Qəbələdə Bum çayı üzərində yeni körpü və Bum qəsəbəsinə gedən avtomobil yolu bərpadan sonra istifadəyə verilib
Qəbələ rayonunda 20 min nəfər əhalinin yaşadığı 11 yaşayış məntəqəsini rayon mərkəzindən və digər yaşayış məntəqələrindən ayıran, Bum-Tikanlı-Abrıx avtomobil yolunun 2-ci kilometrliyində Bum çayı üzərində yeni körpü və Bum qəsəbəsinə gedən 2 kilometrlik avtomobil yolu bərpadan sonra istifadəyə verilib.
Dövlətimizin başçısına yeni körpünün və yolun texniki göstəriciləri barədə məlumat verildi.
Qeyd edək ki, Bum çayı üzərində yeni körpü və yol Qəbələ rayonunun yol-nəqliyyat infrastrukturunun yaxşılaşdırılmasına dair əlavə tədbirlər haqqında Prezident İlham Əliyevin Sərəncamına uyğun olaraq inşa edilib. Uzunluğu 310, eni 9 metr olan körpü sürücülərin və vətəndaşların rahat və təhlükəsiz hərəkətinin təmin edilməsində mühüm rol oynayır.
Qəbələ Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Səbuhi Abdullayev: Cənab Prezident, icazə verin, bu körpünün tikilməsi ilə bağlı o tərəfdəki 11 kənddə yaşayan 20 min əhali adından Sizə minnətdarlığımı bildirim.
Prezident İlham Əliyev: Onların şəhərlə əlaqəsi necə idi?
Səbuhi Abdullayev: Bu 20 min əhalinin əlaqəsi, ümumiyyətlə, kəsilmişdi.
Prezident İlham Əliyev: Necə gəlirdilər, çayın üstündən keçirdilər?
Səbuhi Abdullayev: Bu çayın yatağının eni 703 metrdir. Bu, bizim ən təhlükəli dağ çaylarından biridir və sululuq burada həddindən çox olur.
Prezident İlham Əliyev: Nə vaxt, payız və qış aylarında?
Səbuhi Abdullayev: Bəli. Biz bu suyu borulara yönləndirirdik, insanlar gedirdilər. Bir güclü yağış yağanda yuyub aparırdı. İnsanlar rayon mərkəzinə gəlməkdən ötrü 30-35 kilometr məsafə qət edirdilər.
Bu layihənin icrası əhalinin məşğulluğunun təmin edilməsində və rayon mərkəzi ilə əlaqəsində mühüm rol oynayır.
Səbuhi Abdullayev: Cənab Prezident, Siz o vaxt - 2011-ci ildə Olimpiya Kompleksinin açılışında göstəriş verdiniz ki, biz şəhəri bu tərəfə istiqamətləndirək.
Prezident İlham Əliyev: Bəli, şəhərsalma ilə bağlı.
Səbuhi Abdullayev: Ondan sonra biz bu tərəfdə Peşə Təhsili Mərkəzi, 1 saylı uşaq bağçası, yanğınsöndürmə məntəqəsi inşa etdik. İndi isə Sizin müvafiq Sərəncamınızla 5 hektar ərazidə 160 çarpayılıq xəstəxana tikilir.
Prezident İlham Əliyev: Tikilən xəstəxanadır?
Səbuhi Abdullayev: Bəli, xəstəxana kompleksi tikilir. Artıq bu insanlar işlə təmin olunurlar.
Prezident İlham Əliyev: Şəhər bu tərəfə genişlənir. Artıq gediş-gəliş var. İşə cəlb olunurlar.
Səbuhi Abdullayev: 6-8 dəqiqəyə rayonun mərkəzindədirlər. Amma əvvəl 35 kilometr yol qət edirdilər. Qış aylarında buradan gediş-gəliş yox idi. Ona görə bu əhali Sizə həmişə minnətdardır.

New bridge over Bum River and road to Bum settlement in Gabala district inaugurated after renovation
15.05.2021A new bridge over the Bum River on the second kilometer of the Bum-Tikanli-Abrikh highway, which separates 11 residential settlements with a population of 20,000 people from the district center and other settlements and a 2km highway to Bum settlement in Gabala district have been inaugurated after the renovation.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva attended the opening ceremony.
The head of state was informed of the technical indicators of the new bridge, which is 310 meters in length and 9 meters in width, and the road.
Sabuhi Abdullayev, Head of the Gabala District Executive Authority: Mr. President, please let me thank you on behalf of the 20,000 people living in the 11 villages on the other side of this bridge.
President Ilham Aliyev: How did they connect to the city before?
Sabuhi Abdullayev: The connection of these 20,000 people was completely cut off.
President Ilham Aliyev: How did they get to the city? Did they cross the river?
Sabuhi Abdullayev: The width of the river bed is 703 meters. It is one of our most dangerous mountain rivers, and the water levels here are very high.
President Ilham Aliyev: When, in fall and winter?
Sabuhi Abdullayev: Yes. We channeled this water into pipes. A heavy rain would wash it away. People had to cover 30-35 kilometers to get to the district center.
The implementation of this project plays an important part in providing employment and establishing a connection with the district center.
Sabuhi Abdullayev: Mr. President, when attending the opening of the Olympic Center back in 2011, you told us to expand the city in this direction.
President Ilham Aliyev: Yes, in terms of urban development.
Sabuhi Abdullayev: After that, we built a Vocational Training Center, kindergarten No. 1 and a fire station on this side. Now, by another order of yours, a 160-bed hospital is under construction on an area of 5 hectares.
President Ilham Aliyev: Is it a hospital under construction?
Sabuhi Abdullayev: Yes, a hospital compound is under construction. These people already have jobs.
President Ilham Aliyev: The city is expanding in this direction. There is already two-way communication. People have jobs.
Sabuhi Abdullayev: They can reach the center of the district in 6-8 minutes. Prior to that, they had to cover 35 kilometers. There was no travel from here during the winter months. This is why these people are always grateful to you.