Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev Hadrut qəsəbəsində hərbi hissənin açılışında iştirak edib
Dekabrın 24-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və oğulları Heydər Əliyev Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsinə səfər edib, burada hərbi hissənin açılışında iştirak ediblər.
Müdafiə naziri, general-polkovnik Zakir Həsənov Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevə raport verdi.
Prezident İlham Əliyev hərbçiləri salamladı.
Sonra Dövlət Himni səsləndirildi.
Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin
-Bu gün Qarabağın Xocavənd rayonunda, Hadrutda yeni hərbi hissə açılır. Bu münasibətlə sizi ürəkdən təbrik edirəm.
Əsgərlər: Sağ ol!
Prezident İlham Əliyev: Son illər ərzində Azərbaycan ərazisində bir çox yerlərdə yeni hərbi hissələr, hərbi şəhərciklər salınmışdır. Onların böyük əksəriyyəti yeni inşa edilmiş hərbi hissələrdir. Bir hissəsi isə əsaslı təmir edilmiş hərbi hissələrdir. Biz bu sahəyə çox böyük diqqət yetirirdik, çünki hərbçilərin xidmət şəraiti elə olmalıdır ki, onlar istənilən vəzifəni icra edə bilsin, hazırlıq üçün, məşq üçün yaxşı şərait olsun. Ordu quruculuğu istiqamətində aparılan işlər arasında hərbi hissələrin yaradılması xüsusi yer tuturdu və deyə bilərəm ki, bu gün Azərbaycanın bütün bölgələrində əksər hərbi hissələr bizim standartlarımıza cavab verir.
Bu hərbi hissənin açılması çox böyük əhəmiyyət daşıyır. Çünki bu hərbi hissə işğaldan azad edilmiş ərazidə - Xocavənd rayonunda açılır və ordumuzun sərəncamına verilir. Hərbçilərin xidmət şəraitinin yaxşılaşdırılması ilə yanaşı, onların məişət-mənzil problemlərinin həlli də həmişə diqqət mərkəzində idi. Bildiyiniz kimi, 20 il orduda qüsursuz xidmət etmiş hərbçilərə mənim Fərmanımla dövlət tərəfindən mənzillər verilir və bu günə qədər 2200-dən çox hərbçi dövlət tərəfindən mənzillə təmin olunmuşdur. Bu ilin sonuna qədər 130 hərbçi ailəsinə yeni mənzillər veriləcəkdir. Yəni, ordu dövlət tərəfindən, Prezident, Ali Baş Komandan tərəfindən daim diqqətlə əhatə olunub. Bu diqqət və qayğının nəticəsində bu gün Azərbaycanın müzəffər Ordusu dünyada məhz müzəffər, döyüş meydanında qalib gəlmiş ordu kimi tanınır.
Hadrut əməliyyatı İkinci Qarabağ müharibəsində xüsusi əhəmiyyətə malik olan bir əməliyyat idi. İlk növbədə ona görə ki, bu strateji qəsəbəni işğaldan azad etmək bizim gələcək planlarımıza əlavə dəstək verdi. Çünki əgər biz Hadrutu işğalçılardan azad etməsəydik, gələcək əməliyyatlarımız daha böyük çətinliklərlə üzləşə bilərdi. Təsadüfi deyil ki, işğaldan ilk azad edilmiş şəhər olan Cəbrayıldan sonra ikinci böyük yaşayış məntəqəsi Hadrut olmuşdur. Müzəffər Azərbaycan Ordusu ötən il oktyabrın 9-da bu qəsəbəni işğalçılardan azad etmişdir. Burada olan hər bir insan bu qəsəbəni əhatə edən dağları görərkən başa düşə bilər ki, bu, nə qədər böyük, çətin və şərəfli missiya idi. Çünki mənfur düşmən 30 il ərzində işğal altında olan bütün torpaqlarda güclü istehkamlar qurmuşdu, bir neçə xətdən ibarət müdafiə sədləri qurmuşdu. Eyni zamanda, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgəsinin təbii relyefi də düşmən üçün əlverişli idi. Çünki bu dağlarda, təpələrdə yerləşərək onlar böyük hərbi üstünlüyə malik idilər. Ona görə bizim hərbçilərimizin həm peşəkarlığı, həm fiziki gücü, mənəvi hazırlığı, vətənpərvərliyi, fədakarlığı bu şərəfli Qələbəmizə nail olmaq üçün bizə imkan yaratdı.
Əminəm ki, Hadrut əməliyyatı müasir dünya müharibələri tarixində öz layiqli yerini tutacaq. Ermənistan hər vəchlə çalışırdı ki, Hadrutu öz nəzarəti altında saxlasın. Hətta Hadrut işğalçılardan azad ediləndən bir neçə gün sonra onlar özlərinə xas yalanlar yayaraq Hadrutun sanki onların əlində olması haqqında iftiralar uydururdular. Artıq müzəffər Azərbaycan Ordusu Hadrutda dövlət bayrağımızı qaldırmışdı. Hadrut və bütün ətraf yüksəkliklər bizim əlimizdə idi. Ermənistan öz ordusunun mənəvi-psixoloji vəziyyətini anlayaraq Hadrut haqqında yalanlar yayırdı. Onu da bildirməliyəm ki, Hadrut azad ediləndən sonra Ermənistan ordusunda fərarilik halları daha geniş vüsət almışdır və onların özlərinin etirafına görə müharibə zamanı 10 min fərari olmuşdur. Azərbaycan Ordusunda isə bir nəfər də fərari olmamışdır. Bizim vətənpərvərlik ruhumuz, qəhrəmanlığımız, Vətənə olan bağlılığımız, fədakarlığımız bütün dünyada Azərbaycan Ordusu, Azərbaycan xalqı haqqında dəqiq təsəvvür yaratdı. Göstərdi ki, biz böyük xalqıq, göstərdi ki, biz özümüzə məxsus olan torpaqları nəyin bahasına olursa-olsun azad edən xalqıq.
Bu gün Hadrut əməliyyatı haqqında və bütövlükdə İkinci Qarabağ müharibəsi haqqında danışarkən, ilk növbədə, əziz şəhidlərimizin xatirəsini yad etməliyik. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin!
Əsgərlər: Amin!
Prezident İlham Əliyev: Onların canı bahasına, qazilərimizin, hərbçilərimizin qanı bahasına biz tarixi ədaləti bərpa etdik, düşməni öz torpaqlarımızdan qovduq, azad edilmiş bütün torpaqlarda Azərbaycan bayrağını ucaltdıq, tarixi ədaləti və milli qürurumuzu bərpa etdik.
Mən işğal dövründə dəfələrlə deyirdim ki, Azərbaycan xalqı heç vaxt işğalla barışmayacaq. Ermənistan rəhbərlərinə dəfələrlə deyirdim ki, hələ gec deyil, öz xoşları ilə bizim torpaqlarımızdan çıxsınlar, rədd olsunlar. Ancaq əfsuslar olsun ki, onların uzun illər ərzində yaydıqları yalana özləri də inanmağa başlamışdılar. Dünyaya Azərbaycan xalqı haqqında, Azərbaycan Ordusu haqqında həqiqətə uyğun olmayan böhtan və uydurma xarakterli məlumatlar yayırdılar. İkinci Qarabağ müharibəsi göstərdi kim-kimdir. İkinci Qarabağ müharibəsi Azərbaycan Ordusunun, Azərbaycan xalqının əyilməz iradəsini göstərdi. Ermənistan ordusu bu gün artıq məğlub edilmiş ordudur. Azərbaycan Ordusu isə müzəffər ordudur!
Hadrut əməliyyatından sonra bizim şərəfli missiyamız davam etdi. Hələ müharibənin başa çatmasına bir ay qalmışdı və əlbəttə ki, biz daha böyük inamla, daha böyük iradə ilə öz şərəfli missiyamızı davam etdirdik. Hadrutdan 8 gün sonra Füzuli azad edildi. Füzulidən bir neçə gün sonra Zəngilan, Qubadlı və Laçın rayonunun cənub hissəsi işğalçılardan azad edildi. Biz faktiki olaraq Laçın dəhlizinə çıxmışdıq və Laçın dəhlizini nəzarətdə saxlayırdıq. Artıq Ermənistan başa düşməli idi ki, onlar məğlub olacaqlar, məğlubiyyət qaçılmazdır. Ancaq buna baxmayaraq, öz namərd əməllərindən əl çəkmədilər. Bizim dinc şəhərlərimizi uzaqmənzilli ballistik raketlərlə atəşə tutdular. Bunun nəticəsində 100-dən çox günahsız insan, onların arasında uşaqlar, qadınlar həlak oldular. Azərbaycan Ordusu isə bütün müharibə dövründə müharibə qanunlarına əməl edərək müharibəni ləyaqətlə apardı. Biz dinc əhaliyə qarşı heç vaxt müharibə aparmadıq və bir daha xalqımızın böyüklüyünü göstərdik. Bizim hədəflərimiz ancaq düşmənin hərbi birləşmələri, silahları, texnikaları və silah anbarları idi.
İndi azad edilmiş torpaqlara gələn hər bir insan erməni vəhşiliyinin şahidi olur. Bütün şəhərlər, bütün kəndlər ermənilər tərəfindən vəhşicəsinə dağıdılıb. Bunu artıq dünya görür. Ancaq baxın Hadrut qəsəbəsinə, bir dənə də dağılmış bina yoxdur. Bu, nəyi göstərir? Onu göstərir ki, biz dinc əhaliyə qarşı heç vaxt müharibə aparmamışıq və bu, bir daha bütün dünyaya xalqımızın yüksək mənəvi keyfiyyətini göstərir.
Hadrutdan sonra Şuşaya yolumuz açıldı. Hadrut işğalçılardan azad edilməsəydi, Şuşaya gedib çatmaq daha çətin olardı. Halbuki, Şuşa əməliyyatı artıq bir dastana çevrilib. Dünyanın aparıcı ölkələrinin ali hərbi məktəblərində Şuşa əməliyyatı haqqında indi müzakirələr gedir, təhlillər aparılır və bir çoxları, xüsusilə Şuşada olmuş insanlar inana bilmirlər ki, Azərbaycanın qəhrəman övladları yüngül silahlarla qayalara dırmaşaraq bizim mədəniyyət paytaxtımız olan, Qarabağın tacı olan Şuşanı işğalçılardan azad etdilər. Biz məhz Hadrut meşələrindən keçərək, yüksək dağları aşaraq Şuşaya yaxınlaşmışdıq və Şuşa uğrunda gedən döyüşlər artıq heç kimə sirr deyil.
44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsi Ermənistan ordusunun tamamilə darmadağın edilməsinə gətirib çıxardı. Bu gün Ermənistan ordusu yoxdur. Mən dəfələrlə demişəm, bax, burada - keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin bir rayonu olan Hadrutda, Xocavənd rayonunun qəsəbəsi olan Hadrutda bunu bir daha deyə bilərəm ki, bu gün Ermənistan ordusu yoxdur. Əgər Ermənistan yenidən bizim üçün təhlükə mənbəyi olmağa cəhd edərsə, onların axırı İkinci Qarabağ müharibəsindəki kimi olacaqdır. Biz heç vaxt imkan verə bilmərik ki, xalqımıza, dövlətimizə, ərazi bütövlüyümüzə hər hansı bir təhdid yaradılsın. Ölkə hüdudlarından kənarda olsa da, əgər bu təhdidi biz görsək, heç kim bizi dayandıra bilməz. Necə ki, 44 gün ərzində nə qədər bizi dayandırmağa çalışdılar, nə qədər bizi hədələdilər, təzyiq etdilər, təhdid etdilər, heç kim bizi dayandıra bilmədi. Mən bütün bu 44 gün ərzində deyirdim ki, heç kim bizi dayandıra bilməz, Ermənistan rəhbərliyi bizə tarix versin nə vaxt bizim torpağımızdan rədd olur, ondan sonra biz müharibəni dayandıracağıq. Elə də etdik, sözümüzə əməl etdik. İndi də Ermənistanda əgər kimsə revanş haqqında düşünürsə, əgər kimsə düşünür ki, bir neçə ildən sonra vəziyyət dəyişəcək, nəsə baş verəcək və yenidən onların hərbi imkanı yaranacaq və onlar yenidən bizə ərazi iddiası ilə çıxış edəcəklər, bəri başdan bilsinlər, biz heç nəyi gözləməyəcəyik, heç kim bizi dayandıra bilməz, heç nəyə baxmadan lazımi addımları atacağıq. Bunu etmək üçün siyasi iradəmiz də var, gücümüz də var. Azərbaycan Ordusunun gücünü bütün dünya gördü. Bütün dünya gördü ki, Azərbaycanın qəhrəman övladları nəyə qadirdir.
Bu gün Hadrutda yeni hərbi hissənin açılması bir daha demək istəyirəm ki, çox əlamətdar hadisədir. Həm ona görə ki, bu bölgə strateji əhəmiyyət daşıyır; Hadrutda bizim güclü silahlı birləşməmiz təhlükəsizliyimizi, ölkəmizin təhlükəsizliyini qoruyacaq, - digər tərəfdən ona görə ki, bu, azad edilmiş keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinə aid olmuş yerdə yerləşir. Eyni zamanda, bu hərbi hissənin ən böyük əhəmiyyəti ondan ibarətdir ki, biz müharibədən sonra ordu quruculuğu prosesini dayandırmamışıq və orduya ayrılan xərcləri azaltmamışıq, əksinə, artırmışıq. Müharibədən sonra imzalanmış yeni kontraktlar icra edilir. Yeni kontraktlar əsasında artıq Azərbaycana Ordumuzun təchizatı üçün ən müasir silahlar, texnikalar gətirilir. Biz bunu heç vaxt gizlətmirdik və işğal dövründə hərbi paradlarda dəfələrlə nümayiş etdirmişdik. Həm hərbi texnikanın alınması, həm hərbi xərclərin artırılması, eyni zamanda, hərbçilərin maaşlarının artırılması, – bütün bunlar göz qabağındadır, - onu göstərir ki, müharibə başa çatsa da, ordu quruculuğu prosesi dayanmayacaq. Əksinə, müharibə təcrübəsi bizə göstərdi ki, güclü yerlərimiz haradadır və qüsurlarımız haradadır. Müharibə dövründə qüsurlarımız çox deyildi, amma olub. Ona görə müharibə bizim üçün əvəzolunmaz təcrübə idi. Müharibədən sonra həm müasir tələbələrə cavab verən silah-sursat, texnikalar alınır, eyni zamanda, yeni silahlı birləşmələr yaradılır. Bax, bu gün Hadrutda bu hərbi hissədə yeni hərbi birləşmənin nümayəndələri, komando qüvvələri yerləşir. Komando briqadasının yaradılması bizim üçün yenilikdir. Bir yox, iki yox, bir çox komando briqadaları artıq Azərbaycanda yaradılır və bu briqadalar istənilən hərbi vəzifəni icra etməyə qadir olacaqlar. Yüksək təlim keçmiş, yüksək iradə nümayiş etdirmiş və Vətən uğrunda özlərini fəda etməyə hazır olan övladlarımız bu briqadalarda xidmət edəcəklər. Bu, bizim ordumuzun gücünü böyük dərəcədə artıracaq. Bir daha demək istəyirəm ki, belə briqadalar çox olacaq, minlərlə hərbçimiz bu briqadalarda xidmət edəcəklər. Beləliklə, Azərbaycan Ordusu bundan sonra da öz peşəkarlığını və yüksək mənəvi ruhunu qoruyacaqdır.
İşğal dövründə ermənilər bizim bütün şəhər və kəndlərimizi dağıdıblar. Bizim tarixi, dini abidələrimizi dağıdıblar, təhqir ediblər, xalqımız, ordumuz haqqında aşağılayıcı ifadələr işlədiblər. Hətta deyirdilər ki, Ermənistan “yeni torpaqlar uğrunda yeni müharibə”yə hazırlaşır. Deyirdilər ki, əgər müharibə başlayarsa erməni tankları Bakının küçələrində olacaq. Bütün bu təkəbbürlü ifadələrin hamısı zibil yeşiyinə atıldı. Bəli, erməni tankları gəldi Bakıya, onları biz gətirdik. Azadlıq meydanında hərbi paradda, Qələbə paradında onları nümayiş etdirdik. Bu gün onlar Azərbaycan Ordusunun gücünün və Ermənistan ordusunun məğlubiyyətinin təzahürü kimi Hərbi Qənimətlər Parkında nümayiş etdirilir. Biz bundan sonra həmişə müzəffər xalq və qalib dövlət kimi yaşayacağıq.
Əziz hərbçilər, mən bir daha bu hərbi hissənin açılması münasibətilə sizi ürəkdən təbrik edirəm,
Hərbçilər: Sağ ol!
Prezident İlham Əliyev: Azərbaycan Ordusuna yeni uğurlar arzulayıram!
Prezident İlham Əliyev: Eşq olsun Azərbaycan Ordusuna! Qarabağ Azərbaycandır!
Sonra Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Komando Briqadasına döyüş bayrağının verilməsi haqqında təqdimatı oxundu. Təqdimatda deyilir:
“Əsgəri şərəf, şücaət və şöhrət rəmzi kimi hərbi hissənin hər bir hərbi qulluqçusuna Vətənə sədaqətlə xidmət etmək, öz qanını və canını belə əsirgəmədən onu mərdlik və bacarıqla müdafiə etmək, qoşunlara həvalə olunmuş xidməti döyüş tapşırıqlarını əzmlə yerinə yetirmək, doğma torpağın hər qarışını düşməndən qorumaq borcunu xatırlatmaq üçün təqdim olunur.
İlham Əliyev,
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti,
Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı.
Bakı şəhəri, 1 oktyabr 2021-ci il”.
Briqada komandiri: Cənab Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Komando Briqadasının komandiri polkovnik Sanayev döyüş bayrağını almaq üçün gəldi.
Müzəffər Ali Baş Komandan hərbi hissəyə döyüş bayrağını təqdim etdi.
Briqada komandiri: Cənab Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, and içirəm ki, bu müqəddəs keşikdən bir an da olsun gözümü ayırmayacağam, babalarımızın qanı bahasına ucalan bu şanlı döyüş bayrağını öz canımdan da əziz bilib daim yüksəkliklərdə tutacağam. Ulu öndər Heydər Əliyevin ruhunu yaşadan bu şanlı döyüş bayrağını məndən sonra sağ qalana təhvil vermədən ölmək mənə haram olsun. İçdiyim bu anda sadiq qalacağımı və ehtiramımı bildirmək üçün bayrağımı öpür və təhvil alıram.
Hərbçilər təntənəli marşın sədaları altında döyüş bayrağı ilə tribunanın önündən keçdilər.
Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və oğulları Heydər Əliyev hərbi hissənin ərazisində ağac əkdilər.
Sonra Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və oğulları Heydər Əliyev şəhidlərin xatirə guşəsinin önünə gül qoydular, hərbi hissənin qərargahında, idman zalında, yeməkxanada, zabitlər üçün evlərdə yaradılan şəraitlə tanış oldular.
Daha sonra dövlətimizin başçısı, birinci xanım və oğulları təlim mərkəzi ilə tanış oldular və hərbçilərin nümunəvi çıxışlarına, “pusqu”, “basqı”, “sızma” əməliyyatlarına baxdılar. Əsgərlərin universal bacarıqlarını nümayiş etdirdilər.

President, Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev attended opening of military unit in Hadrut settlement
President of the Republic of Azerbaijan, Victorious Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their son Heydar Aliyev have visited Hadrut settlement of Khojavand district and attended the opening of a military unit here.
The Victorious Commander-in-Chief presented a battle flag to the military unit.
Speech by President, Commander-in-Chief Ilham Aliyev
- A new military unit is opening in Khojavand district of Karabakh, in Hadrut today. I heartily congratulate you on this occasion.
Soldiers: Thank you!
President Ilham Aliyev: In recent years, new military units and military camps have been built in a number of places of Azerbaijan. The vast majority of them are newly built military units. Some of them are refurbished military units. We have been paying a lot of attention to this area because service conditions of our servicemen must be such that they can perform any task and also have good conditions for training. The establishment of military units has a special place in the army building work we are doing, and I can say that most military units in all regions of Azerbaijan meet our standards now.
The opening of this military unit is of great importance. This military unit is being opened in the liberated area, in Khojavand district, and is being made available to our army. Along with improving the service conditions of our servicemen, we are also keeping their housing problems in the spotlight. As you may know, according to my decree, those who have served in the army for 20 years are provided with housing. To date, more than 2,200 servicemen have been provided with housing by the state. By the end of this year, 130 more families will be provided with new apartments. In other words, the army is always treated with care from the state, the President and the Commander-in-Chief. As a result of this attention and care, the Azerbaijani Army is known in the world as a victorious army, an army that has got the upper hand on the battlefield.
The Hadrut operation was an operation of special importance in the second Karabakh war. First of all, because the liberation of this strategic settlement provided additional support for our subsequent plans. If we had not liberated Hadrut from the occupiers, our further operations could have faced greater difficulties. It is no coincidence that Hadrut was the second largest settlement after Jabrayil to be liberated. The victorious Azerbaijani Army liberated this settlement from the occupiers on 9 October last year. Everyone can see the mountains surrounding this settlement and realize what a great, difficult and glorious mission this was. Because the contemptible enemy had built strong fortifications in all the occupied territories for 30 years, had installed several lines of defense here. At the same time, the natural terrain of Karabakh and the East Zangazur region was favorable to the enemy. They were sitting in these mountains and hills and had a tremendous military advantage. Therefore, the professionalism, physical strength, moral training, patriotism and self-sacrifice of our servicemen allowed us the opportunity to achieve this glorious victory.
I am confident that the Hadrut Operation will take its rightful place in the history of modern world wars. Armenia did its best to keep Hadrut under its control. Even a few days after Hadrut was liberated from the invaders they spread their typical lies and fabrications that Hadrut was allegedly still in their hands. The victorious Azerbaijani Army had already raised our national flag in Hadrut. Hadrut and all the surrounding heights were in our hands. Armenia, realizing the moral and psychological condition of its army, was lying about Hadrut. I must also say that after the liberation of Hadrut, cases of desertion became even more widespread in the Armenian army. They admitted themselves that there were 10,000 deserters in their army during the war. There were no deserters in the Azerbaijani Army. Our patriotic spirit, heroism, devotion to the Motherland and self-sacrifice created a clear picture of the Azerbaijani Army and the Azerbaijani people all over the world. It showed that we are a great nation. It showed that we are a people who will liberate our lands at any cost.
Today, when talking about the Hadrut operation and the second Karabakh war in general, we must first of all commemorate our dear martyrs. May God rest the souls of all our martyrs in peace!
Soldiers: Amen!
President Ilham Aliyev: At the cost of their lives, the blood of our wounded veterans and servicemen, we have restored historical justice, expelled the enemy from our lands, raised the Azerbaijani flag in all liberated lands, and restored historical justice and our national pride.
I repeatedly said during the occupation that the Azerbaijani people would never come to terms with the occupation. I repeatedly told the Armenian leaders that it wasn’t too late for them to vacate our lands, to get out of there. Sadly, though, they began to believe the lies they had been spreading for years. They spread untrue, slanderous and fabricated information about the Azerbaijani people and the Azerbaijani Army to the world. The second Karabakh war showed who was who. The second Karabakh war showed the indomitable resolve of the Azerbaijani Army and the Azerbaijani people. Today, the Armenian army is already defeated. The Azerbaijani Army is a victorious army!
After the Hadrut operation, our glorious mission continued. It was still a month before the end of the war, and, of course, we continued our glorious mission with even greater confidence and even greater determination. Fuzuli was liberated eight days after Hadrut. A few days after the liberation of Fuzuli, we liberated the southern part of Zangilan, Gubadli and Lachin districts from the occupiers. We actually accessed the Lachin corridor, we started to exercise control over the Lachin corridor. Armenia should have already understood that they would be defeated, that their defeat was inevitable. Nevertheless, they did not give up their foolish deeds. Our peaceful cities were fired upon using long-range ballistic missiles. As a result, more than 100 innocent people, including children and women, were killed. Throughout the hostilities, the Azerbaijani Army fought the war with dignity, complying with the rules of warfare. We have never waged a war against the civilian population and shown the greatness of our people yet again. We only targeted the enemy's military units, weapons, equipment and weapons depots.
Anyone visiting the liberated lands can witness the Armenian savagery. All cities and villages were ruthlessly destroyed by the Armenians. The world can already see this. But look at the town of Hadrut – there is not a single destroyed building here. What does this show? It shows that we have never waged a war against the civilian population. This demonstrates to the world the high moral qualities of our people again.
After Hadrut, our road to Shusha was opened. Had Hadrut not been liberated from the invaders, it would have been more difficult to reach Shusha. However, the Shusha operation has already become a saga. The Shusha operation is now being discussed and analyzed in the world's leading military schools, and many, especially those who have been in Shusha, cannot believe that the heroic sons of Azerbaijan climbed those rocks with only light weapons and liberated Shusha, our cultural capital and crown of Karabakh. It was through the Hadrut forests and over the high mountains that we approached Shusha, and the battles for Shusha are no longer a secret.
The 44-day second Karabakh war led to a complete destruction of the Armenian army. There is no Armenian army now. I have said this many times here in Hadrut, a district of the former Nagorno-Karabakh Autonomous Region and a settlement of Khojavand district, and I can say it again – there is no Armenian army today. If Armenia tries to become a source of danger for us again, their end will be the same as in the second Karabakh war. We can never allow any threat to be posed to our people, our state and our territorial integrity. Even if it is outside the country and if we see it as a threat, no-one can stop us. They tried to stop us so many times during the 44 days, they threatened us so much, put pressure on us, but no-one could stop us. Throughout those 44 days, I kept saying that no-one could stop us, that the Armenian leadership should give us a timetable of when it would get out of our lands, and then we would stop the war. And we did exactly that. We kept our word. So if anyone in Armenia is thinking of some kind of revenge, if anyone thinks that the situation will change in a few years, that something will happen and they will have a military opportunity again and put forward territorial claims to us again, let them know from the beginning that we will not wait for anything. No-one can stop us. We will take the necessary steps no matter what. We have the political resolve and strength to do this. The whole world saw the strength of the Azerbaijani Army. The whole world saw what the heroic sons of Azerbaijan are capable of doing.
I want to say again that the opening of a new military unit in Hadrut today is a very significant event. Also because this region is of strategic importance. Our strong armed forces based in Hadrut will protect our security, the security of our country. On the other hand, it is located in the former Nagorno-Karabakh Autonomous Region. At the same time, the greatest importance of this military unit is that we did not stop the process of building the army after the war and did not reduce the expenditures on the army. We have actually increased them. New contracts signed after the war are being implemented. On the basis of new contracts, the most modern weapons and equipment are already being delivered to Azerbaijan for the needs of our Army. We never concealed that and repeatedly demonstrated it in military parades during the occupation. The acquisition of military equipment, the increase in military spending, as well as the increasing salaries of servicemen – all these are obvious – show that even though the war is over, the process of building the army will not stop. On the contrary, the war experience has shown us our strengths and weaknesses. We didn't have many shortcomings during the war, but we did. Therefore, the war was a valuable experience for us. Since the war ended, weapons and equipment meeting modern requirements have been purchased and new armed units have been formed. There are representatives of the new military unit, the commando forces in this military unit in Hadrut today. The establishment of a commando brigade is a novelty for us. Not one, not two, but many commando brigades are already being established in Azerbaijan, and these brigades will be capable of performing any military task. Our well-trained children have shown great determination and readiness to sacrifice themselves for the Motherland and will serve in these brigades. This will greatly increase the strength of our army. I want to say again that there will be many such brigades and thousands of our servicemen will serve in these brigades. Thus, the Azerbaijani Army will continue to maintain its professionalism and fighting spirit.
During the occupation, Armenians destroyed all our cities and villages. They destroyed and desecrated our historical and religious sites, and even used derogatory language about our people and our army. It was even said that Armenia was preparing for a “new war for new territories”. They said that if war broke out, Armenian tanks would be on the streets of Baku. All these arrogant expressions were thrown in the trash. Yes, Armenian tanks did come to Baku, but we brought them. We displayed them in the military parade in Azadlig Square, in the Victory parade. Today, they are displayed in the Military Trophy Park as a manifestation of the strength of the Azerbaijani Army and the Armenian army’s defeat. From now on, we will always live as a victorious nation and a victorious state.
Dear servicemen, I once again sincerely congratulate you on the opening of this military unit.
Servicemen: Thank you!
President Ilham Aliyev: I wish the Azerbaijani Army continued success!
President Ilham Aliyev: Long live the Azerbaijani Army! Karabakh is Azerbaijan!
Then the presentation of the President of the Republic of Azerbaijan on handing over the battle flag of the Commando Unit was read out. The presentation says:
“As a symbol of military honor, courage and dignity, the duty of every soldier of the military unit is to serve the Motherland with faith and truth, to bravely and skillfully defend it without sparing his blood and soul, to fulfill the assigned combat missions and to defend every inch of homeland from the enemy.
Ilham Aliyev,
President of the Republic of Azerbaijan,
Commander-in-Chief of the Armed Forces.
Baku, 1 October 2021”.
Unit Commander: Mr. President of the Republic of Azerbaijan, Commander of the Commando Unit Colonel Sanayev has arrived to receive the battle flag.
Mr. President of the Republic of Azerbaijan, I swear that I will never take my eyes off this sacred guard, that I will always hold this glorious battle flag, raised at the cost of the blood of our ancestors, higher than my own soul. It is forbidden for me to die without handing over this glorious battle flag, which keeps the spirit of great leader Heydar Aliyev alive, to those I am survived by. In my oath, I kiss and take over this flag to show my loyalty and respect.
The head of state, the First Lady and their son then viewed the training center and watched the training activities.