Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva ADA Universitetinin iki yeni korpusunun açılışında iştirak ediblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva sentyabrın 4-də ADA Universitetinin iki yeni korpusunun açılışında iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım universitetin kampusunda yerləşən parkda yaradılan şəraitlə də tanış olublar.
ADA Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya yeni korpuslarda yaradılan şərait barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, yeni korpusların inşası 2016-2019-cu illər ərzində aparılıb. Yeni korpuslarda təlim-tədrisin ən müasir səviyyədə aparılması üçün bütün imkanlar var. Burada 535 nəfərlik akt zalı, 42 sinif otağı, 18 qrup otağı, 3 laboratoriya, kitabxana, kafe müəllim və tələbələrin ixtiyarına veriləcək. Sinif otaqları tərcümə sistemi, smart lövhə və digər zəruri tədris avadanlığı ilə təchiz olunub.
Bu korpuslarda server otaqları da mövcuddur. Server otaqlarından bütün tədris prosesləri dəstəklənir. Burada 42 otaqda smartkodlar quraşdırılıb, avadanlıqlar, kompüterlər var. Bu avadanlıqlar vasitəsilə tələbələr həm onlayn şəkildə təhsil ala biləcəklər, yəni, müəyyən mühazirələr videoformatda təqdim olunacaq, həm də canlı dərslər keçiriləcək.
Yeni istifadəyə verilən korpusların birində ADA Universitetinin Dövlət və ictimai münasibətlər, Biznes-iqtisadiyyat fakültələri yerləşir. Təkcə bu korpusda 1500-ə yaxın tələbə, o cümlədən 45 ölkə vətəndaşı təhsil alır. İndiyədək ADA Universitetində 2000 diplomat və dövlət qulluqçusu təlim keçib.
Yeni inşa olunan digər korpusda isə ADA Universitetinin 2019-cu ildə fəaliyyətə başlayan kollec tipli ADA Məktəbi yerləşir. ADA Məktəbində 500-ə yaxın X və XI sinif şagirdi Azərbaycan və ingilis dillərində təhsil alır.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım ADA Universitetinin kampusunda yerləşən parkda yaradılan şəraitlə də tanış oldular.
Bildirildi ki, ümumi ərazisi 4 hektardan artıq olan parkın əsas hissəsi yaşıllıq zonasıdır. Burada 280 bitki növü əkilib. Orijinal üslubda yaradılan bu istirahət məkanında təbii ekoloji mühit maksimum qorunub. Parkda göllər də yaradılıb.
Universitetin rektoru Hafiz Paşayev Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya bu ali təhsil müəssisəsinin gələcək iş planı barədə məlumat verdi.
ADA Universitetinin perspektiv planlarına gəldikdə qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin cari il fevralın 19-22-də İtaliya Respublikasına rəsmi səfəri zamanı humanitar və təhsil sahəsində əməkdaşlıq barədə müzakirələr aparılıb, sənədlər imzalanıb. Razılaşdırılıb ki, Bakıda İtaliya-Azərbaycan Universiteti təsis olunsun və bu təhsil ocağının yaradılması ADA Universiteti ilə birlikdə həyata keçirilsin.
Universitetin inkişaf planına uyğun olaraq yeni təhsil ocağının istiqamətləri hazırlanmış konseptual sənədlərdə öz əksini tapıb. Yeni universitetdə Azərbaycanın iqtisadiyyatı üçün vacib olan elektrik mühəndisliyi, su təsərrüfatı mühəndisliyi, nəqliyyat mühəndisliyi, kənd təsərrüfatı və qida biznesinə aid sahələr, arxitektura və dizayn peşələri, menecment, marketinq və digər sahələr üzrə kadrlar hazırlanacaq.
Beləliklə, ADA Universitetində təhsil infrastrukturunun modernləşdirilməsi konsepsiyası müasir trendləri əhatə etməklə gələcəyə istiqamətlənib.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии двух новых корпусов Университета АДА
04.09.20204 сентября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии двух новых корпусов Университета АДА.
Глава государства и первая леди также ознакомились с условиями, созданными в парке в кампусе университета.
Ректор Университета АДА Хафиз Пашаев проинформировал Президента Ильхама Алиева и первую леди Мехрибан Алиеву об условиях, созданных в новых корпусах. Он отметил, что строительство новых корпусов велось в 2016-2019 годах. В новых корпусах имеются все возможности для проведения обучения на самом современном уровне. Здесь в распоряжение преподавателей и студентов будут переданы актовый зал на 535 мест, 42 классные и 18 групповых комнат, 3 лаборатории, библиотека, кафе. Классные комнаты оснащены переводческой системой, смарт-досками и другими необходимым учебными принадлежностями.
В корпусах также имеются помещения для сервера, откуда поддерживается весь учебный процесс. В 42 комнатах здесь установлены смарткоды, есть оборудование, компьютеры. С помощью данного оборудования студенты смогут получать образование в онлайн-режиме, то есть, определенные лекции будут представлены в видеоформате, в то же время будут проводиться занятия вживую.
В одном из новых корпусов Университета АДА расположены факультеты государственных и общественных отношений, бизнеса и экономики. Только в этом корпусе обучаются около 1500 студентов, в том числе граждане 45 стран. На сегодняшний день в Университете АДА прошли обучение 2000 дипломатов и государственных служащих.
В другом новом здании расположена Школа АДА типа колледжа Университета АДА, которая начала действовать в 2019 году. В Школе АДА на азербайджанском и английском языках обучаются около 500 учеников X и XI классов.
Глава государства и первая леди также ознакомились с условиями, созданными в парке, расположенном на территории кампуса Университета АДА.
Было отмечено, что основную часть парка общей площадью более 4 гектара составляет полоса озеленения. Здесь высажены 280 видов растений. В этой созданной в оригинальном стиле зоне отдыха максимально сохранена естественная окружающая среда. В парке также созданы озера.
Ректор Университета Хафиз Пашаев проинформировал Президента Ильхама Алиева и первую леди Мехрибан Алиеву о плане дальнейшей работы этого высшего учебного заведения.
Что касается перспективных планов Университета АДА, следует отметить, что в ходе официального визита Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Итальянскую Республику 19-22 февраля текущего года были проведены обсуждения, связанные с сотрудничеством в области образования, подписаны документы. Достигнута договоренность об учреждении в Баку Итальянско-Азербайджанского университета и создании этого учебного заведения совместно с Университетом АДА.
В соответствии с планом развития университета направления нового учебного заведения нашли отражение в подготовленных концептуальных документах. В новом университете будет проводиться подготовка кадров по важным для экономики Азербайджана отраслям, связанным с электрической инженерией, инженерией водного хозяйства, транспортной инженерией, сельским хозяйством и продовольственным бизнесом, в области архитектуры и дизайна, менеджмента, маркетинга и других сферах.
Таким образом, концепция модернизации образовательной инфраструктуры в Университете АДА, охватывая современные тренды, ориентирована на будущее.