Qəbələdə Bum çayı üzərində yeni körpü və Bum qəsəbəsinə gedən avtomobil yolu bərpadan sonra istifadəyə verilib
15.05.2021Qəbələ rayonunda 20 min nəfər əhalinin yaşadığı 11 yaşayış məntəqəsini rayon mərkəzindən və digər yaşayış məntəqələrindən ayıran, Bum-Tikanlı-Abrıx avtomobil yolunun 2-ci kilometrliyində Bum çayı üzərində yeni körpü və Bum qəsəbəsinə gedən 2 kilometrlik avtomobil yolu bərpadan sonra istifadəyə verilib.
Dövlətimizin başçısına yeni körpünün və yolun texniki göstəriciləri barədə məlumat verildi.
Qeyd edək ki, Bum çayı üzərində yeni körpü və yol Qəbələ rayonunun yol-nəqliyyat infrastrukturunun yaxşılaşdırılmasına dair əlavə tədbirlər haqqında Prezident İlham Əliyevin Sərəncamına uyğun olaraq inşa edilib. Uzunluğu 310, eni 9 metr olan körpü sürücülərin və vətəndaşların rahat və təhlükəsiz hərəkətinin təmin edilməsində mühüm rol oynayır.
Qəbələ Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Səbuhi Abdullayev: Cənab Prezident, icazə verin, bu körpünün tikilməsi ilə bağlı o tərəfdəki 11 kənddə yaşayan 20 min əhali adından Sizə minnətdarlığımı bildirim.
Prezident İlham Əliyev: Onların şəhərlə əlaqəsi necə idi?
Səbuhi Abdullayev: Bu 20 min əhalinin əlaqəsi, ümumiyyətlə, kəsilmişdi.
Prezident İlham Əliyev: Necə gəlirdilər, çayın üstündən keçirdilər?
Səbuhi Abdullayev: Bu çayın yatağının eni 703 metrdir. Bu, bizim ən təhlükəli dağ çaylarından biridir və sululuq burada həddindən çox olur.
Prezident İlham Əliyev: Nə vaxt, payız və qış aylarında?
Səbuhi Abdullayev: Bəli. Biz bu suyu borulara yönləndirirdik, insanlar gedirdilər. Bir güclü yağış yağanda yuyub aparırdı. İnsanlar rayon mərkəzinə gəlməkdən ötrü 30-35 kilometr məsafə qət edirdilər.
Bu layihənin icrası əhalinin məşğulluğunun təmin edilməsində və rayon mərkəzi ilə əlaqəsində mühüm rol oynayır.
Səbuhi Abdullayev: Cənab Prezident, Siz o vaxt - 2011-ci ildə Olimpiya Kompleksinin açılışında göstəriş verdiniz ki, biz şəhəri bu tərəfə istiqamətləndirək.
Prezident İlham Əliyev: Bəli, şəhərsalma ilə bağlı.
Səbuhi Abdullayev: Ondan sonra biz bu tərəfdə Peşə Təhsili Mərkəzi, 1 saylı uşaq bağçası, yanğınsöndürmə məntəqəsi inşa etdik. İndi isə Sizin müvafiq Sərəncamınızla 5 hektar ərazidə 160 çarpayılıq xəstəxana tikilir.
Prezident İlham Əliyev: Tikilən xəstəxanadır?
Səbuhi Abdullayev: Bəli, xəstəxana kompleksi tikilir. Artıq bu insanlar işlə təmin olunurlar.
Prezident İlham Əliyev: Şəhər bu tərəfə genişlənir. Artıq gediş-gəliş var. İşə cəlb olunurlar.
Səbuhi Abdullayev: 6-8 dəqiqəyə rayonun mərkəzindədirlər. Amma əvvəl 35 kilometr yol qət edirdilər. Qış aylarında buradan gediş-gəliş yox idi. Ona görə bu əhali Sizə həmişə minnətdardır.

В Габале после реконструкции сдан в эксплуатацию новый мост через реку Бум и автомобильная дорога в посёлок Бум
15.05.2021В Габалинском районе, на 2-м километре автомобильной дороги Бум-Тиканлы-Абрых сданы в эксплуатацию после реконструкции новый мост над рекой Бум, отделяющей 11 населенных пунктов с населением 20 тысяч человек от районного центра и других населённых пунктов, а также двухкилометровая автомобильная дорога, ведущая в посёлок Бум.
В мероприятии приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их дочь Лейла Алиева.
Глава государства был проинформирован о технических показателях нового моста и дороги.
Отметим, что новый мост через реку Бум и дорога построены в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева о дополнительных мерах по улучшению дорожно-транспортной инфраструктуры Габалинского района. Мост длиной 310 метров, шириной 9 метров играет важную роль в обеспечении удобного и безопасного передвижения водителей и граждан.
Глава исполнительной власти Габалинского района Сабухи Абдуллаев: Господин Президент, позвольте от имени 20-тысячного населения, проживающего в 11 селах на той стороне, выразить благодарность Вам за строительство этого моста.
Президент Ильхам Алиев: Какая у них была связь с городом?
Сабухи Абдуллаев: Связь этого 20-тысячного населения вообще была прервана.
Президент Ильхам Алиев: Как они приезжали, переходили через реку?
Сабухи Абдуллаев: Ширина русла этой реки составляет 703 метра. Это одна из наших самых опасных горных рек, и уровень воды здесь бывает чрезвычайно высоким.
Президент Ильхам Алиев: Когда, осенью и зимой?
Сабухи Абдуллаев: Да. Мы направляли эту воду в трубы, люди проходили. Когда шел сильный дождь, он смывал дорогу. Люди преодолевали 30-35 километров, чтобы добраться до районного центра.
Реализация этого проекта играет важную роль в обеспечении занятости населения и его связи с районным центром.
Сабухи Абдуллаев: Господин Президент, в то время, в 2011 году на открытии Олимпийского комплекса Вы дали нам поручение расширять город в эту сторону.
Президент Ильхам Алиев: Да, в связи с градостроительством.
Сабухи Абдуллаев: После этого на этой стороне мы построили Центр профессионального образования, детский сад номер 1, пожарный пункт. Сейчас в соответствии с Вашим Распоряжением на площади 5 гектаров строится больница на 160 коек.
Президент Ильхам Алиев: Это больница строится?
Сабухи Абдуллаев: Да, строится больничный комплекс. Эти люди уже обеспечиваются работой.
Президент Ильхам Алиев: Город расширяется в этом направлении. Уже есть движение. Люди привлекаются к работе.
Сабухи Абдуллаев: Они доезжают до районного центра за 6-8 минут. Но раньше они преодолевали 35 километров. Зимой здесь не бывало движения. Поэтому это население всегда Вам благодарно.