm, with great love and affection. Therefore, I thought that I should celebrate this day here in Shusha, on the Jidir Duzu, which is so dear to each of us.
Today, I am a little saddened by the fact that my father did not live to see this day. But I am sure that his spirit rejoices. And so do the souls of thousands and tens of thousands of the IDPs who died longing for the Motherland but did not see these liberated lands. The souls of our martyrs are happy. We did not leave the blood of our martyrs on the ground, we avenged their blood and made the souls of our ancestors happy.
This year, at the “Kharibulbul” festival, a fragment of the Great Leader's historic words about Shusha was demonstrated in a video format. All of us remember those moments. With so much confidence and love, Heydar Aliyev said that we would return to Shusha, believe me, we will return. He believed in that and convinced us all. His confidence and the resolve of the people gave us additional strength. And we are here in this holy land today. As I mentioned, from now on, the Azerbaijani people will live in these lands forever and Azerbaijani mugham will be played in Karabakh forever.
Dear brothers and sisters, I would like to express my deep gratitude to you once again for all the kind words and congratulations. I want to assure you that I will continue to stand guard over the interests of the country with the same resolve and determination, and with your support we will achieve even greater successes.