Şuşada Azərbaycanın tanınmış şəxsiyyətləri Natəvan, Bülbül və Üzeyir Hacıbəylinin heykəlləri də ziyarət olunub
15.06.2021Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan, birinci xanım Əminə Ərdoğan Şuşada Azərbaycanın tanınmış şəxsiyyətləri Natəvan, Bülbül və Üzeyir Hacıbəylinin heykəlləri önünə gəldilər.
İşğal zamanı ermənilərin həmin heykəlləri Ermənistana apararaq əritmək istədikləri qonaqların diqqətinə çatdırılıb. Bildirilib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə həmin heykəllər Ermənistandan alınaraq Azərbaycana gətirilib və Bakıda İncəsənət Muzeyinin həyətində saxlanılıb. Şuşa işğaldan azad olunduqdan sonra həmin heykəllər öz əvvəlki yerlərinə qoyulub.

Statues of eminent personalities of Azerbaijan - Natavan, Bulbul and Uzeir Hajibeyli – are also visited in Shusha
15.06.2021President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, President of the Turkish Republic Recep Tayyip Erdogan and First Lady Emine Erdogan came to the place in Shusha where statues of eminent personalities of Azerbaijan - Natavan, Bulbul and Uzeir Hajibeyli – arelocated.
It was brought to the attention of the guests that Armenians had taken the statues to Armenia during the occupation with the intention to melt them down. However, thanks to the initiative of National Leader Heydar Aliyev, they were returned to Azerbaijan and kept in the yard of the Art Museum in Baku. After the liberation of Shusha, these statues were returned to their previous places.