“Azərenerji” ASC-nin 110/35/10 kV-luq “Zəngilan” yarımstansiyası istifadəyə verilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva oktyabrın 20-də “Azərenerji” ASC-nin 110/35/10 kV-luq “Zəngilan” yarımstansiyasının açılışında iştirak ediblər.
“Azərenerji” ASC-nin prezidenti Baba Rzayev Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya yarımstansiya barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun işğaldan azad etdiyi Zəngilan rayonunun elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi üçün “Azərenerji” ASC tərəfindən genişmiqyaslı işlər həyata keçirilib. Elektroenergetika infrastrukturu tamamilə dağıdılmış Zəngilan rayonuna Füzulidəki “Şükürbəyli” yarımstansiyasından ümumi uzunluğu 110 kilometr olan ikidövrəli 110 kV-luq elektrik verilişi xətti çəkilib. Hava xəttinin ildırımdan mühafizəsi və yarımstansiyalararası siqnalların ötürülməsi üçün zəruri işlər görülüb. Yarımstansiya binası müasir avadanlıqla təchiz olunub, 25 MVA gücündə 2 transformator quraşdırılıb. Gələcəkdə şəbəkənin genişləndirilməsi nəzərə alınaraq lazımi infrastruktur yaradılıb. Burada mikro-SCADA dispetçer idarəetmə sistemi qurulub ki, bu da yarımstansiyanın iş rejiminə real zamanda nəzarət olunmasına və göstəricilərin “Azərenerji” ASC-nin SCADA sisteminə ötürülməsinə imkan verir.
Qeyd edək ki, işğala qədər 40 min nəfərdən çox əhalisi olan Zəngilan rayonunun ümumi enerji tələbatı orta hesabla 7 MVt olub. Hazırda ərazisində hava limanı, qızıl, mis yataqları, dağ-eko, aqro və mədəni turizm, “Ağıllı şəhər”, “Ağıllı kənd” də daxil olmaqla qeyri-əhali abonentlərin və 50 mindən çox əhalinin məskunlaşması proqnozlaşdırılan Zəngilanda 2040-cı il üçün elektrik enerjisi tələbatının 40 MVt-dan artıq olacağı gözlənilir. Məhz bu səbəbdən də Zəngilan rayonunun və ümumilikdə Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunun gələcək inkişaf istiqamətləri nəzərə alınaraq artacaq güc tələbatlarının qarşılanması məqsədilə yeni çəkilən 110 kV-luq ikidövrəli elektrik verilişi xəttinin gücötürmə qabiliyyəti 150-160 MVt-dır. “Zəngilan” yarımstansiyası, ilk növbədə, Zəngilan rayonunda yerləşən hərbi hissələri, sərhəd xidmətinin obyektlərini, bir sıra infrastruktur layihələri həyata keçirən müxtəlif dövlət strukturlarının, yol-tikinti şirkətlərinin obyektlərini elektrik enerjisi ilə təmin edəcək.

Сдана в эксплуатацию 110/35/10-киловольтная подстанция «Зангилан» ОАО «Азерэнержи»
20 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии 110/35/10-киловольтной подстанции «Зангилан» ОАО «Азерэнержи».
Президент «Азерэнержи» Баба Рзаев проинформировал Президента Ильхама Алиева и первую леди Мехрибан Алиеву о подстанции.
Было отмечено, что ОАО «Азерэнержи» провело широкомасштабные работы по электроснабжению Зангиланского района, освобожденного Азербайджанской армией под руководством победоносного Верховного главнокомандующего. До Зангиланского района, электроэнергетическая инфраструктура которого была полностью разрушена, от подстанции «Шукюрбейли» в Физули проложена двухконтурная 110-киловольтная линия электропередачи общей протяженностью 110 километров. Проделана необходимая работа по защите воздушной линии от молний и для передачи сигналов между подстанциями. Здание подстанции оснащено современным оборудованием, установлено 2 трансформатора мощностью 25 МВА. Создана необходимая инфраструктура с учетом расширения сети в будущем. Здесь налажена диспетчерская система управления микро-SCADA, которая позволяет осуществлять контроль за работой подстанции в режиме реального времени и передавать показатели в систему SCADA ОАО «Азерэнержи».
Отметим, что до оккупации общая потребность Зангиланского района с населением более 40 тысяч человек в энергии составляла в среднем 7 МВт. Ожидается, что к 2040 году в Зангилане, на территории которого в настоящее время планируется поселить 50 тысяч человек, с учетом потребностей аэропорта, месторождений золота, меди, развития горно-экологического, агро- и культурного туризма, проектов «Умный город», «Умное село», спрос на электроэнергию превысит 40 МВт. Для удовлетворения растущих потребностей в электроэнергии с учетом будущих направлений развития Зангиланского района и Восточно-Зангезурского экономического района в целом, передающие мощности прокладываемой двухконтурной 110-киловольтной линии электропередачи составляют 150-160 МВт. Подстанция «Зангилан» будет снабжать электроэнергией в первую очередь расположенные в Зангиланском районе воинские части, объекты пограничной службы, различных государственных структур, дорожно-строительных компаний, реализующих ряд инфраструктурных проектов.