Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Füzuli rayonuna səfərə gəliblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva iyunun 14-də Füzuli rayonuna səfərə gəliblər.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım Füzuli Beynəlxalq Hava Limanında tikinti işlərinin gedişi ilə tanış olublar.
Prezident İlham Əliyevə hava limanında görülən işlər barədə məlumat verildi.
“AzVirt” MMC-nin baş direktoru Kamil Əliyev: Cənab Prezident, Füzuli Beynəlxalq Hava Limanının tikintisinə yanvar ayında başlanmışdır. Bu plakatda 3 min metr uzunluğunda, 60 metr enində uçuş-enmə zolağı əks olunub. Təyyarələrin enişi iki tərəfdən də təmin olunur. Bu günə biz uçuş-enmə zolağının və perronun tikintisində torpaq işlərini bitirmişik. İndi biz yol geyiminin tikintisi ilə məşğuluq.
Prezident İlham Əliyev: Görürəm yola artıq asfalt vurursunuz.
Kamil Əliyev: Bizim proqramımıza əsasən, sentyabrın 5-də burada birinci sınaq uçuşu yerinə yetiriləcək. Biz bu tikintini aparmaq üçün burada - Quruçayda iki asfalt zavodu quraşdırmışıq, üç daşqıran qurğu da var.
Prezident İlham Əliyev: Burada olan materiallardan istifadə edirsiniz?
Kamil Əliyev: Həm burada, həm də Zəfər yolunun tikintisində, 17 kilometr yolda istifadə edirik. Perronun ölçüləri 60 min kvadratmetrdir, təxminən 8 ədəd A-320 tipli təyyarə yerləşə bilər. Bir də avtomobil dayanacağı olacaq, 170 avtomobillik.
Prezident İlham Əliyev: Bu, Füzuliyə gedən yolla əlaqələndirilib.
Kamil Əliyev: Füzuliyə gedən yolla birləşməsi bu hissədədir. Həm Zəfər yolu ilə birləşəcək, həm də əsas o dördzolaqlı magistral yolla.
Binanın tikintisində beton işləri demək olar, 80 faiz yekunlaşıb.
Prezident İlham Əliyev: Buradadır?
Kamil Əliyev: Bəli, buradadır. Dam örtüyü İtaliyadan gətirilib və artıq Bakıdadır. Türkiyədən fasad materialları gətirilib.
Prezident İlham Əliyev: Bu aeorovağzal kompleksi təxminən nə vaxt hazır olacaq?
Kamil Əliyev: Aerovağzal kompleksi bu ilin sonuna kimi tam istifadəyə verilə bilər. İşlər bu sürətlə getsə.
Prezident İlham Əliyev: Qüllə də tikilir?
Kamil Əliyev: Bəli, qüllə tikilir, aeronaviqasiya, tikinti işləri aparılır. İşıq-siqnal sistemini türk şirkəti işləyir. Yarımstansiya tikilib, işlər hər istiqamətdə aparılır.
Sonra Prezident İlham Əliyev uçuş enmə zolağında görülmüş işlərlə tanış oldu.
Prezident İlham Əliyev: Böyük hissəsi artıq hazırdır?
Kamil Əliyev: 800 metr. Zəngilanda da artıq torpaq işlərinə başlamışıq.
Prezident İlham Əliyev: Orada da başlamısınız?
Kamil Əliyev: Bəli. Bir də Laçın rayonunda aeroportun tikiləcəyi yerə də getdik, layihədə harada yerləşir, onu da müəyyən etdik. Torpaq işi böyük həcmdədir.
Prezident İlham Əliyev: Bilirəm, orada dağlar kəsilməlidir. Bu iş də nəzərdə tutulur. Nə vaxt başlayacaqsınız?
Kamil Əliyev: Biz artıq mobilizasiya olunuruq. Orada ofisimiz var, artıq texnika aparmışıq.
Prezident İlham Əliyev: Çox yaxşı. Avtomobil yolunda işlər necə gedir?
Kamil Əliyev: Cənab Prezident, Füzuli-Şuşa yolunun 17 kilometrlik hissəsidir, bir də bizdə Füzuli-Hadrut yolunun 10 kilometridir. Biz bu yaxınlarda Ağbənd yolunun tikintisi ilə bağlı müqavilə də imzaladıq.
Prezident İlham Əliyev: Bəli, onu demişəm. Horadiz-Ağbənd yolunun yarısını siz inşa edirsiniz.
Onu da deyək ki, hazırda Füzuli, Zəngilan və Laçın hava limanlarına uçuşların beynəlxalq standartlara uyğun təmin edilməsi üçün yeni beynəlxalq hava dəhlizlərinin tətbiqi üzrə işlər davam etdirilir.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева прибыли в Физулинский район
14 июня Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева прибыли в Физулинский район.
Глава государства и первая леди ознакомились с ходом строительных работ в Физулинском международном аэропорту.
Президент Ильхам Алиев был проинформирован о проделанной в аэропорту работе.
Генеральный директор ООО “AzVirt” Кямиль Алиев: Господин Президент, строительство Физулинского международного аэропорта началось в январе. На этом плакате отражена взлетно-посадочная полоса протяженностью 3 тысячи и шириной 60 метров. Посадка самолетов обеспечивается с обеих сторон. На сегодняшний день мы завершили земляные работы, связанные со строительством взлетно-посадочной полосы и перрона. В настоящее время занимаемся дорожной одеждой.
Президент Ильхам Алиев: Вижу, что уже асфальтируете дорогу.
Кямиль Алиев: В соответствии с нашей программой 5 сентября здесь будет выполнен первый испытательный полет. Для осуществления этого строительства мы соорудили здесь – в Гуручае два асфальтовых завода, функционируют также три камнедробилки.
Президент Ильхам Алиев: Вы используете имеющиеся здесь материалы?
Кямиль Алиев: Как здесь, так и при строительстве «Дороги Победы», на дороге протяженностью 17 километров. Размеры перрона составляют 60 тысяч квадратных метров, здесь могут поместиться примерно 8 самолетов А-320. Будет еще автостоянка на 170 автомобилей.
Президент Ильхам Алиев: Это связано с дорогой, ведущей в Физули.
Кямиль Алиев: Соединение с дорогой, ведущей в Физули, находится в этой части. Она соединится как с дорогой Победы, так и с основной четырехполосной магистралью.
Бетонные работы на строительстве зданий завершились, можно сказать, на 80 процентов.
Президент Ильхам Алиев: Здесь?
Кямиль Алиев: Да, здесь. Кровельное покрытие доставлено из Италии и уже находится в Баку. Из Турции доставлены фасадные материалы.
Президент Ильхам Алиев: Когда примерно будет готов аэровокзальный комплекс?
Кямиль Алиев: Аэровокзальный комплекс полностью может быть сдан в эксплуатацию до конца нынешнего года. Если работы пойдут такими же темпами.
Президент Ильхам Алиев: И вышка строится?
Кямиль Алиев: Да, и вышка, идут работы по аэронавигации, строительству. Сигнально-световую систему разрабатывает турецкая компания. Построена подстанция, работа идет во всех направлениях.
Затем Президент Ильхам Алиев ознакомился с работой, проделанной на взлетно-посадочной полосе.
Президент Ильхам Алиев: Большая часть уже готова?
Кямиль Алиев: 800 метров. Мы приступили к земляным работам и в Зангилане.
Президент Ильхам Алиев: И там приступили?
Кямиль Алиев: Да. Кроме того, мы побывали в Лачинском районе там, где будет построен аэропорт, определили, где он расположен по проекту. Земляные работы будут в большом объеме.
Президент Ильхам Алиев: Знаю, там необходимо отсекать горы. Это тоже планируется. Когда приступите?
Кямиль Алиев: Мы уже мобилизуемся, У нас там есть офис, уже доставили технику.
Президент Ильхам Алиев: Очень хорошо. Как идут работы на автомобильной дороге?
Кямиль Алиев: Господин Президент, это 17-километровый участок дороги Физули-Шуша, а также – 10 километров дороги Физули-Гадрут у нас. Недавно мы также подписали контракт по строительству Агбендской дороги.
Президент Ильхам Алиев: Да, я говорил об этом. Половину дороги Горадиз-Агбенд строите вы.
Следует также отметить, что в настоящее время для обеспечения полетов в Физулинский, Зангиланский и Лачинский аэропорты в соответствии с международными стандартами продолжается работа по применению новых международных воздушных коридоров.