Dövlət Sərhəd Xidmətinin Zəngilan rayonundakı hərbi hissə kompleksində şəxsi heyət üçün bütün zəruri şərait yaradılıb
Oktyabrın 20-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Dövlət Sərhəd Xidmətinin Zəngilan rayonunda yerləşən hərbi hissə kompleksində yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəisi, general-polkovnik Elçin Quliyev Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya kompleks barədə məlumat verdi.
Prezident, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə zəruri sərhəd müdafiə və mühafizə infrastrukturunun yaradılması üzrə fəaliyyətlər davam etdirilir. Dövlət Sərhəd Xidmətinin Azərbaycan Respublikasının İran və Ermənistanla dövlət sərhədlərinin Zəngilan rayonu ərazisindən keçən hissələrinin mühafizəsini həyata keçirən yeni hərbi hissə kompleksi 15 hektar ərazini əhatə edir. Buraya qərargah binası və əsgər yataqxanası, şəxsi heyətin xidmətinin yüksək səviyyədə aparılması üçün lazımi şəraitlə təmin edilmiş iş otaqları, yeməkxana və digər tikililər daxildir. Kompleksdə hərbi hissənin təyinatına uyğun xidməti-döyüş fəaliyyətinin təşkilinə, hərbi qulluqçuların peşəkar və döyüş qabiliyyətlərinin yüksəldilməsinə, şəxsi heyətin hərbi biliklərinin və mənəvi-psixoloji hazırlığının təkmilləşdirilməsinə imkan verən zəruri şərait yaradılıb.
Dövlətimizin başçısına hərbi hissənin xidməti istifadəsində olan zirehli döyüş maşınları, atıcı silahlar, qumbaraatanlar, iriçaplı pulemyotlar, zenit qurğuları və digər texniki vasitələr təqdim olundu. 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Dövlət Sərhəd Xidmətinin şəxsi heyəti də torpaqlarımızın işğaldan azad olunmasında, dövlət sərhədinin bərpası kimi çox mühüm və müqəddəs bir missiyanın uğurla həyata keçirilməsində böyük şücaət və qəhrəmanlıq göstərib. Dövlət Sərhəd Xidmətinin hərbi qulluqçuları yüksək peşəkarlıq nümayiş etdirərək düşmənə sarsıdıcı zərbələr vurub və işğalçıları torpaqlarımızdan qovub.

В комплексе воинской части Государственной пограничной службы в Зангиланском районе созданы все необходимые условия для личного состава
20 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с условиями, созданными в комплексе воинской части Государственной пограничной службы в Зангиланском районе.
Начальник Государственной пограничной службы, генерал-полковник Эльчин Гулиев проинформировал Президента Ильхама Алиева и первую леди Мехрибан Алиеву о комплексе.
По поручению Президента, победоносного Верховного главнокомандующего Вооруженными силами Ильхама Алиева продолжается работа по созданию на освобожденных от оккупации территориях необходимой инфраструктуры для защиты и охраны границ. Новая воинская часть Государственной пограничной службы, осуществляющая охрану участков государственной границы Азербайджанской Республики с Ираном и Арменией, проходящих через Зангиланский район, занимает территорию площадью 15 гектаров. Сюда входят здание штаба и солдатская казарма, рабочие помещения с необходимыми условиями для прохождения службы личного состава на высоком уровне, столовая и другие постройки. В комплексе в соответствии с назначением воинской части созданы необходимые условия, позволяющие организовать служебно-боевую деятельность, повысить профессиональные навыки и боеспособность военнослужащих, совершенствовать военные знания и морально-психологическую подготовку личного состава.
Главе государства были представлены боевые бронированные машины, стрелковое оружие, гранатометы, крупнокалиберные пулеметы, зенитные установки и другая техника, находящиеся в служебном пользовании воинской части. Во время 44-дневной Отечественной войны личный состав Государственной пограничной службы также проявил большую отвагу и героизм в освобождении наших земель от оккупации и успешном выполнении такой очень важной и священной миссии, как восстановление государственной границы. Проявив высокий профессионализм, военнослужащие Государственной пограничной службы нанесли сокрушительные удары по противнику и изгнали оккупантов с наших земель.